Jak zaoszczędzić? 3 sposoby

Dzięki naszym metodom łatwo uda ci się odłożyć trochę pieniędzy!
/ 27.03.2014 09:02

Oszczędzanie nie zawsze wymaga ogromnych poświęceń - czasem wystarczy odrobinę zmienić nawyki!

Jak zaoszczędzić? 3 sposoby

fot. Fotolia

1. Dokładnie kontroluj swoje wydatki

Prowadź domową księgowość. Dokladnie notuj każdy, nawet najmniejszy wydatek. Jeśli będziesz mieć realny obraz tego ile wydajesz, dowiesz się ile jesteś w stanie zaoszczędzić.
To może podziałać jak terapia szokowa - kiedy zorientujesz się, ile miesięcznie przeznaczasz na własne zachcianki, złapiesz się za głowę i... ograniczysz wydatki!

2. Oszczędzaj na rachunkach

Dokręcaj kran, wyciągaj z gniazdka ładowarkę od telefonu, gaś światło w pustym pokoju, nie oglądaj telewizji od rana do nocy...
Brzmi śmiesznie? Zanim zlekceważysz to zalecenie, myśląc: "Co za bzdura, ile uda mi się zaoszczędzić, zakręcając kran podczas mycia zębów!", zastanów się!
To metoda małych kroków - z kilku kropli wody nie uda się od razu zaoszczędzić tysiąca złotych, ale zmiana nawyków po pewnym czasie przyniesie stały rezultat! To bardzo korzystne dla portfela.

3. Załóż lokatę

Niech twoje pieniądze na siebie zarabiają, nawet jeśli na razie oszczędności nie są imponujące. Otwórz lokatę i tam odkładaj pieniądze, choćby na najmniejszy procent. Wraz z upływem czasu kwota będzie się zwiększać!