Jak bezpiecznie wynająć od kogoś mieszkanie?

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
/ 24.07.2014 08:01

Wiele osób decyduje się na wynajęcie od kogoś mieszkania. Nie jest to jednak łatwy proces - dowiedz się, o czym trzeba pamiętać.

Jak bezpiecznie wynająć od kogoś mieszkanie?

fot. Fotolia

Znalezienie odpowiedniego mieszkania nie jest łatwe. Rzadko kiedy udaje się to za pierwszym podejściem - na ogół najpierw trafiamy do miejsc, które są w kiepskiej lokalizacji, w złym stanie albo po prostu wysokość czynszu jest przerażająca.
Jak znaleźć odpowiedni lokal? Jak bezpiecznie wynająć od kogoś mieszkanie?

 

1. Nie szukaj mieszkania w okresie od czerwca do października

W wymienionych miesiącach ceny mieszkań są zazwyczaj najwyższe, a znalezienie odpowiedniego lokalu bywa bardzo trudne. Dlaczego? To właśnie wtedy za mieszkaniami do wynajęcia rozgląda się wielu studentów lub osób podejmujących pracę na wakacje.
Jeśli to możliwe, zaczekaj z poszukiwaniami do listopada.

 

2. Uważaj na agencje nieruchomości

Sporo osób chce skorzystać z pomocy pośrednika, który zajmie się znalezieniem odpowiednich ofert i umożliwi oszczędność czasu.
Wielu agentów próbuje jednak uzyskać od klienta bardzo wysoką prowizję. Pamiętaj także, że agencja nieruchomości nie może wymagać od ciebie opłaty na przykład za samo podanie lokalizacji mieszkania.

 

3. Nie zgadzaj się na wysoką kaucję

Zazwyczaj przeciętna wysokość kaucji to równowartość miesięcznego czynszu. Pamiętaj, że zwrot kaucji powinien nastąpić już w ciągu miesiąca od rozwiązania umowy z właścicielem.

 

4. Umowę warto skonsultować z prawnikiem

Dla wielu z nas język umów bywa bardzo skomplikowany. Zaproponuj właścicielowi mieszkania, że skonsultujecie treść umowy z prawnikiem.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/19.05.2017 12:45
kupiliśmy apartamentrowy specjalnie na wynajmy wakacyjne. Apartament znajduje sie w miejscowości Rowy, położnej zaraz przy morzu. nie mamy nigdy problemu z naszymi gośćmi. kiedy ktoś własnie wynajmuje normalne jest że nie wchodzimy bez jego wiedzy do mieszkania. nie wyobrażam sobie czegoś takiego. podobnie z wynajmami długoterminowymi. Płaci sie nie tylko za mieszkanie ale i za prywatność końcu
/14.12.2016 13:54
RADA: Wynajmujący musi pamiętać, że właściciel może mieć dodatkowy komplet kluczy do mieszkania. Ale wejście do lokalu wtedy, gdy najemcy w nim nie ma jest zabronione. I choć nigdy nie będzie miał on 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i wykorzysta lokal na cele zgodne z umową, to transakcję może uczynić pewniejszą. Podstawowe zasady bezpieczeństwa to: - Unikanie umów na czas nieokreślony, ustanowienie kaucji lub - co kosztuje kilkaset złotych - ustanowienie tytułu egzekucyjnego u notariusza. Dzięki temu właściciel będzie mógł odzyskać mieszkanie, jeżeli wynajmujący przestał płacić czynsz. - Zadbanie o dopełnienie wszystkich formalności w momencie podpisywania umowy najmu. Mamy nadzieję, że wymienione wskazówki pomogą Państwu wynająć mieszkanie bez żadnych problemów. Życzymy powodzenia!!! Zespół serwisu wybierammieszkanie.pl
/25.10.2016 13:38
Ja też mam sprawdzone rozwiązanie - szukać wynajmujących, którzy w ofercie mają logo "należę do: Stowarzyszenie Mieszkanicznik wyższy standard wynajmu". Gwarancja rzetelności.
POKAŻ KOMENTARZE (1)