Komunijne wydatki

Maj kojarzy się między innymi z pierwszymi komuniami. Dla rodziców to czas wzmożonych wydatków, które mogą znacznie uszczuplić domowy budżet. Koszty organizacji uroczystości mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.
/ 28.04.2008 23:06

Maj kojarzy się między innymi z pierwszymi komuniami. Dla rodziców to czas wzmożonych wydatków, które mogą znacznie uszczuplić domowy budżet. Koszty organizacji uroczystości mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Nadszedł czas komunijnych wydatków

Fot. Depositphotos

Dom coraz mniej popularny

Od kilku lat coraz bardziej popularne staje się organizowanie uroczystości, które rozmiarami przypominają czasami małe wesela. Do niedawna najchętniej wybieranym miejscem na przyjęcie był własny dom. Polacy jednak doceniają wygodę, jaką daje jego organizacja w lokalu. Wówczas przygotowaniem zajmują się właściciele i ich pracownicy, a zarówno goście, jak i rodzice przychodzą „na gotowe”. Ci drudzy mogą więc zaoszczędzony w ten sposób czas spędzić z dzieckiem.
Jednak urządzenie przyjęcia poza domem znacznie zwiększa koszty. Obecnie w restauracjach cena za jedną osobę waha się w granicach 50 – 150 złotych. A to oznacza, że uroczystość dla 20 osób wiąże się z znacznymi kosztami.

Alba czy suknia

Ważnym punktem na liście wydatków komunijnych jest strój (sukienka/garnitur lub alba). Za albami przemawia ich cena, która sięga 100 – 150 złotych. Suknia natomiast może być znacznie droższa. Wprawdzie obecnie salony oferują różne modele, jednak ich wartość oscyluje w granicach kilkuset złotych. Podobnie kosztują garnitury.

Ach te prezenty

Wręczanie dzieciom prezentów z okazji pierwszej komunii stało się tradycją. Rodzice starają się tego dnia spełnić marzenia, kupując między innymi: komputery, telefony komórkowe, rowery, konsole do gry, fotograficzne aparaty cyfrowe. To dodatkowo uszczupli domowy budżet przynajmniej o kilkaset złotych. Kupno droższego prezentu, jakim jest zestaw komputerowy lub notebook to wydatek rzędu 2 – 4 tys. złotych.

Pamiątki też kosztują

Wielu rodziców decyduje się na uwiecznienie uroczystości, wynajmując kamerzystę lub profesjonalnego fotografa. Koszt pierwszego rozwiązania to ponad tysiąc złotych, natomiast u fotografa cena zależy od ilości zdjęć – jedna poza to koszt kilkudziesięciu złotych.

Racjonalne zaplanowanie wydatków dobrą receptą

Oczywiście wydatki można ograniczyć. Będą one znacznie mniejsze, jeśli rodzice zdecydują się na wypożyczenie sukienki komunijnej lub garnituru. Zdecydowana większość salonów daje klientom taką możliwość. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że jest to strój tylko na jedną uroczystość.
Koszty zminimalizować można także poprzez rezygnację z wynajęcia kamerzysty czy fotografa. Jeśli rodzice jednak chcieliby mieć pamiątkę, wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór tylko jednej pozy zdjęcia. Dobrym sposobem na większe oszczędności także ograniczenie wydatków związanych z samym przyjęciem. Wybór tańszego lokalu lub też organizacja uroczystości w domu może obniżyć koszty nawet o 50%. Organizując przyjęcie, rodzice mogą także zastanowić się nad zmniejszeniem wydatków na prezent.

Porównanie minimalnych i maksymalnych kosztów urządzenia uroczystości Pierwszej Komunii

Rodzaj usługi/zakupu Koszt niski - koszt wysoki

strój komunijny 100,00 - 600,00
dodatki do sukienki/garnituru 50,00 - 300,00
prezent dla dziecka 50,00 - 3 000,00
przyjęcie dla gości zł/za osobę (przyjęcie dla 20 osób) 1000,00 - 2 000,00
zdjęcia i film z uroczystości 0,00 - 1 000,00
zdjęcia u fotografa zł/za pozę 50,00 - 100,00
inne wydatki 100,00 - 300,00

RAZEM 1350,00 - 7 300,00

Źródło: materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)