Karta płatnicza - jak zaoszczędzić, wyjeżdżając za granicę

Zobacz, jak nie przepłacać!
/ 18.04.2016 15:06

Zobacz, jak nie przepłacać!

fot. Fotolia

Wyjazdy zagraniczne nieodzownie łączą się z koniecznością dokonywania płatności w walucie innej niż złotówka. Jeżeli zamierzasz korzystać z karty, nie tylko z gotówki, sprawdź koniecznie, co możesz zrobić, żeby koszty takich operacji były niższe!

Jakich kosztów możesz się spodziewać?

Karty płatnicze oraz kredytowe mogą być używane w dowolnym miejscu na świecie. Co więcej, jest to funkcjonalność, której nie trzeba specjalnie dodatkowo uruchamiać. Karty po prostu ją mają od dnia ich wydania. Jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne, gdyż nie wymaga wożenia ze sobą pokaźnych kwot, często pochowanych po kieszeniach. Jednak za taką usługę, przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Jakie będą to opłaty?

Koszty operacji bezgotówkowych (czyli płatności kartą, oraz wypłat z bankomatów) występują w dwóch formach:
1. Prowizji za wypłatę z bankomatu - zazwyczaj określoną jako ułamek wypłacanej kwoty, np. 3% transakcji, ale nie mniej niż 8zł.
2. Prowizji za przewalutowanie transakcji. Ta opłata, tak jak wypłata z bankomatu, najczęściej występuje jako odsetek realizowanej płatności, jednak niektóre banki nie przewidują takiej prowizji. W zamian, do transakcji walutowych stosują alternatywne kursy walutowe, mniej korzystne niż standardowa tabela wymiany walut, w ten sposób obciążając klienta dodatkowym kosztem.

Jak obniżyć koszty płatności kartą za granicą?

Oto kilka sposobów, jak obniżyć koszty operacji bezgotówkowych:

  • Sprawdź, gdzie znajdują się bankomaty bezprowizyjne

Wiele banków oferuje dostęp do sieci bankomatów, z których można wypłacać środki bez prowizji. Natomiast w miejscu, do którego się udajesz zasada ta może dotyczyć tylko wybranych punktów wypłat. Dlatego jeszcze przed wyjazdem upewnij się, w jakich bankomatach nie zostaniesz obciążony taką opłatą.

  • Wypłacaj z bankomatów za pomocą kart płatniczych, a nie kredytowych

W przypadku korzystania w bankomatach z kart kredytowych, poza prowizją z tytułu wypłaty z bankomatu, narażasz się na dodatkowy koszt operacji w postaci odsetek od wypłaconej kwoty. Co więcej, w takim przypadku nie obowiązuje okres bezodsetkowy, jak w przypadku innych płatności taką kartą, np. w sklepach.

fot. Fotolia

  • Unikaj wielokrotnych wizyt w bankomacie

Określając wysokość prowizji za wypłatę z bankomatu, banki zazwyczaj określają dolny pułap takiej kwoty, np. prowizja wynosi 3% transakcji, ale nie mniej niż 8zł. W efekcie, jeśli chcesz wypłacić np. 500zł, to dokonując takiej operacji jednorazowo, zapłacisz 15zł prowizji. Jeśli zaś rozbijemy tą operację np. na 5 po 100zł, wówczas od każdej z nich zostanie pobrana prowizja 8zł, czyli łącznie 40zł!

  • Sprawdź, jaka jest waluta rozliczeniowa twojej karty

Każda karta ma zdefiniowaną tzw. walutę rozliczeniową, czyli walutę, za pośrednictwem której przeliczane są płatności w różnych walutach. Jej znaczenie obrazują poniższe dwa scenariusze. Wyobraźmy sobie, że posiadamy rachunek w PLN, do którego posiadamy kartę płatniczą, którą chcemy zapłacić za granicą. Walutą rozliczeniową rachunku jest EUR:

Scenariusz 1: Kupujemy coś we Francji i płacimy za to w EUR. Nasza płatność zostanie przewalutowana z EUR na PLN po określonym kursie, uwzględniającym prowizję (tzw. spread).

Scenariusz 2: Kupujemy coś w Anglii i płacimy za to w funtach. Nasza płatność zostanie przewalutowana z GBP na EUR (czyli walutę rozliczeniową karty), a potem jeszcze raz z EUR na PLN. Dojdzie zatem do podwójnego przewalutowania, a więc i do dwukrotnego pobrania prowizji.

  • Korzystaj z płatności DCC

Niektóre terminale płatnicze oferują usługę DCC (Dynamic Currency Conversion), dzięki której w momencie dokonywania płatności mamy wybór, czy chcemy zapłacić w walucie lokalnej (wówczas zostaniemy przez bank obciążeni prowizją z tytułu przewalutowania) lub od razu w walucie naszego rachunku (np. PLN) .

W tym drugim przypadku, na terminalu wyświetli się kwota przeliczona na złotówki, dzięki czemu jeszcze w sklepie będziemy znali faktyczny koszt operacji. Co więcej, kursy walutowe wykorzystywane w tym systemie są często korzystniejsze niż koszty, jakie nałożyłby na nas bank z tytułu przewalutowania.

  • Rozważ założenie konta walutowego

Większość banków oferuje założenie rachunku w walucie obcej, np. EUR lub USD. Jeśli planujemy wyjazd do kraju, gdzie obowiązującą walutą jest np. EUR, warto mieć rachunek w tej walucie. Wówczas, korzystając z karty do niego wydanej nie będziemy ponosić kosztów wynikających z każdorazowych przewalutowań.

Można wówczas przed wyjazdem zakupić walutę w dowolnym miejscu, gdzie kurs jest aktualnie najkorzystniejszy, np. w wybranym kantorze i przelać te środki na nasz rachunek walutowy. Jeśli zatem zamierzasz dużo płacić kartą za granicą, koszt założenia rachunku walutowego może być niższy niż późniejsze prowizje z tytułu wielokrotnych przewalutowań.

Zobacz także

Nie stać cię na drogie zachcianki dziecka?
Poradnik domowy - jak oszczędzać?
Jak spłacać kredyt hipoteczny w przypadku utraty pracy