Co można zrobić ze spadkiem fot. Fotolia

Co można zrobić ze spadkiem

Spadek nie zawsze jest korzyścią majątkową. Bywa, że spadkodawca zostawia po sobie długi. Co wówczas zrobić?
Alicja Hass / 02.07.2015 15:08
Co można zrobić ze spadkiem fot. Fotolia

Każdy chciałby dostać spadek. Przynajmniej teoretycznie. Rzeczywistość bywa bowiem mniej różowa. Zdarza się, że bowiem, że spadkodawca nabrał za życia kredytów i pożyczek, które po jego śmierci mogą obciążyć rodzinę. Wszystko zależy od tego, czy ta będzie chciała je spłacać, czy nie.

Co można zrobić ze spadkiem?

Możesz podjąć jedną z trzech decyzji:

1. Przyjąć spadek z długami (tzw. przyjęcie proste)

Co za tym idzie, będziesz musiała spłacić wszystkie zobowiązania spadkodawcy, nawet, gdy przekraczają one wartość posiadanego majątku, a więc także tego, który jest twoją własnością.

2. Przyjąć go bez odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza)

W tym przypadku pozostawione przez spadkodawcę należności do spłaty będą pokryte tylko z majątku, który pozostawił. Na decyzję masz 6 miesięcy od dnia, gdy dowiedziałaś się o tym, że jesteś w gronie spadkobierców.

3. Odrzucić spadek w całości

W takiej sytuacji zostaniesz wyłączona z dziedziczenia, jakbyś nie dożyła otwarcia spadku, a prawo do spadku przejdzie na twoje dzieci (wnuki). Oświadczenie o odrzuceniu spadku powinnaś złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałaś się o powołaniu do spadku (nie można go odwołać). Możesz to zrobić w sądzie podczas rozprawy o nabycie spadku lub u notariusza (koszt – 50 zł). Brak oświadczenia oznacza, że przyjmujesz spadek wprost czyli ze wszystkimi długami.

Alicja Hass
autorka jest redaktorem Przyjaciółki i Pani Domu

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/25.05.2017 11:27
w praktyce nie jest to takie jasne i klarowane jak tutaj niestety.. samo stwierdzenie nabycia spadku może być problematyczne tak jak w moim przypadku. bez pomocy adwokata nie dałoby rady, dobrze ze znajoma poleciła nam jwc-kanelaria z krakowa