klucze do mieszkania fot. Fotolia

Wynajmujesz mieszkanie? Mamy dla ciebie złe wieści od fiskusa

Niektóre skarbówki nie zgadzają się już na proste rozliczanie zysków z najmu na zasadzie niskiego ryczałtu - podaje "Rzeczpospolita". Czy w ślad za nimi pójdą też inne urzędy?
klucze do mieszkania fot. Fotolia
Skarbówka postanowiła dobrać się do osób, które wynajmują mieszkania. Do tej pory, wynajmujący płacili (zgodnie z ustaleniami fiskusa) 8,5 % podatku ryczałtem. Teraz ma się to zmienić. Na niekorzyść wynajmujących. "Rzeczpospolita" podaje, że skarbówki z Bydgoszczy i Katowic zmieniły już interpretację przepisów i nie zgadzają się już na rozliczanie zysków z najmu prostym i niskim ryczałtem.

Straciła zasiłek macierzyński przez Facebooka! ZUS zaczął nas inwigilować? 

Kogo właściwie te zmiany dotkną?
Zmiany podatkowe mogą dotknąć przede wszystkim osoby, które wynajmują mieszkania turystom. Najprawdopodobniej będą musieli rozliczać się jak przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Jeśli więc skarbówka uzna, że wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą poprzez wynajem własnego lokalu, może mu naliczyć podatek 18 % lub 32 % w zależności od dochodów.

Poznaj 10 zawodów zagrożonych wyginięciem

Zmiany dotkną nie tylko wynajmujących mieszkania turystom, ale i tych, którzy na krótki okres podnajmują mieszkanie (np. na noclegi). Uderzą przede wszystkim w osoby, którzy wystawiają oferty wynajmu na popularnych platformach internetowych. Dlaczego? Bo w myśl nowych interpretacji fiskusa, taka forma wynajmu przestaje mieć charakter prywatny i staje się zarobkowa.  

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)