Oszczędne prowadzenie domu - 8 sposobów

Jak oszczędnie prowadzić dom? Jeśli chcesz być perfekcyjną panią domu (lub perfekcyjnym panem domu) wprowadź w życie 8 sposobów od zaraz! Potrafisz to zrobić?
/ 22.08.2014 10:59

Jak oszczędnie prowadzić dom? Jeśli chcesz być perfekcyjną panią domu (lub perfekcyjnym panem domu) wprowadź w życie 8 sposobów od zaraz! Potrafisz to zrobić?

Oszczędne prowadzenie domu - 8 sposobów

fot. Fotolia

Oszczędne prowadzenie domu jest wbrew pozorom bardzo proste, mimo że większość z nas zasłania się niedostateczną edukcją finansową w dzieciństwie. Twoi rodzice nie zadbali o to? Nie umiesz rozsądnie gospodarować pieniędzmi i domowym budżetem? Możesz to zmienić raz-dwa. Wystarczy chcieć.

Na co wydajemy najwięcej pieniędzy? W Polsce wydajemy najwięcej na jedzenie i napoje bez procentów, następnie na mieszkanie i opłaty, a także na jazdę samochodem czy dojazdy (dane wg GUS Polacy w 2013 roku).

Jak ograniczyć te codzienne wydatki? Poznaj 8 prostych sposobów na oszczędne prowadzenie domu:

1. Nie kupuj bez listy i w promocji

Na oszczędności związane z jedzeniem jest wiele sposobów. Na zakupy wybieraj się zawsze z listą niezbędnych artykułów i nie daj się skusić promocjom, ani ofertom rabatowym. Kupuj wyłącznie to, czego naprawdę potrzebujesz. W ten sposób nie będziesz marnować jedzenia.

Jeśli jednak zdarzy się, że już kupisz za dużo, pamiętaj, że wiele produktów można mrozić lub zrobić z nich przetwory!

2. Zaplanuj kwotę na jedzenie

Dobrym sposobem jest zaplanowanie na początku danego tygodnia czy miesiąca konkretnej kwoty, którą możesz wydać na jedzenie. Pozwala to bardzo dokładnie kontrolować wydatki.

Spróbuj także wszelkie planowane zakupy (szczególnie te duże) odpowiednio wcześniej sprawdzać przy pomocy internetowych porównywarek cen. Dzięki nim można wiele zaoszczędzić.

3. Postaw na domowe jedzenie

Kolejnym krokiem jest samodzielne przygotowywanie posiłków. Zacznij od rezygnacji z częstego jadania poza domem. Przygotowywany w domu obiad czy zwykłe kanapki są bez wątpienia tańsze, a także zdrowsze i często smaczniejsze niż to, co oferują nam np. firmy cateringowe w pracy.

4. Gotuj na parze!

Warto też przyjrzeć się tajnikom gotowania. Na przykład gotowanie na parze pozwala zaoszczędzić nawet do 70% energii, a jest zdecydowanie zdrowsze i bardzo proste. Wystarczy zwykły garnek i metalowy durszlak zakryty przykrywką.

Takie gotowanie przynosi oszczędności w wysokości nawet 350 zł w skali roku!

5. Kupuj rozsądnie sprzęt RTV i AGD

Kieruj się rozsądkiem, a nie modą. Często już na etapie planowania mieszkania czy domu popełniany jest błąd przy wyborze sprzętu RTV czy AGD, który zamiast być energooszczędnym, staje się generatorem wydatków na długie lata. Nie kupuj lodówki, posiadającej wiele różnych funkcji, których i tak nie użyjemy. Taki model jest dużo droższy, a w dodatku taka lodówka będzie pobierać więcej prądu. Rozsądnie inwestujmy w nowe sprzęty AGD. Wybierajmy te zużywające najmniej energii o klasie energetycznej od A do A+++.

Wybierajmy także prostsze modele, bo zwykle starczają na dłużej. Powód? Mają mniej elementów, które mogłyby się zepsuć.

6. Pralkę i zmywarkę ładuj do pełna

Pamiętaj też, aby włączać pralkę czy zmywarkę tylko, gdy są pełne. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko czas, lecz także środki piorące, wodę i prąd. Ponadto pierz w niskich temperaturach i korzystaj z trybu ECO.

7. Odłączaj od prądu to czego nie używasz

Nie zapominaj o odłączaniu nieużywanych sprzętów od prądu i nie zostawiaj ich w trybie czuwania. To może pozwolić rocznie na oszczędność rzędu 50 zł.

Pomocny okaże się np. zwykły przedłużacz z wyłącznikiem, by jednym ruchem wyłączyć z prądu wszystkie podłączone urządzenia. Nie tylko zmniejszy to rachunki, lecz także może uratować sprzęty przed uszkodzeniem, np. w czasie burzy.

8. Jeździj z przyjaciółmi i rowerem

Jeżeli poruszasz się samochodem, to zbieraj punkty na stacjach benzynowych, a także staraj się do pracy jeździć z przyjaciółmi. Zastanów się czy kupienie karty miejskiej lub biletu miesięcznego nie będzie kosztować mniej niż roczne utrzymanie auta. Coraz popularniejsze w dużych miastach stają się parkingi „park and ride”, na których można bezpłatnie zostawić samochód i dalszą część trasy pokonać komunikacją miejską.

W sezonie letnim, jeśli odległość między domem a pracą nie jest duża, warto jeździć rowerem. Nie dość, że zaoszczędzimy na paliwie, to jeszcze poprawimy sobie kondycję.

Na podstawie materiałów prasowych Kruk S.A.