Jak zostać milionerką fot. f

Jak zostać milionerką

Co robić, żeby marzenie o posiadaniu ogromnych pieniędzy wreszcie zaczęło się ziszczać?
Milena Oszczepalińska / 16.07.2015 06:15
Jak zostać milionerką fot. f

Marzą ci się miliony na koncie, ale uważasz, że nie masz najmniejszych szans na spełnienie tych pragnień? Pamiętaj, że znane powiedzenie brzmi: "jeśli nie wyznaczyłeś sobie celu, jak masz go osiągnąć?". Nie idź przez życie jak dziecko we mgle, przemyśl, jaki stan konta zadowoliłby cię i co powinnaś robić, żeby osiągnąć wyznaczony cel, a następnie działaj i realizuj go krok po kroku.

Jak zostać milionerką?

Jak twierdzi Piotr Minkina z Union Investment TFI, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kapitał przecieka im przez palce każdego dnia. Nawet drobne kwoty zaoszczędzone dzięki przemyślanym zakupom czy racjonalnym decyzjom, zainwestowane w dobrze dobrane papiery wartościowe czy fundusze inwestycyjne, mogą wypracować konkretne zyski. W budowaniu finansowej stabilności liczy się świadomość, że każda złotówka ma znaczenie. Oto kilka wskazówek, którymi powinnaś kierować się w planowaniu budżetu domowego, aby nareszcie zacząć się wzbogacać, a nie ciągle trwać w miejscu.

1. Oszczędzaj 10 procent tego, co zarabiasz

Specjaliści przekonują, że odkładanie miesięcznie dziesiątej części tego, co zarabiamy, kosztuje nas naprawdę niewiele, a za to zyski mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania. Tak naprawdę te 10 procent zwykle wydajemy na nieistotne drobiazgi, bez których spokojnie możemy się obyć. Zaoszczędzone pieniądze najlepiej odpowiednio zainwestować, np. w fundusze inwestycyjne, co pozwoli zwiększyć zyski znacznie bardziej niż na kontach oszczędnościowych lub lokatach.

2. Planuj większe zakupy, nie rób ich pod wpływem emocji

Zawsze przy okazji większych zakupów, niezależnie od tego, co to ma być, daj sobie czas na zastanowienie się i przemyślenie, jaki wybór będzie dla ciebie najbardziej korzystny, także pod względem ekonomicznym. Zakupy robione pod wpływem impulsu nie są najlepszym pomysłem. Może się okazać, że w innym sklepie za tę samą rzecz zapłaciłabyś znacznie mniej. Nie chodzi o to, żebyś nagle zaczęła być skąpa, ale nieprzemyślane przepłacanie też wcale nie jest godne pochwały.

3. Wybierz pracę z możliwością awansu

Nie masz szans na miliony na koncie, jeśli wykonujesz kiepską pracę. Postaraj się o takie zajęcie, które pozwoli ci na ciągły rozwój i na zdobywanie kolejnych szczebli zawodowych w firmie. Pomyśl o tym już na początku kariery, żebyś później po latach nie czuła rozczarowania, że ciągle stoisz w miejscu, a praca, którą wykonujesz już cię nie zadowala i nie satysfakcjonuje.

Zobacz też:


4. Nieustannie się dokształcaj i bądź aktywna na rynku pracy

Jeżeli nie masz rodziców milionerów, raczej sama musisz zadbać o swoje finanse. Porządne wykształcenie na pewno ułatwi ci sprawę. Do tego pamiętaj, że bardzo ważne jest czynne funkcjonowanie na rynku pracy. Wiele osób mówi, że zanim przerwały pracę, wszystko szło gładko, a po kilkuletniej przerwie zaczęły pojawiać się trudności.

5. Umiejętnie zarządzaj finansami, którymi dysponujesz

Rządź się tym, co masz. Nie licz na to, że z różnych stron będą ci napływały dodatkowe pieniądze w każdym miesiącu. Jeśli coś dostaniesz np. od rodziców, niech to będą ekstra pieniądze, których jednak nie wliczasz do comiesięcznego planowanego budżetu. Nawet bez nich powinnaś tak rozplanować wydatki, żeby starczyło ci na wszystko i byś odłożyła odpowiednią  kwotę w ramach oszczędności.

Umiejętne zarządzanie domowym budżetem nauczy cię odpowiedniego podejścia do pieniędzy i radzenia sobie z nimi, niezależnie od tego, jaką kwotą dysponujesz.

6. Nie kombinuj, ciężko pracuj

Większość światowych milionerów pytanych w wywiadach o to, jak doszli do swoich fortun, przyznają, że jedynie przez ciężką pracę. Jakiś procent sukcesu to także talent, szczęście, ale bez nieustannego wysiłku nie daliby rady zdobyć tego, czym mogą się poszczycić. Nie licz zatem na los, ale weź życie we własne ręce i systematycznie dąż do osiągnięcia wymarzonych celów.

Pomyśl o tym, ilu ludzi próbuje sił w grach losowych, w kasynach czy innych loteriach. Całe mnóstwo. A ilu z nich zostaje później zaliczanych do grona najbogatszych? No właśnie, bardzo niewielu, może są to jedynie pojedyncze przypadki. Tak naprawdę trwałe wzbogacenie się możemy osiągnąć tylko przez samodzielną pracę i stopniowe powiększanie budżetu. To uczy nas szacunku do pieniędzy i umiejętnego zarządzania nimi. Jeżeli nagle i niespodziewanie udałoby ci się wygrać milion lub więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że stracisz te pieniądze, ponieważ nie będziesz nauczona, jak sobie z nimi radzić.

Zobacz też:

Na podstawie materiałów Partner of Promotion