POLECAMY

Wniosek kredytowy a karta kredytowa

Najpóźniej za dwa tygodnie zamierzam złożyć wniosek kredytowy. Posiadam kartę kredytową z limitem 5000 PLN. Czy lepiej ją zostawić czy zlikwidować przed wnioskowaniem o kredyt? Czy zamknięcie jej na tak krótki czas przed złożeniem wniosku będzie rozsądne?

Najpóźniej za dwa tygodnie zamierzam złożyć wniosek kredytowy. Posiadam kartę kredytową z limitem 5000 PLN. Czy lepiej ją zostawić czy zlikwidować przed wnioskowaniem o kredyt? Czy zamknięcie jej na tak krótki czas przed złożeniem wniosku będzie rozsądne?

Wszystko zależy od posiadanej przez Panią zdolności kredytowej. Doradca kredytowy powinien bez większych trudności określić, czy przy uzyskiwanych przez Panią dochodach i posiadanych obciążeniach (w tym wspomniana karta kredytowa) posiada Pani zdolność na określoną kwotę kredytu. Jeżeli pojawia się ryzyko, że ostatecznie przyznana przez bank kwota może być niższa od oczekiwanej proponowałbym rozpocząć procedurę rezygnacji z karty. W przeciwnym razie taka operacja nie będzie konieczna.

Jeżeli posiada Pani kartę kredytową w innym banku niż ten, w którym zamierza Pani zaciągnąć kredyt hipoteczny, warto sprawdzić, czy skorzystanie z karty kredytowej tego właśnie banku nie wpłynie pozytywnie na warunki cenowe wnioskowanego kredytu mieszkaniowego. Banki obecnie bardzo często proponują tzw. sprzedaż krzyżową (z ang. cross selling), w ramach której klient decydując się jednorazowo na kilka produktów jednego banku może liczyć na dodatkowe korzyści. Być może w Pani przypadku skorzystanie z karty kredytowej banku, w którym zaciągać będzie Pani kredyt hipoteczny spowoduje obniżenie oprocentowania lub prowizji. W takiej sytuacji również warto zastanowić się nad rezygnacją z karty kredytowej.

Sam fakt posiadania karty kredytowej nie wpływa niekorzystnie na ocenę naszej wiarygodności przez bank, a wręcz przeciwnie - może ją nawet podnieść. W oczach banku będziemy wówczas postrzegani jako osoby, które aktywnie korzystają z produktów kredytowych. Będzie tak oczywiście tylko w sytuacji, w której obsługa zadłużenia regulowana jest terminowo i obciążenie z posiadania takiej karty nie obniża drastycznie naszej zdolności kredytowej.

Łukasz Kosiński
Credit House Polska Doradcy Kredytowi
Związek Firm Doradztwa Finansowego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
A masz doradcę, czy sam kupujesz? Ja bym na twoim miejscu jakiegoś zapytała o radę. ja miałam faceta z opena i procesjonalnie na każde pytanie mi podpowiadał.
/7 lat temu
Polecam aukcje- Otwierając swoją aukcję podajesz informacje na temat poszukiwanego produktu finansowego (np. kredytu hipotecznego). Twoja aukcja jest zaproszeniem, które kierujesz do banków: szukam kredytu – czekam na oferty. Na podstawie określonych przez Ciebie parametrów (kwota kredytu, ilość rat, itp.), banki uczestniczące w serwisie będą składały Ci swoje propozycje. W aukcjach uczestniczą największe banki w Polsce. http://pozyczka.oni.cc