dowód osobisty fot. Fotolia/kolaż Polki.pl

Nowy dowód osobisty

Zobacz, jakie zmiany w dokumencie tożsamości czekają nas od 2018 roku!
dowód osobisty fot. Fotolia/kolaż Polki.pl
Wyobrażasz sobie jeden dokument, który zastąpi dowód osobisty, książeczkę zdrowia oraz prawo jazdy? Nie musisz już sobie tego wyobrażać, bo od 2018 roku będziesz posiadaczką takiego dokumentu. O co chodzi? Chodzi o nowy e-dowód, który będzie można zintegrować z innymi dokumentami.

Co zrobić, gdy zgubi się dowód osobisty lub paszport?

Dokument 3 w 1

Od 2018 roku zniknie z naszych portfeli plastikowy dowód osobisty. Ministerstwo Cyfryzacji, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zdrowia pracują nad projektem e-dowodów. Nowy dowód będzie można zintegrować z innymi dokumentami, takimi jak prawo jazdy czy karta ubezpieczenia zdrowotnego.

 

2018 rokiem zmian

Zmiany przewidywane są na 2018 rok. Dlaczego? Polsce już w 2008 roku Komisja Europejska przyznała 297 milionów złotych na wprowadzenie zmian w ramach projektu pl.ID. Jeśli zmian nie wprowadzimy do 31 marca 2019 rok, pieniądze przepadną. Już teraz Unia Europejska uznała projekt za "niefunkcjonujący", ponieważ jego pierwotna data realizacji miała przypadać na 2010 rok.
 
Do dziś e-dowodu nie ma jedna nikt! Jedyne zmiany, jakie wprowadzono w dokumencie tożsamości, to te z marca 2015, likwidujące dane o wzroście, kolorze oczu, adresie zameldowania oraz brak na nim skanu podpisu. Pojawiły się zaś dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby.
Minister cyfryzacji zapewnia, że już od 2017 roku będziemy mogli korzystać z e-dowodów na smartfonach, zaś dowód z warstwą elektroniczną w pełni będzie funkcjonował od 2018 roku.
 

W 2018 roku, myślę, że raczej pod koniec 2018 roku można się spodziewać dowodu z warstwą elektroniczną, zintegrowanego być może z innymi dokumentami.

Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji