Jak oszczędzać na żywności?

Ceny rosną i zaoszczędzić coraz trudniej... Jak ograniczyć wydatki na jedzenie?
/ 30.01.2014 08:31

Ceny rosną i zaoszczędzić coraz trudniej... Jak ograniczyć wydatki na jedzenie? Oszczędności nie powinny łączyć się z ogromnymi wyrzeczeniami - na żywności naprawdę możesz zaoszczędzić w łatwy sposób! Przeczytaj 5 praktycznych rad!

Jak oszczędzać na żywności?

fot. Fotolia

 

1. Planuj wydatki

Co miesiąc zapisuj w notatniku wszystkie kwoty, jakie wydałaś na żywność. Nie pomijaj nawet najmniejszych wydatków! Pod koniec miesiąca sumuj i analizuj swoją "księgowość" - jeśli zobaczysz, że wydałaś zbyt dużo np. na napoje gazowane lub słodycze, będziesz miała jasną odpowiedź, co pomoże zmniejszyć wydatki!

 

2. Na zakupy zabieraj listę

Dzięki sporządzaniu starannych list zakupów unikniesz kolejnych niepotrzebnych wydatków (np. kupienia kolejnej paczki kawy, pomimo że w domu masz ich już kilka), a także ograniczysz pokusy (jeśli na liście nie znajdą się chipsy, dłużej zastanowisz się nad ich zakupem).

 

3. Kupuj zamienniki

Tańsze zamienniki drogich produktów mogą okazać się zbawieniem dla twojego domowego budżetu. Uwaga - mogą jednak stać się również przekleństwem dla wątroby i żołądka! Zawsze sprawdzaj składy tanich zamienników, zwracając uwagę czy nie są naszpikowane chemią.

 

4. Sama przygotowuj posiłki

Korzystanie ze stołówki pracowniczej, jedzenie fast foodów lub kupowanie kawy w kawiarniach może bardzo mocno nadwyrężyć nasz budżet. Wiele osób kupuje do pracy nawet gotowe kanapki! Za cenę jednego posiłku jedzonego na mieście, jesteś w stanie przygotować samodzielnie nawet trzy różne dania!

 

5. Pozbądź się niezdrowych nawyków

Wszyscy popełniamy wiele małych grzeszków związanych z odżywianiem, niektóre z nich są jednak naprawdę kosztowne. Na pewno przeraziłyby cię sumy, jakie łącznie wydajesz na słodzone napoje lub słodycze. Jeśli coca-colę zastąpisz wodą będzie dużo taniej (i zdrowiej!). Zamiast kupowania kolejnych batonów, upiecz w niedzielę ciasto.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)