kobieta, wypadek, samochód, ubezpieczenia, kolizja

Co zrobić gdy... masz stłuczkę

Wjechałaś na skrzyżowanie i... bęc. Doszło do kolizji z innym samochodem. Jak zareagować w takiej sytuacji?
/ 17.04.2009 10:48
kobieta, wypadek, samochód, ubezpieczenia, kolizja
Zabezpiecz miejsce zdarzenia
Włącz światła awaryjne, wyłącz silnik i wysiądź z auta. Jeżeli jest lekko uszkodzone, spróbuj sprowadzić je z jezdni. Jeśli to niemożliwe, ustaw trójkąt ostrzegawczy tuż za pojazdem (poza terenem zabudowanym w odległości 30–50 m).
 
Spisz oświadczenie
Niezależnie od tego, kto – ty czy drugi kierowca – doprowadził do kolizji, trzeba spisać oświadczenie o winie. Sprawa jest prosta, gdy jedno z was posiada formularz (możesz go znaleźć w Internecie np. na stronie www.motonet.com.pl). Jeżeli nie macie takiego wzoru, musicie napisać oświadczenie sami. Powinna znaleźć się w nim m.in. informacja, kto jest sprawcą wypadku, a także opis, jak doszło do kolizji i co zostało uszkodzone. Dokument musicie oboje podpisać.

Wezwij policję

W przypadku kiedy nie możecie uzgodnić, które z was ponosi winę za kolizję, albo sprawca wypadku nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności, usiłuje cię zastraszyć lub gdy podejrzewasz, że kierowca jest pod wpływem alkoholu koniecznie wezwij policję. Tak samo należy zrobić, gdy ktoś został poszkodowany – wtedy nie mówimy już o kolizji, ale o wypadku.

Pilnuj odszkodowania

O zdarzeniu jak najszybciej powiadom ubezpieczyciela. Jeśli to ty jesteś poszkodowana, ubezpieczyciel sprawcy powinien się do ciebie odezwać i umówić na spotkanie z rzeczoznawcą. Odszkodowanie otrzymasz w ciągu 30 dni.

Alicja Hass / Przyjaciółka