Ile prądu zużywają urządzenia AGD fot. Fotolia

8 największych domowych prądożerców

Kuchenka elektryczna, lodówka, pralka i inne urządzenia AGD mają duży wpływ na rachunki za prąd.
Barbara Lasota / 02.09.2015 06:02
Ile prądu zużywają urządzenia AGD fot. Fotolia

Wśród elektrycznych sprzętów domowych nie brakuje prawdziwych potworów energetycznych. Z niektórych, np. z elektrycznej płyty kuchennej możesz zrezygnować i zastąpić ją gazową. Z pralki i lodówki zrezygnować się nie da, ale można z nich tak korzystać, aby zużywały mniej kilowatów.

Wybierając nowe urządzenia, warto zwracać uwagę na ich moc i klasę energetyczną oznaczoną dużą literą alfabetu. Wprawdzie teoretycznie urządzenia mogą mieć klasę energetyczną od A do G (wszystkie kolejne litery oznaczają większego pożeracza energii), ale producenci większości sprzętów nie produkują już modeli poniżej klasy A. Oszczędniejsze od nich są A+, A++ i A+++.  Im więcej plusów przy A, tym lepiej dla naszej kieszeni.

Ile prądu zużywają urządzenia?

1. Lodówka

Rocznie może zużywać 172–450 Kwh, co będzie nas kosztować 95–248 zł. Jeśli masz starą lodówkę, być może koszt energii może przekroczyć nawet tę drugą wartość. Aby zmniejszyć zużycie prądu, skracaj do minimum czas, kiedy drzwi lodówki są otwarte, a ty poszukujesz produktu, którego akurat potrzebujesz. Nie wstawiaj do komory chłodniczej ciepłych dań, ustaw urządzenie z dala od grzejnika. Jeśli zmienisz starą lodówkę na model A+++ i zastosujesz się do naszych porad, zaoszczędzisz ponad 150 zł.

2. Pralka

Rocznie zużywa 110–187 Kwh. Koszt 61–103 zł. Ogranicz korzystanie z programów, które wymagają podgrzania wody powyżej 40 st. C. Jeśli ubrania wymagają tylko odświeżenia, nastaw szybkie pranie lub pranie codzienne - skrócisz pracę pralki o połowę. Jeśli kupisz pralkę A+++ i będziesz prać ekonomicznie, zaoszczędzisz nawet do 60 zł.

3. Zmywarka

W ciągu roku zużywa 189–270 Kwh. Koszt 104–149 zł. Kupując energooszczędny model i włączając zmywarkę tylko wtedy, gdy jest już w pełni załadowana, zaoszczędzisz 45 zł. Gdy model energooszczędny podłączysz do ciepłej wody, rocznie zyskasz nawet 70 zł.

4. Piekarnik

Energooszczędny może zużyć 88 Kwh, a stary, z gorszą izolacją 244 Kwh. Koszt 48–134 zł. Różnica między najbardziej energooszczędnym, a tym energochłonnym to 76 zł. A jeśli nie będziesz otwierać drzwiczek zbyt często w trakcie pieczenia ciasta lub potrawy i wyłączać piekarnik 10 minut przed końcem pieczenia, da to dodatkowe 10 zł.

5. Żelazko

Jeśli prasujesz sporo, możesz zużyć 124–177 Kwh. Koszt 68–97 zł. Rozprostowuj starannie uprane tkaniny, zanim je powiesisz na suszarce. Wtedy niektórych wcale nie musisz prasować. Jeśli to możliwe, prasuj wilgotne tkaniny, bo w ten sposób uprasujesz je szybciej. Systematycznie odkamieniaj żelazko. Zyskasz ok. 10 zł.

6. Płyta elektryczna

Gotując przez ok. półtorej godziny dziennie na dwóch polach grzewczych, zużyjesz 1095–2025 Kwh. Koszt 602–1114 zł. To tak duże kwoty, że naprawdę lepiej się opłaca gotować na kuchence gazowej. Jeśli nie jest to możliwe, kup model, którego pola grzewcze mają mniejszą moc. Takie są płyty indukcyjne. Możesz zaoszczędzić 512 zł. Dodatkowo przykrywaj garnki pokrywką. Warto się także zaopatrzyć w garnki z grubym dnem, tzw. akutermicznym. Kumuluje ono ciepło i gdy już się rozgrzeje, można zmniejszyć dopływ energii do palnika.    

7. Czajnik elektryczny

Gotując pełny czajnik wody ok. 6 razy dziennie, zużyjesz w ciągu roku 216–328 Kwh. Koszt 119–180 zł. Gdy zamiast modelu o mocy ok. 3000 W kupisz taki, który ma 2000 W, jego używanie będzie cię kosztować ok. 60 zł mniej. Dodatkowo gotuj zawsze tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Przygotowując np. litr wrzątku, grzałka pracuje ok. 2 minut, a przy dwóch szklankach o połowę krócej. Teoretycznie różnica niewielka, ale zyskasz dodatkowo co najmniej 25 zł.

8. Telewizor

Różne modele mogą zużywać 65–170 kWh. Koszt 36–94 zł. Korzystając z energooszczędnego telewizora, rocznie zaoszczędzisz 58 zł. Wyłączaj telewizor zawsze, gdy nikt go nie ogląda. Jeśli masz zwyczaj zasypiania przy włączonym TV, staraj się to zmienić. Wyłączaj także czerwoną kropkę, bo wtedy również telewizor pobiera energię. Dodatkowo zyskasz ok. 10 zł.

Przeczytaj też inne porady:

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)