Gwarantowana emerytura powszechna

pieniądze fot. Fotolia
Czy ZUS stanie się jedną instytucją odpowiedzialną za wszystkie ubezpieczenia społeczne?
pieniądze fot. Fotolia

Emerytura to świadczenie pieniężne, które ma służyć jako zabezpieczenie bytu na starość. ZUS w ramach przeglądu emerytalnego przygotowało dla rządu propozycję zmian w kwestii ubezpieczeń społecznych. Projekt trafił do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zmiany mają dotyczyć 6 podstawowych kwestii.

Sprawdź, ile zarobisz od 2017r.

Jakie zmiany w emeryturach nas czekają?

1. ZUS miałby się stać jedną instytucją odpowiedzialną za wszystkie ubezpieczenia, a więc zarówno pracownicze, jak i rolnicze oraz te dla funkcjonariuszy, sędziów, i prokuratorów.

2. ZUS proponuje też wprowadzenie gwarantowanej emerytury, której nie będzie można łączyć z dodatkową pracą. ZUS rekomenduje emeryturę powszechną ze składek i podatków w ramach I filara.

3. Drugi filar miałby być emeryturą zakładową, którą refundowałyby projekty pracodawcze.

4. Trzeci filar stanowiłyby instytucje komercyjne, które wypłacałyby emerytury z dobrowolnych składek.

5. ZUS popiera podwyżkę podniesienia miesięcznego świadczenia emerytalnego do 1 tys. zł (obecnie najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 882,56 zł).

6. W Sejmie prowadzone są zmiany nad obniżeniem wieku emerytalnego. Obecnie wynosi on 67 lat. Nowy projekt przewiduje zmniejszenie tego wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Sprawdź, jakie zmiany czekają nas w kwestii podatków

 

Co dadzą nam te zmiany?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych to poważny krok w kwestii zabezpieczenia na starość oraz przed utratą możliwości wykonywania zawodu. Podwyższenie miesięcznego świadczenia emerytalnego oraz obniżenie wieku emerytalnego to udogodnienia dla wielu grup społecznych. Choć eksperci nie mówią jednym głosem, a dyskusja o negatywnych konsekwencjach tych zmian trwa. Obserwujemy dalszy bieg wydarzeń oraz czekamy na decyzję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.