Jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę fot. Fotolia

Lodówka - jak zmniejszyć zużycie prądu

Lodówka musi być włączona do gniazdka cały czas, ale nie musi ciągle pobierać prądu. Jeśli zmienisz swoje nawyki, sporo zaoszczędzisz.
Barbara Lasota / 30.09.2014 15:52
Jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę fot. Fotolia

Pobór energii elektrycznej przez lodówkę zależy od jej wielkości, od klasy energetycznej, ilości produktów, jakie się w niej znajdują i od przyzwyczajeń domowników. Dużo zależy też od tego, jak często lodówka jest otwierana, na jak długo, czy wstawiasz do niej nie wystudzone potrawy i czy często ją odszraniasz, jeśli tego wymaga.Jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę

?

  • Ważna jest wielkość. Gdy będziesz kupować nową lodówkę, dopasuj jej wielkość do swoich potrzeb. To oczywiste, że wychłodzenie mniejszej jest mniej energochłonne niż dużej.
  • Wybierz urządzenie dobrej klasy. Zdecyduj się na klasę A lub A+. Wprawdzie jeszcze bardziej energooszczędne są lodówki należące do klasy energetycznej A++ i A+++, ale na razie są znacznie droższe. Różnica w cenie jest na tyle wysoka, że oszczędności na rachunkach nie zrekompensują wyższego wydatku.

  • Chroń ją przed ciepłem z zewnątrz. Ustaw lodówkę z dala od grzejnika, rur c.o. i kuchenki. Nie wybieraj też dla niej nasłonecznionego miejsca. Chodzi o to, aby ciepło z otoczenia nie przenikało do jej wnętrza i nie powodowało częstszego włączania agregatu chłodzącego.
  • Po każdym otwarciu drzwi lodówki, jak najszybciej zamykaj je, aby nie wpuszczać ciepłego powietrza. W szybkim znalezieniu potrzebnych produktów pomoże ci nawyk układania ich zawsze na tej samej półce.
  • Nie kładź ciepłego jedzenia. Zanim włożysz resztki z obiadu do lodówki, najpierw je dobrze wystudź.
  • Rozmrażaj. Jeśli zamrażalnik sam się nie odszrania, rozmrażaj go przynajmniej raz na 2 miesiące. 

  • Raz w miesiącu czyść z kurzu agregat (znajduje się z tyłu urządzenia). Brudny włącza się częściej.

  • Miej zawsze sporo produktów w chłodziarce i w zamrażalniku. Kumulują one chłód i urządzenie włącza się rzadziej.

  • Zamiast rozmrażać mięso w naczyniu na blacie, wyjmij je z zamrażalnika dzień wcześniej i włóż do chłodziarki. Będzie się powoli rozmrażało i oddawało zimno chłodziarce. Agregat lodówki będzie się włączał rzadziej. 

  • Daj lodówce urlop. Opróżniaj wnętrze komory chłodniczej przed wyjazdem na urlop i wyłączaj ją (jeśli jest to urządzenie z osobnymi agregatami do chłodziarki i zamrażarki).


Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".