Nowe emerytury tuż-tuż. Co się zmieni i czy aby na pewno na lepsze?

Czy ZUS stanie się jedną instytucją odpowiedzialną za wszystkie ubezpieczenia społeczne?
Nowe emerytury tuż-tuż. Co się zmieni i czy aby na pewno na lepsze? fot. Fotolia

Emerytura to świadczenie pieniężne, które ma służyć jako zabezpieczenie bytu na starość. ZUS w ramach przeglądu emerytalnego przygotowało dla rządu propozycję zmian w kwestii ubezpieczeń społecznych. Projekt trafił do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zmiany mają dotyczyć 6 podstawowych kwestii.

Sprawdź, ile zarobisz od 2017r.

Jakie zmiany w emeryturach nas czekają?

1. ZUS miałby się stać jedną instytucją odpowiedzialną za wszystkie ubezpieczenia, a więc zarówno pracownicze, jak i rolnicze oraz te dla funkcjonariuszy, sędziów, i prokuratorów.

2. ZUS proponuje też wprowadzenie gwarantowanej emerytury, której nie będzie można łączyć z dodatkową pracą. ZUS rekomenduje emeryturę powszechną ze składek i podatków w ramach I filara.

3. Drugi filar miałby być emeryturą zakładową, którą refundowałyby projekty pracodawcze.

4. Trzeci filar stanowiłyby instytucje komercyjne, które wypłacałyby emerytury z dobrowolnych składek.

5. ZUS popiera podwyżkę podniesienia miesięcznego świadczenia emerytalnego do 1 tys. zł (obecnie najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 882,56 zł).

6. W Sejmie prowadzone są zmiany nad obniżeniem wieku emerytalnego. Obecnie wynosi on 67 lat. Nowy projekt przewiduje zmniejszenie tego wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Sprawdź, jakie zmiany czekają nas w kwestii podatków

 

Co dadzą nam te zmiany?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych to poważny krok w kwestii zabezpieczenia na starość oraz przed utratą możliwości wykonywania zawodu. Podwyższenie miesięcznego świadczenia emerytalnego oraz obniżenie wieku emerytalnego to udogodnienia dla wielu grup społecznych. Choć eksperci nie mówią jednym głosem, a dyskusja o negatywnych konsekwencjach tych zmian trwa. Obserwujemy dalszy bieg wydarzeń oraz czekamy na decyzję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)