Ile kosztuje Komunia?

Pierwsza Komunia, choć jest wydarzeniem niezwykle ważnym, pozostawia nierzadko spore dziury w portfelach rodziców...
Koszt Pierwszej Komunii Świętej fot. Fotolia

Wiosna to jeden z bardziej wyczerpujących finansowo okresów w roku - święta wielkanocne, tuż po nich majówka i Pierwsza Komunia Święta – tylko perfekcyjnie zaplanowany domowy budżet jest 
w stanie sprostać takim potrzebom. Zwłaszcza koszt Pierwszej Komunii może nas znacząco przerosnąć. Sprawdźmy, ile zwykle musimy przeznaczyć na ten cel. 

Koszty Pierwszej Komunii

Maj to coroczna komunijna gorączka. Poważne koszty tej uroczystości ponoszą nie tylko rodzice 
8- lub 9-latków, ale też zaproszeni goście – zwłaszcza rodzice chrzestni. Bywa, że takie obciążenie finansowe trudno udźwignąć bez kredytu. - Polacy bardzo często stosują w przypadku Pierwszej Komunii Świętej starą zasadę „zastaw się, a postaw się” – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A. – Organizowane przy tej okazji przyjęcie to często drugie po weselu wydarzenie pod względem wystawności i kosztów. Nierzadko więc budżet przeciętnej polskiej rodziny nie jest w stanie unieść tak dużych wydatków. Niestety, nawet dla niektórych gości może być to początek przyszłych kłopotów finansowych.  

Wydatki związane z Pierwszą Komunią:

Obiad komunijny, na którym koszt jedzenia i napojów dla jednej osoby to średnio nie mniej niż 100 -150 zł, to jedynie czubek góry lodowej wszystkich wydatków. Po pierwsze, trzeba zadbać o przygotowanie dziecka. W zależności od tego, w jakiej diecezji będzie odbywała się uroczystość, a także płci naszego dziecka, koszty będą różne. Oczywiście w przypadku chłopca będzie to o wiele niższy wydatek. Elegancki garnitur wraz butami to koszt około 350 - 500zł.

W przypadku dziewczynki musimy dołożyć drugie tyle. Jeśli dzieci nie idą do Pierwszej Komunii Świętej w strojach liturgicznych, czyli tzw. albach (ok. 150 zł), sam strój wraz z dodatkami to średnio nie mniej niż 500 zł. W tym przypadku górna granica kosztów komunijnego ubrania może osiągać cenę porównywalną z sukniami ślubnymi. Dodatkowo ostatnio modne jest czesanie dziecka u fryzjera (100-200 zł), a nawet makijaż lub manicure dla dziewczynki (50-100 zł).

Do kosztów przygotowania należy również dodać wiele mniejszych wydatków. Są to m.in. dewocjonalia: książeczka, świeca, różaniec i złoty medalik z łańcuszkiem, a także koszty związane z odprawieniem mszy, takie jak złożenie się na dekorację kościoła, odpowiednią oprawę muzyczną czy kamerzystę. - Komunia oraz związany z nią tradycyjny obiad powinny być w kolejnych miesiącach wspominane jako miłe, rodzinne i religijne przeżycie, a nie przyprawiające o bezsenność zobowiązanie finansowe, które rozpoczęło spiralę zadłużenia– mówi Piotr Krupa. – Warto więc dobrze się zastanowić, czy faktycznie powinniśmy zaciągać kredyt, zwłaszcza jeśli mamy już inne zadłużenia.

Gość też płaci

Wysoki koszt Pierwszej Komunii Świętej wymaga stosownego prezentu od gości. Dobrym zwyczajem jest dawanie pieniędzy w kopercie, licząc, że rodzice mądrze je zagospodarują. Przyjęło się, że kwota, którą chcemy wręczyć, powinna stanowić przynajmniej równowartość naszego obiadu. Jeśli natomiast jesteśmy chrzestnymi, to wypada kupić prezent. Wybór jest dość szeroki. Popularne są np. tablety, notebooki, aparaty cyfrowe i sprzęt sportowy. Pamiętajmy jednak, że nie trzeba kupować drogiego sprzętu o zaawansowanych parametrach, gdyż i tak dziecko nie wykorzysta wszystkich możliwości urządzenia.

Jeśli jednak zdecydujemy się na kredyt…

Jeżeli zdecydowaliśmy się jednak sfinansować kredytem zorganizowanie przyjęcia komunijnego lub zakup prezentu, dobrze wszystko przeanalizujmy. Przede wszystkim wybierzmy raty, które nie obciążą zbytnio domowego budżetu. Powinniśmy też  dokładnie obliczyć całkowity koszt kredytu. Rozłożenie należności na dogodne raty pomoże nam stopniowo wyjść na finansową prostą.

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/9 miesięcy temu
Komunia to już zależy od tego jak wystawną ją chcemy zrobić. Ja np. dla córeczki zdecydowałam się na małe przyjęcie z najbliższymi i wcale tak drogo nie wyszło, a córeczka też dostała pieniądze i bizuterię od złotnika Sikorskiego, więc tez była bardzo zadowolona.
/9 miesięcy temu
Witam! Iga, dziękuję za skorzystanie z oferty naszej pożyczki. Jesteśmy wielokrotnie nagradzaną firmą z branży internetowych usług finansowych. Obecnie prowadzimy działalność w kilku krajach. Działamy w oparciu o zasady: - Przejrzystości - informujemy o wszystkich kosztach i warunkach korzystania z naszej oferty, - Elastyczności i kontroli, - Selektywności - dokładnie oceniamy możliwości naszych klientów do skorzystania z naszej oferty. Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* lub skorzystania z chata na wonga.pl/live_chat?utm_source=polki. W razie pytań jestem do dyspozycji Tomasz | Ekspert wonga.com * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.
/9 miesięcy temu
Pierwsza Komunia, choć jest wydarzeniem niezwykle ważnym, pozostawia nierzadko spore dziury w portfelach rodziców. Ja tam już zaciągnęłam pierwszą pożyczkę w wonga na ten cel, dobrze, że koszt niski.
POKAŻ KOMENTARZE (3)