Jak poprawić błędny PIT?

Błędy w PIT-ach mogą mieć różne konsekwencje. Jeśli się pomylisz, możesz otrzymać nieodpowiednią kwotę zwrotu lub... odpowiadać przed sądem! Sprawdź, co zrobić gdy popełnisz błąd!
/ 20.03.2014 08:59

Błędy w PIT-ach mogą mieć różne konsekwencje. Jeśli się pomylisz, możesz otrzymać nieodpowiednią kwotę zwrotu lub... odpowiadać przed sądem! Sprawdź, co zrobić gdy popełniłaś błąd w rozliczeniu PIT-u!

Jak poprawić błędny PIT?

fot. Fotolia

Błędny PIT - działanie z premedytacją

Niektórzy specjalnie popełniają błędy w PIT-ach. Dlaczego? Sprawa jest prosta - lepiej złożyć błędny PIT, niż zrobić to po terminie. Łatwiej dokonać korekty rozliczenia, niż ponosić konsekwencje niedotrzymania terminu.
Jeśli więc nie masz pewności co do danych, które zawierasz w rozliczeniu, złóż PIT przed końcem kwietnia, a następnie jak najszybciej dokonaj korekty.

Jak poprawić błędny PIT?

  • Musisz skorzystać z nowego, czystego formularza - "poprawka PIT-u" to po prostu złożenie nowego rozliczenia.
  • Nowy formularz wypełnij po kolei tak jak ten poprzedni (oczywiście, poprawiając swoją pomyłkę). Nie wystarczy samo uzupełnienie rubryczek, które poprzednio źle się wypełniło!
  • W korekcie PIT-u powinnaś wskazać, które pola zostały przez ciebie wcześniej błędnie uzupełnione. Musisz dodać również wzmiankę na temat przyczyny poprawek. Napisz np. "Korekta została dokonana w rubryce XX, ponieważ nie uwzględniłam dodatkowych dochodów w październiku i listopadzie 2013".

Kiedy nie trzeba poprawiać błędnego PIT-u?

Jeśli zapomniałaś się podpisać na złożonym rozliczeniu, w świetle prawa i tak jest ono nieważne. Podpisanie PIT-u to bardzo ważna sprawa, ten niezatwierdzony własnym podpisem nie ma mocy prawnej. Nie możesz więc dokonywać korekty dokumentu, którego nie podpisałaś.

Rozliczenia finansowe po korekcie PIT-u

Jeśli po poprawnym rozliczeniu PIT-u okaże się, że masz niedopłatę podatku, musisz ją uregulować. Niestety, w tym przypadku wraz z odsetkami za opóźnienie!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/01.04.2014 10:04
a jak nie jestem pewna czy wpisałam dobry krs fundacji której oddaje 1% ( w moim przypadku L'arche) to mogę to jakoś sparwdzić, ewentualnie poprawić?