AGD, ekologia, porady prawne, kobieta, lodówka fot. Panthermedia

Jak pozbyć się zużytego sprzętu AGD

Kupując nowy sprzęt AGD lub RTV, często mamy problem, co zrobić ze starym. Wstawić do piwnicy? Wystawić na śmietnik? Wyjaśniamy, jakie przepisy obowiązują w tym zakresie.
/ 20.09.2011 11:05
AGD, ekologia, porady prawne, kobieta, lodówka fot. Panthermedia
Przepisy dotyczące zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego obowiązują od 2005 roku. Większość z nas nie ma o nich pojęcia. Dlatego nim zechcemy wzbogacić dom o nowe urządzenie albo wyrzucić zalegającego w piwnicy grata, warto je poznać.

Kup nowy – oddaj stary
Przepisy zabraniają wyrzucania urządzeń, których działanie jest uzależnione od dopływu gazu, prądu lub pola magnetycznego. Są to:
- duże i małe urządzenia AGD (lodówki, zmywarki, pralki, żelazka, odkurzacze, golarki, suszarki),
- sprzęt informatyczny, telekomunikacyjny i audiowizualny (np. komputery, aparaty telefoniczne, kalkulatory),
- sprzęt audiowizualny (odbiorniki radiowe i telewizyjne, sprzęt Hi-Fi),
- sprzęt oświetleniowy (lampy fluorescencyjne i oprawy do nich),
- narzędzia elektryczne i elektroniczne (wiertarki, piły),
- zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy (kolejki elektryczne, konsole do gry, przyrządy medyczne np. ciśnieniomierz).

Jak się zatem pozbyć starego sprzętu?
Nie ma problemu, gdy chcesz wymienić go na nowy. Sklepy (także internetowe) i hurtownie oferujące sprzęt AGD i RTV mają obowiązek odbierania zużytego sprzętu. Jeśli np. kupujesz lodówkę i zamówisz  transport do domu, możesz uzgodnić ze sprzedawcą, że zabierze on jednym kursem stary i zużyty sprzęt. Nie licz jednak na to, że przy tej okazji pozbędziesz się także urządzeń, które planowałaś wyrzucić. Zasada jest taka – dostawca może odebrać od ciebie sprzęt tego samego rodzaju i w tej samej liczbie, czyli za nową lodówkę – stara. Odbiór jest bezpłatny.

Natomiast, jeśli sama odbierasz nowo kupione urządzenie – to musisz na swój koszt odwieźć zużyty sprzęt do sklepu lub wskazanego punktu zbiórki elektrośmieci.

Gdy grat stoi w domu
Jeśli nie masz w planach kupna np. radia, a chcesz się pozbyć starego odbiornika, masz do wyboru kilka możliwości:
- Odstaw sprzęt na złom. Jest to możliwe tylko, jeśli taki punkt zbiórki złomu jest uprawniony do przyjmowania zużytego sprzętu i ma pozwolenie na zbieranie elektrośmieci.
- Zapytaj sprzedawcę. Sklep, który handluje sprzętem AGD i RTV, powinien mieć informację, gdzie znajdują się punkty przyjmujące elektrozłom.
- Skontaktuj się z gminą. Zadzwoń do wydziału ochrony środowiska i zapytaj, gdzie możesz odstawić starą pralkę czy lodówkę. Na terenie każdej gminy powinien być co najmniej jeden punkt zbierania zużytego sprzętu.
- Porozum się z administratorem. Zapytaj go o telefon firmy zajmującej się wywozem i odbiorem śmieci. Wtedy jednak będziesz musiała zapłacić za taką usługę. Absolutnie nie wyrzucaj sprzętu. Jeśli to zrobisz, administrator wezwie straż miejską, która pouczy cię, gdzie składować taki sprzęt. Jeśli nie zastosujesz się do ich poleceń, grozi ci grzywna nawet do 5000 zł.

Warto wiedzieć
Nie tylko zużyty sprzęt AGD i RTV jest szkodliwy dla środowiska.
- Jeśli masz w domu zużyte baterie lub akumulatorki
  (np. od kamery czy aparatu fotograficznego), wyrzuć je do specjalnych pojemników. Znajdziesz je, np. w supermarketach. Są też ustawiane w szkołach, biurach, zakładach fotograficznych.
- Pojemniki po tuszach i tonerach też nie mogą lądować w koszu. Trzeba je oddać w sklepie, w którym kupujesz nowy tusz, ewentualnie odesłać na adres dołączony przez producenta do nowego zakupu (dostajesz specjalną kopertę, w którą możesz zapakować zużyty pojemnik).

Alicja Hass / Przyjaciółka

Porady prawne i finansowe - forum >>