kobieta, komputer, kredyt hipoteczny fot. Panthermedia

Od czego zależy wysokość kredytu hipotecznego

To, jak duży kredyt hipoteczny otrzymamy, zależy od naszej zdolności kredytowej
/ 11.04.2011 12:40
kobieta, komputer, kredyt hipoteczny fot. Panthermedia
Planuję zakup mieszkania. Chciałabym otrzymać  jak najwyższy kredyt. Jakie kwestie są istotne przy ocenie mojej wiarygodności przez bank? 
Wanda S., Opoczno


To, jak duży kredyt hipoteczny otrzymamy, zależy od naszej zdolności kredytowej. Banki różnie podchodzą do jej wyliczania. Na pewno biorą pod uwagę posiadanie karty kredytowej lub debety na kontach. Likwidacja ich ułatwi uzyskanie potrzebnej kwoty i przyspieszy proces dopełniania formalności. Także wcześniejsza spłata kredytów, które już posiadamy, zwiększy naszą zdolność kredytową.

Uzyskaniu wyższej kwoty kredytu może pomóc znalezienie współkredytobiorców, np. partnera lub rodzeństwa. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich ewentualne zobowiązania wpłyną na ocenę zdolności kredytowej. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto wcześniej odłożyć lub pożyczyć 10 proc. potrzebnej nam kwoty na tzw. wkład własny. To obniży marżę i zwiększy zdolność, nie obciąży kredytem np. rodziców.

Pamiętajmy też, by na pytanie o wysokość dochodów i wydatków zawsze udzielać informacji zgodnych z prawdą, ponieważ bank na pewno zweryfikuje naszą wiarygodność. Należy też wziąć pod uwagę, że banki nie zawsze akceptują takie składniki wynagrodzenia jak premie, diety czy inne dodatki.

Wioletta Boś,
ekspert Eurobanku ds. kredytów hipotecznych

Porady prawne i finansowe - forum >>