Kredyt na mieszkanie w TBS

Chcemy z mężem kupić mieszkanie w TBS. Niestety z tego co udało nam się dowiedzieć, to na takie mieszkania nie udziela się kredytów hipotecznych. W jaki sposób możemy skredytować taką nieruchomość?

Chcemy z mężem kupić mieszkanie w TBS. Niestety z tego co udało nam się dowiedzieć, to na takie mieszkania nie udziela się kredytów hipotecznych. W jaki sposób możemy skredytować taką nieruchomość?

Kredyt na mieszkanie w TBS

Lokale mieszkalne wybudowane w ramach TBS nie mogą stanowić zabezpieczenia kredytu hipotecznego, ponieważ nie można zostać właścicielem takiego mieszkania, a jedynie jego najemcą. Chcąc posiłkować się kredytem w celu uzyskania prawa do lokalu w TBS mamy do dyspozycji tradycyjny kredyt gotówkowy lub pożyczkę hipoteczną, udzieloną pod zastaw innej nieruchomości będącej własnością osoby trzeciej, która to osoba dokona tzw. użyczenia hipoteki.

Środki pochodzące z pożyczki hipotecznej mogą być przeznaczone na dowolny cel nie związany z działalnością gospodarczą. Kredyty gotówkowe charakteryzują się stosunkowo wysokim oprocentowaniem oraz krótkim, zwykle kilkuletnim okresem spłaty. W przeciwieństwie do nich, środki w ramach pożyczki hipotecznej można uzyskać na dogodniejszych warunkach cenowych z wydłużonym nawet do 20-30 lat okresem kredytowania. Dużym utrudnieniem może być jednak konieczność wskazania nieruchomości, która będzie stanowić docelowe zabezpieczenie pożyczki hipotecznej. Procedura przyznania pożyczki hipotecznej przebiega podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Jest tym samym znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Łukasz Kosiński,

Credit House Polska, Związek Firm Doradztwa Finansowego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Dla mnie too troszku nie w porzadku tez sie staramy o mieszkanie w tbs i dlaczego tak czeba miec pod gorke :-( .... Przecie to niee sa jakies duze kredyty tak?! W porownaniu z tymi co trzeba sie wybudowac lub kupic mieszkanie samemu... My potrzebujemy 46.000 tys i tez jest problem bo dla mnie too troszku chore zeby kredyt gotowkowy ( wiadomo jakie koszta i czas splaty krutki do 120 m-c dodam ze jeszcze w nie wszystkich bankach !!!! :-( .... Przeciez tak kwota z partycypacji jest zabespieczeniem bo ja zwruca ( jak by co) a robia problemy ze masakra przeciez do czynszu by mozna doliczyc i zrobic to tak jak chipoteke.... Ehh