Pod gruszą czy pod palmą?

Nie ważne gdzie zamierzasz spędzić swój tegoroczny urlop oraz czy będzie to tylko parę dni czy pełne dwa tygodnie. Planując odpoczynek, nawet jeśli zamierzasz spędzić go po prostu w domu, warto upewnić się, że twój budżet domowy pozwoli ci spędzić go w satysfakcjonujący sposób. Wcześniejsze oszacowanie wydatków pomoże w odłożeniu odpowiedniej sumy, by móc odpocząć i cieszyć się wolnym czasem.
/ 05.06.2008 21:16
Nie ważne gdzie zamierzasz spędzić swój tegoroczny urlop oraz czy będzie to tylko parę dni czy pełne dwa tygodnie. Planując odpoczynek, nawet jeśli zamierzasz spędzić go po prostu w domu, warto upewnić się, że twój budżet domowy pozwoli ci spędzić go w satysfakcjonujący sposób. Wcześniejsze oszacowanie wydatków pomoże w odłożeniu odpowiedniej sumy, by móc odpocząć i cieszyć się wolnym czasem.

Jeśli trudno ci tuż przed wakacjami znaleźć pełną sumę pieniędzy na wymarzony urlop, warto zmobilizować się do odkładania konkretnych, mniejszych kwot na długo przed wyjazdem. W tym celu możesz założyć osobne konto, które będzie służyło tylko do gromadzenia funduszy na wakacje, albo po prostu skorzystać z dziecięcej świnki-skarbonki. Wiedząc czy zostaniesz podczas urlopu w domu (planując np. częste wyjścia do kina lub intensywny trening na siłowni) czy też wyjedziesz z rodziną samochodem nad Morze Śródziemne, jesteś w stanie odpowiednio wcześniej oszacować jaka suma pieniędzy będzie ci potrzebna. W zależności od tego ile czasu zostało do wymarzonych wakacji policz ile miesięcznie powinieneś odkładać pieniędzy, żeby spokojnie zrealizować swój plan.
Pod gruszą czy pod palmą?
Mierz siły na zamiary
Zanim wybierzesz miejsce odpoczynku zadaj sobie pytanie ile faktycznie pieniędzy z domowego budżetu możesz przeznaczyć na odpoczynek, bez ryzyka naruszenia rezerw finansowych oraz braku środków do życia zaraz po powrocie z urlopu. – mówi Marzena Bogdańska, ekspert Akademii Rodzinnych Finansów. Ważne jest również, by wszystkich wygospodarowanych na urlopowy cel pieniędzy nie przeznaczyć na zapłacenie za wycieczkę czy bilet. Pamiętaj, tam gdzie jedziesz pieniądze także będą potrzebne! – dodaje Bogdańska. Wcześniej konieczne może okazać się kupno nowego kostiumu kąpielowego czy butów do chodzenia po górach – tego typu wydatki także musisz przewidzieć. Jeśli zostaniesz w domu, oprócz środków na zrealizowanie Twoich zamiarów – na przykład zabiegów w salonie kosmetycznym czy wizyty w aqua parku – nie zapominaj, że potrzebne Ci będą dodatkowe pieniądze np. na jedzenie.

Co naprawdę lubisz robić?
Decydując się na zagraniczną wycieczkę nie oglądaj się na „modne kurorty”. Nie musisz przecież oszczędzać na wyjazd na Wyspy Kanaryjskie tylko dlatego, że to popularne miejsce wycieczek. Jeśli w rzeczywistości wolisz spływ kajakowy Krutynią, potrzebujesz nie tylko mniej pieniędzy, ale także chętniej będziesz je odkładać wiedząc, że w wakacje wydasz je na to, co naprawdę lubisz. Jeśli wiesz, że twoje horyzonty finansowe nie są zbyt optymistyczne, pomyśl co dobrego dla siebie i swojej rodziny możesz zrobić nie wyjeżdżając z domu. Wycieczka rowerowa czy piknik za miastem może być równie atrakcyjną formą spędzania czasu, która przy okazji nie będzie wymagała od ciebie zbyt dużych nakładów finansowych.

Pomyśl wcześniej!
Jeśli pomyślisz o zaplanowaniu odpoczynku odpowiednio wcześniej, możesz skorzystać z tzw. ofert „first minute” – wycieczek rezerwowanych na kilka miesięcy przed wyjazdem. Ich cena bywa bardzo atrakcyjna. Warto też pamiętać, że odpoczynek zorganizowany dla wielu osób przeważnie bardziej się kalkuluje. W związku z tym może warto wynająć dom w kilka osób? Zapytaj rodzinę i przyjaciół nawet rok wcześniej o ich plany wakacyjne, zaproponuj wspólny wyjazd. Możesz też z pełną premedytacją odłożyć decyzję o miejscu wyjazdu na ostatnią chwilę. Korzystając z wyjazdów „last minute”, czyli tych, za które płacimy nawet na kilka dni przed podróżą, można bardzo niedrogo pojechać na bardzo atrakcyjny urlop.

Nawet jeśli w tym roku jest już zbyt późno na rozsądne finansowe przygotowania do wakacji, pomyśl o podróży, którą chciałbyś odbyć w przyszłym roku. – podsumowuje Marzena Bogdańska. Planując oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej łatwiej ci będzie uzbierać niezbędną sumę pieniędzy, bez konieczności zaciskania pasa tuż przed wyjazdem.