Oszczędzaj na komunikacji miejskiej fot. Fotolia

Oszczędne korzystanie ze środków transportu

Dojeżdżając do pracy, zwykle kupujemy bilet miesięczny, ale nie zawsze wiemy, jak zaoszczędzić, gdy planujemy jednorazowy wyjazd.
/ 01.02.2013 16:02
Oszczędzaj na komunikacji miejskiej fot. Fotolia
Każdy przewoźnik (wszystkie spółki PKP, PKS, a także zakłady komunikacyjne w poszczególnych miastach) stosują nieco inne ulgi. Gdy wybierasz się w podróż pociągiem lub PKS-em, zapytaj o nie kasjerkę lub kierowcę dalekobieżnego autobusu, u którego kupujesz bilet. Warto także odwiedzić stronę internetową danej firmy przewozowej. Znajdziesz tam cennik i informację o ulgach. Przydatną stroną dla klientów PKP jest także: www.tanie-bilety.com.pl.

Komunikacja miejska


Oferuje z reguły tylko ulgi dla uczniów i studentów (50 proc.), osób niepełnosprawnych(różne) oraz seniorów. Ci ostatni w niektórych miastach mogą wykupić za 50 zł bilet na cały rok. Są też takie miasta i gminy, które sprezentowały emerytom darmowe przejazdy. Pamiętaj także, że gdy masz do pokonania krótką trasę, bardziej się opłaca kupić bilet 20-minutowy lub nawet 40-minutowy niż jednorazowy. Te dwa pierwsze uprawniają cię do korzystania z różnych linii (w ramach określonego limitu czasu), natomiast jednorazowy jest ważny tylko w jednym środku transportu.

Autobusy dalekobieżne


Przewoźnicy stosują ulgi dla uczniów i studentów od 10 do 50 proc., dla seniorów 25–35 proc., oraz dla niepełnosprawnych: 37–93 proc. Obowiązują one zarówno w przypadku biletów jednorazowych, jak i miesięcznych.

Propozycje PKP


Uczniowie i studenci mogą liczyć na ulgę 51 proc., a emeryci i renciści (w większości spółek kolejowych) na dwa przejazdy w roku ze zniżką 37 proc. Wszyscy pasażerowie mają prawo do zakupu biletów weekendowych ze zniżką 50 proc. Trzeba jednak prosić w kasie właśnie takie, bo z reguły kasjerki ich nie proponują. Są także bilety rodzinne ze zniżką 33 proc., gdy podróżujemy z dzieckiem do 16 lat (np. w TLK, EC) i w podobnej cenie bilety dla podróżujących razem 4 osób(Regio, interRegio).