Jak oszczędzać paliwo - poradnik ekonomicznej jazdy fot. Fotolia

Jak oszczędzać paliwo - poradnik ekonomicznej jazdy

Przydatne wskazówki zwłaszcza przed wakacyjnymi podróżami samochodem.
Milena Oszczepalińska / 21.07.2015 06:29
Jak oszczędzać paliwo - poradnik ekonomicznej jazdy fot. Fotolia

Wybierasz się w daleką podróż samochodem? Jeśli nie chcesz wydać fortuny na paliwo, powinnaś zastosować się do zasad ekonomicznej jazdy. Co jeszcze musisz sprawdzić lub zmienić przed wyjazdem, by zużywać mniej paliwa? Sprawdź nasze porady!

Jak oszczędzać paliwo? - 12 wskazówek

1. Zmień opony

Opony ze zużytym bieżnikiem są dużo mniej przyczepne do jezdni, a przez to jazda staje się droższa i zużycie paliwa większe. Najlepiej wymienić opony na te klasy premium. Są droższe niż zwykłe opony, ale ta różnica szybko się zwraca, a potem już tylko oszczędzamy na jeździe.

2. Wyreguluj ciśnienie w oponach

W każdym kole powinnaś mieć takie samo ciśnienie. Poza tym nie dopuszczaj do powstania niemal kapcia. Wtedy samochód spala znacznie więcej paliwa. Poza tym taka jazda jest tez mniej bezpieczna.

3. Staraj się jeździć płynnie

Szybkie przyspieszanie i potem gwałtowne hamowanie jest zupełnie nieekonomiczne. Lepiej unikaj takich nagłych zrywów podczas jazdy, jeśli chcesz oszczędzać na paliwie.

4. Wyłączaj silnik, stojąc w korku

Jeśli jest ogromny korek i prawdopodobnie będziesz musiała stać w tym samym miejscu przez co najmniej 20 sekund, wyłącz silnik. Stanie w korkach z włączonym silnikiem powoduje zwiększenie spalania paliwa.

Zobacz też:


5. Nie zabieraj ze sobą zbędnych, ciężkich rzeczy

Nie chodzi o to, byś od razu usunęła z samochodu tylną kanapę i koło zapasowe, ale staraj się nie wozić np. kilku litrowych butelek z płynami lub skrzynek z jakimiś rzeczami. Oczywiście jadąc na wakacje samochodem, może być to trudne. Warto jednak ograniczyć bagaże do niezbędnego minimum.

6. Zmniejszaj opór powietrza

W lato może to nie być zbyt proste, bo żeby zmniejszyć opór powietrza najlepiej zamknąć wszystkie okna... Poza tym warto zdjąć też z dachu bagażnik i relingi.

7. Zadbaj o odpowiednią geometrię kół

Źle wyważone koła powodują dużo mniej ekonomiczną jazdę. Lepiej więc udaj się do mechanika, by wyregulował ci geometrię kół.

8. Wymień żarówki

Tak, to prawda. Żarówki energooszczędne powodują mniejsze zużycie prądu, a tym samym mniejsze spalanie paliwa.

Zobacz też:

9. Ogranicz zużycie prądu

Może się wydawać to nieco kuriozalne w dzisiejszych czasach, ale to jest prawda - żeby jeździć taniej, trzeba wyłączać klimatyzację, radio i wszelkie urządzenia wymagające prądu.

10. Podążaj za tirem...

Zwykle narzekamy, że na drodze jeździ tyle tirów, a tak naprawdę warto jechać tuż za nim. Wówczas jesteśmy w czymś na kształt tunelu aerodynamicznego i mamy mniejszy opór powietrza, a przez to jedziemy taniej.

11. Nie zapominaj o zmienianiu biegów

Częste zmienianie biegów jest konieczne, jeśli chce się oszczędzać na paliwie. Zawsze lepiej jest jeździć na wyższym biegu z zachowaniem mniejszych obrotów silnika, niż na odwrót. Silnik nie powinien rzęzić ostatkiem sił.

12. Wymień zużyte elementy

Pamiętaj o tym, by filtr powietrza był czysty a świece sprawne. Dzięki temu jazda samochodem będzie bardziej ekonomiczna, paliwo wystarczy na dłużej, a ty oszczędzisz.

Zobacz też: