Jak bezpiecznie wynająć od kogoś mieszkanie?

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
/ 24.07.2014 08:01

Wiele osób decyduje się na wynajęcie od kogoś mieszkania. Nie jest to jednak łatwy proces - dowiedz się, o czym trzeba pamiętać.

Jak bezpiecznie wynająć od kogoś mieszkanie?

fot. Fotolia

Znalezienie odpowiedniego mieszkania nie jest łatwe. Rzadko kiedy udaje się to za pierwszym podejściem - na ogół najpierw trafiamy do miejsc, które są w kiepskiej lokalizacji, w złym stanie albo po prostu wysokość czynszu jest przerażająca.
Jak znaleźć odpowiedni lokal? Jak bezpiecznie wynająć od kogoś mieszkanie?

 

1. Nie szukaj mieszkania w okresie od czerwca do października

W wymienionych miesiącach ceny mieszkań są zazwyczaj najwyższe, a znalezienie odpowiedniego lokalu bywa bardzo trudne. Dlaczego? To właśnie wtedy za mieszkaniami do wynajęcia rozgląda się wielu studentów lub osób podejmujących pracę na wakacje.
Jeśli to możliwe, zaczekaj z poszukiwaniami do listopada.

 

2. Uważaj na agencje nieruchomości

Sporo osób chce skorzystać z pomocy pośrednika, który zajmie się znalezieniem odpowiednich ofert i umożliwi oszczędność czasu.
Wielu agentów próbuje jednak uzyskać od klienta bardzo wysoką prowizję. Pamiętaj także, że agencja nieruchomości nie może wymagać od ciebie opłaty na przykład za samo podanie lokalizacji mieszkania.

 

3. Nie zgadzaj się na wysoką kaucję

Zazwyczaj przeciętna wysokość kaucji to równowartość miesięcznego czynszu. Pamiętaj, że zwrot kaucji powinien nastąpić już w ciągu miesiąca od rozwiązania umowy z właścicielem.

 

4. Umowę warto skonsultować z prawnikiem

Dla wielu z nas język umów bywa bardzo skomplikowany. Zaproponuj właścicielowi mieszkania, że skonsultujecie treść umowy z prawnikiem.