POLECAMY

Alimenty na żonę

W jakiej sytuacji mąż musi wspomóc finansowo żonę po rozwodzie?
Alimenty na żonę
Mąż jest właścicielem gospodarstwa rolnego. Przez wiele lat prowadziliśmy je wspólnie. Potem mąż wyjechał do USA i tam został. Od 9 lat mamy rozwód bez orzekania o winie i bez podziału majątku. Od kilku miesięcy mieszkam w domu pomocy, ale zameldowana jestem dalej u byłego męża. Czy coś mi się od niego należy?
Stanisława W. z Krościnka


Jeśli małżonkowie rozwodzą się bez orzekania o winie, obowiązek alimentacyjny jednego względem drugiego wygasa po 5 latach od dnia orzeczenia rozwodu. Wyjątkowo sąd może ten termin przedłużyć o kolejne 5 lat.

W opisanej sytuacji może Pani natomiast wystąpić do sądu o podział majątku wspólnego. Obejmuje on wszystko, co uzyskaliście Państwo w czasie trwania małżeństwa, w szczególności wynagrodzenie za pracę oraz przychody z prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej.

Ma Pani także prawo domagać się zwrotu nakładów poniesionych na majątek męża, jeśli dzięki temu zwiększył on swoją wartość. Natomiast fakt zameldowania w domu byłego męża nie daje Pani żadnych praw do tego mieszkania.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny, art. 31 i następne.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)