Komórka przez Internet

Komórka przez Internet

Masz już internetowy telefon? Czas o nim pomyśleć, bo właśnie przestaje być tylko zabawką.
/ 29.05.2012 10:51
Komórka przez Internet
Kiedy półtora roku temu "Przekrój" przyznawał Niklasowi Zennströmowi, twórcy internetowego komunikatora Skype, tytuł Fenomenu, trwał właśnie ogólnoświatowy zachwyt nad nowym rewolucyjnym rozwiązaniem. Takim młodym technologiom wybacza się wiele – choćby niewygodę siedzenia przed ekranem komputera w słuchawkach i zagadywanie do sterczącego przed nosem mikrofonu. W końcu wczesne telefony też miały cudaczną trąbkę do słuchania i drugą do mówienia.
Dziś Skype przestał już być nową fajną zabawką, a wraz z jego dojrzewaniem urosły też wymagania klientów. Owszem, można co pewien czas zasiąść wieczorem przed komputerem, by za grosze pogawędzić z ciocią z Kanady. Ale jak już się omówi ostatnie pozycje w menu i lokalną pogodę, to o czym jeszcze gadać? A przecież Skype oferuje też konkurencyjne wobec większości klasycznych operatorów ceny lokalnych rozmów. Więc czemu by nie dzwonić do kumpla, siostry czy po pizzę przez tani internetowy telefon?
Nie wiem jak innych, ale mnie zupełnie zniechęca to uwiązanie do komputera. Od wielu lat korzystam z bezprzewodowego telefonu, a tu próbują mnie namówić do siedzenia na krześle przed monitorem. Jeśli mam czuć się swobodnie, to wolałbym się rozwalić wygodnie na kanapie albo na huśtawce w ogródku.
Najwyraźniej nie jestem odosobniony w moich upodobaniach, bo od pewnego czasu producenci sprzętu elektronicznego zaczęli wypuszczać urządzenia, które czynią wreszcie ze Skype’a normalny telefon. Przede wszystkim koniec z kablami – skype’owa słuchawka praktycznie nie różni się od tego, co normalnie sprzedają Panasonic, Siemens czy Philips. Można rozmawiać z dowolnego miejsca w domu tak jak ze zwykłego telefonu bezprzewodowego.
To jednak nie koniec udogodnień. Nawet te bezprzewodowe słuchawki musiały współpracować z komputerem. To on zarządzał połączeniem z Internetem, z którego korzysta Skype. Oznacza to konieczność ciągłej pracy pożerającego nawet kilkaset watów sprzętu. Jeszcze gorzej, gdy korzystamy z laptopa – wówczas przywiązanie do niego bazy skype’owego telefonu odbiera jakiekolwiek złudzenie mobilności.

Od niedawna i na to znalazła się rada. W sklepie z akcesoriami na stronie Skype’a dostępne są już dwa telefony, które niemal zupełnie nie potrzebują komputera (niemal, bo skype’owe konto trzeba wykonać i doładowywać za pomocą zwykłej internetowej przeglądarki). Co więcej, pozwalają na wybór – czy chcemy rozmawiać przez normalną stałą linię (płacąc klasycznym operatorom), czy przez Internet (zgodnie z taryfą Skype’a).


Taki telefon składa się z dwóch elementów. Pierwszy to baza, nieduża skrzynka, do której podpinamy dwa kable – klasyczny telefoniczny oraz internetowy. Drugi element to normalna słuchawka z kolorowym ekranikiem, na którym wybieramy rodzaj połączenia. Mamy tam też zestaw naszych skype’owych kontaktów i możemy sprawdzić stan konta. To już prawdziwy komfort – w zasadzie można pozbyć się ostatecznie starego aparatu. Cena takiego sprzętu wynosi około 130–150 euro.

Na tym nie koniec nowości. Następnym etapem jest Skype w komórce. Dziś coraz więcej telefonów komórkowych z wyższej półki ma wbudowany moduł pozwalający na łączenie się z bezprzewodową siecią wi-fi. Jeśli w pracy lub w domu mamy punkt dostępowy pozwalający na połączenie się z Internetem, koszt rozmów można obniżyć nawet kilkanaście razy.

Na razie Skype udostępnia program działający tylko w telefonach i kieszonkowych komputerach funkcjonujących pod kontrolą systemu Windows Mobile, ale wkrótce ma się pojawić wersja dla Symbiana – platformy, na której działa wiele komórek Nokii.
Już teraz dostępny jest Skype na urządzenie Nokia N800. Jest to niewielki komputer z dotykowym ekranem, który ma sprawić, że będziemy mogli szybko sięgnąć do sieci, nie ruszając

Już teraz dostępny jest Skype na urządzenie Nokia N800. Jest to niewielki komputer z dotykowym ekranem, który ma sprawić, że będziemy mogli szybko sięgnąć do sieci, nie ruszając się z kanapy. Możliwość zainstalowania programu Skype czyni z niego internetowy telefon.
Wszystkie te sprzętowe udogodnienia idą w parze ze zmianami w ofercie firmy. Od kilku miesięcy dostępna jest usługa SkypeIn – płatny numer, dzięki któremu na naszego Skype’a można się dodzwonić z każdego telefonu na świecie. To sprawia, że internetowy komunikator przestał być tylko zabawką dla komputerowych maniaków. Jeśli tylko mamy w domu szybkie łącze internetowe, Skype może przejąć wszystkie funkcje zwykłego telefonu – oczywiście po sporo niższej cenie.
Firma wciąż twierdzi, że nie jest zagrożeniem dla gigantów rynku telekomunikacyjnego. Cóż, z pewnością nie doprowadzi do ich upadku, bo przecież jest zależna od sprzedawanych przez nie łączy internetowych. Jednak dzięki swoim wywrotowym pomysłom zmusza monopolistów branży do tego, czego tak bardzo nie lubią – ciągłego zmieniania i poprawiania oferty. I dobrze im tak.

Piotr Stanisławski/ Przekrój