Jak wybrać leasing na najlepszych warunkach ?

Finansowanie rozwoju firmy za pomocą leasingu ma wiele wymiernych zalet. Do najważniejszych z pewnością należą korzyści podatkowe, szybkość uzyskania, mniejsze niż przy kredycie wymagania w stosunku do Klienta oraz w bilansie ogólnym porównywalny, a często niższy od kredytu koszt.
/ 08.03.2008 09:50
Finansowanie rozwoju firmy za pomocą leasingu ma wiele wymiernych zalet. Do najważniejszych z pewnością należą korzyści podatkowe, szybkość uzyskania, mniejsze niż przy kredycie wymagania w stosunku do Klienta oraz w bilansie ogólnym porównywalny, a często niższy od kredytu koszt.

Jednak by wybrać ofertę najlepiej dostosowaną do wymagań i specyfiki własnej działalności, niezbędna jest znajomość branży leasingowej i wiedza z zakresu prawa oraz finansów.

Czy wobec tego przedsiębiorcy przy finansowaniu inwestycji leasingiem są zdani na wybór jedynie częściowo racjonalny? Niekoniecznie. Aktualnie o poradę w zakresie finansowania inwestycji przez leasing można zwrócić się do firmy doradczej, współpracującej na stałe z najlepszymi przedsiębiorstwami leasingowymi w naszym kraju. W czasie jednego spotkania możJak wybrać leasing na najlepszych warunkach ?na wybrać konkretną firmę, otrzymać wstępną ofertę i wypełnić wniosek leasingowy. Resztę załatwi za nas Doradca.Dzięki szerokiej ofercie, firma doradcza jest w stanie zaoferować leasing wszystkich środków trwałych – od komputerów, przez samochody osobowe i dostawcze, inne środki transportu, maszyny i urządzenia, do nieruchomości komercyjnych a nawet małych samolotów.

Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy leasingu?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, co konkretnie zamierzymy wziąć w leasing. Szczególnie w przypadku maszyn i urządzeń, pojazdów używanych oraz nieruchomości ważna jest dokładna specyfikacja, bez której firma leasingowa nie podejmie szybkiej decyzji. Musimy też określić wysokość opłaty wstępnej oraz okres, na jaki chcemy zawrzeć umowę.

Jeśli chodzi o rodzaj umowy, to 90% umów zawieranych jest w tzw. leasingu operacyjnym, gdzie całość opłat leasingowych jest kosztem uzyskania przychodu dla Korzystającego, natomiast amortyzacji przedmiotu dokonuje Finansujący. Pozwala to np. na wysokie skumulowanie kosztów podatkowych i obniżenie tym samym podstawy opodatkowania. Standardowo umowy zawierane są w złotych, jednak firmy uzyskujące przychody w walutach obcych mogą wnioskować o leasing walutowy.

Nie mniej ważną kwestią jest umiejętność dokonania wyboru firmy leasingowej ze względu na jej rynkową specjalizację. Można stracić wiele tygodni próbując przeprowadzić leasing na maszynę o wartości 2 mln zł w firmie, która specjalizuje się w leasingu samochodów. Nie ma też sensu wnioskować o leasing pojedynczego komputera w firmie, w której dominują umowy o wartości powyżej 200 tys. złotych, nawet, jeśli oferuje ona bardzo dobre warunki finansowe. „Znajomość rynku i codzienne kontakty z firmami leasingowymi pozwalają doradcom szybko i trafnie ocenić możliwość podpisania umowy w konkretnej firmie leasingowej. Poza tym, ten etap bierzemy na siebie” – dodaje analityk Gold Finance. Firmy leasingowe różnią się w podejściu do oceny Klienta i co za tym idzie różne są też wymagania odnośnie dokumentów, minimalnego okresu działalności firmy czy rozmiaru przychodów.

Bardzo istotną sprawą są zapisy tzw. Ogólnych Warunków Umowy, które precyzują zakres praw i obowiązków stron oraz zasady wzajemnych rozliczeń i sposób postępowania w tak ważnych sprawach jak: ubezpieczenie przedmiotu i zasady rozliczania odszkodowań, zasady naliczania opłat leasingowych, możliwości odstąpienia i zasady wypowiedzenia umowy oraz sposób i warunki jej zakończenia oraz wykupu przedmiotu. „Przy umowach o niskiej i średniej wartości Ogólnych Warunków umowy nie można negocjować, ale warto korzystać z usług firmy leasingowej, której Warunki traktują Klienta bardziej partnersko. Również z tego powodu warto korzystać z usług Doradcy Finansowego, który jest w stanie wyjaśnić wszelkie zapisy Warunków Umowy” – komentuje Zbigniew Szczygielski z Gold Finance.

Wszyscy Klienci są zainteresowani kosztem leasingu. Jest to zupełnie zrozumiałe. Warto też zwrócić uwagę, że na całkowity koszt leasingu składają się też czasem inne opłaty, najczęściej związane z rejestracją czy wyceną przedmiotu, podatkiem drogowym i kosztami ubezpieczenia. Niektóre firmy leasingowe pobierają opłaty z tytułu czynności dodatkowych, jak wznowienie czy skrócenie umowy, wystawienie zaświadczeń i duplikatów dokumentów, wydanie weksla, itp.

Obecnie koszt leasingu w większości firm leasingowych jest dość zbliżony, oferowany na atrakcyjnym, niskim poziomie i firmy leasingowe nie uczestniczą już tak chętnie w wojnach na oferty. Tym bardziej warto analizować inne czynniki wpływające na koszt i całkowitą wartość produktu, takie jak wysokość opłat wstępnych, rozłożenie opłat w czasie, kwotę wykupu przedmiotu, oparcie wysokości opłat na stawce Wibor oraz wiele innych, których część opisano powyżej.

Właściwie skalkulowany leasing, jako forma finansowania inwestycji, jest bardzo opłacalny dla Klientów. Rynek leasingu rozwija się rok po roku, a prognozy mówią o jego dalszym żywiołowym rozwoju.

Zbigniew Szczygielski
Analityk Gold Finance
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/27.08.2010 19:54
Duzo sie mówi o cenach OC I AC. Reklama, duze tablice ogłoszeniowe i większoœć pod wplywem impulsu kupuja polise. Jednak warto wczesniej zestawic ze soba wszystkie oferty ubezpieczeniowe.Nieraz instytucja ktora wcale się nie reklamuje daje korzystniejsze warunki. Oferty które warto przejzec: Ubezpieczenia komunikacyjne