flaga, Pani Domu

Pieniądze z Unii są także dla Ciebie!


Gdy słyszysz o funduszach unijnych, myślisz, że nie są dla ciebie. Czy jesteś tego pewna? Są dotacje, z których ty też możesz skorzystać. Kiedy? W jaki sposób? Właśnie tego dowiesz się z naszego nowego cyklu. 

/ 17.05.2019 23:20
flaga, Pani Domu

Pewnie nieraz widziałaś przy ulicy lub na budynku tablicę z napisem: „projekt zrealizowano ze środków UE”. Nasze miasta i miasteczka zmieniają się dzięki funduszom. Przybywa dróg, obiektów sportowych, a w szkołach komputerów dla dzieci. Te pieniądze są także dla każdej z nas, niezależnie od wieku, pozycji społecznej i zasobności portfela. Oto kilka przykładów, kiedy możesz się starać o dofinansowanie z UE.

Chcesz założyć własną firmę
Nie chodzi tu o duży zakład, wystarczy jednoosobowa działalność gospodarcza, np. zakład kosmetyczny, krawiecki lub usługi remontowe. Przed zarejestrowaniem firmy dowiedz się o możliwość dofinansowania. Na rozruch przedsięwzięcia, po przejściu szkolenia, możesz dostać do 40 tys. zł (dotacja z UE i dofinansowanie ze środków krajowych np. z wojewódzkiego urzędu pracy).

Myślisz o założeniu lub już prowadzisz miniprzedszkole (na wsi lub w małym miasteczku)
Z unijnej dotacji możesz opłacić niezbędne remonty, zakupy zabawek i pensje nauczycieli. Jeśli już prowadzisz przedszkole, możesz również starać się o dofinansowanie na np. zwiększenie liczby miejsc dla dzieci, wydłużenie czasu pracy, zajęcia z psychologiem i pedagogiem dla rodziców, a nawet zakup mebli (do 10 procent wartości projektu).

Planujesz zakupy w firmie
Jeśli chcesz kupić komputery lub inne urządzenia potrzebne do pracy, też masz szansę na unijne pieniądze.

Kiedy nie masz pracy
Możesz skorzystać z darmowych szkoleń, np. rachunkowość, budowanie stron internetowych. Możliwości jest wiele.
 
Chcesz podnieść swoje kwalifikacje
Czasem wystarczy szkolenie, ale możesz również skończyć studia podyplomowe, płacąc zaledwie 20 procent kosztów. 

W urzędach, bo to właśnie one przyznają dofinansowanie. Sprawdzaj informacje w urzędzie marszałkowskim, wojewódzkim urzędzie pracy i w... Internecie. To, gdzie się powinnaś zgłosić, zależy od tego, z jakiej pomocy chcesz skorzystać. Musisz wybrać odpowiedni program i działanie. A jest ich wiele. Jeśli nie wiesz, jakie masz możliwości, zajrzyj do Internetu np. na stronę www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do Punktu Informacyjnego o Funduszach Europejskich. W każdym mieście wojewódzkim działa Główny Punkt Informacyjny, a w wielu miastach powiatowych są Lokalne Punkty Informacyjne (wszystkie adresy i telefony znajdziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl). Tam możesz uzyskać bezpłatną poradę. Zrobisz to e-mailowo lub telefonicznie. Możesz także umówić się na spotkanie w cztery oczy. Jednak zanim zadzwonisz do punktu informacyjnego lub wybierzesz się na rozmowę, przygotuj się. Konsultanci na pewno zapytają cię o to, w jakim województwie realizowany będzie projekt. Przygotuj sobie krótki opis (na czym polega i czemu ma służyć) oraz przedstaw szacunkowe wyliczenie kosztów projektu.

W czym pomoże konsultant
Przede wszystkim doradzi, z jakiego konkretnie programu (i działania) możesz skorzystać. Poda informacje o zasadach ubiegania się o fundusze, przedstawi kryteria i procedury niezbędne do uzyskania dofinansowania oraz podpowie, do jakiej instytucji powinnaś się zgłosić.

Bez wniosku ani rusz
To, czy otrzymasz pieniądze, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób wypełnisz wniosek. Dlatego poznaj szczegółowe wytyczne oraz wydrukuj z Internetu słowniczek trudnych pojęć. To ułatwi ci zadanie.

Wniosek jest niczym biznesplan
Im lepiej jest przygotowany, tym większe masz szanse na pozytywne rozpatrzenie. Wniosek musi mieć wszystkie wymagane załączniki. W podaniu trzeba określić kwotę dotacji, rodzaj działalności gospodarczej, kalkulację kosztów w ramach wnioskowanej kwoty oraz pieniędzy (zarówno unijnych, jak i własnych).

Aby potrzymać pieniądze z UE
Trzeba spełnić wiele warunków. Kiedy będziesz starać się o pieniądze np. na założenie firmy, pamiętaj, że: 
- przez rok poprzedzający przystąpienie do projektu nie możesz mieć zarejestrowanej działalności
- musisz przejść szkolenie
- zobowiązać się, że przez 12 miesięcy nie zlikwidujesz firmy.

Zajrzyj na www!
www.mrr.gov.pl – strona Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, znajdziesz tam m.in. adresy wojewódzkich urzędów pracy i urzędów marszałkowskich. Ważne dla każdego, kto chce skorzystać z dofinansowania z UE.

www.funduszeeuropejskie.gov.pl – dowiesz się, jaki program (działanie) wybrać, znajdziesz też adresy punktów konsultacyjnych w twojej miejscowości.

Monika Szymańska
Konsultacja: Anna Szybalska-Idzik, specjalista z Centralnego Punktu Informacyjnego z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego