Dobroczynność w Polsce jedynie od święta

Dobroczynność w Polsce jedynie od święta fot. Fotolia
Czy ty też pomagasz innym głównie w okresie świątecznym?
Milena Oszczepalińska / 26.09.2016 15:51
Dobroczynność w Polsce jedynie od święta fot. Fotolia

Świąteczna dobroczynność Polaków ma się dobrze, ale okazuje się, że regularnie pomaga tylko co piąty z nas. W okresie okołoświątecznym mamy przypływ dobroci i współczucia dla potrzebujących, ale przez resztę roku większość z nas pomaga w naprawdę niewielkim stopniu.

Dobroczynność w Polsce

Polacy angażują się w pomaganie sporadycznie, najczęściej raz w roku, w okolicy Bożego Narodzenia. Mobilizują nas wielkie, okazjonalne akcje. Tymczasem organizacje społeczne pomagają innym cały czas. Aby mogły stabilnie działać, potrzebują regularnego wsparcia.

Wsparcie finansowe tylko od święta

Ponad jedna czwarta Polaków ogranicza się do wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, część z nas sporadycznie wrzuca też pieniądze do puszek na różne cele dobroczynne. Niektórzy pomagają, kupując gadżety świąteczne – świeczki czy kartki - lub przygotowując paczki dla potrzebujących, np. w ramach akcji Szlachetna Paczka.

W okresie Bożego Narodzenia jesteśmy bardziej otwarci na pomaganie innym, ale po świętach zapał do pomagania innym już zdecydowanie spada.

Pamiętajmy o regularnej pomocy

Badania TNS wskazują, że na cele dobroczynne Polacy najchętniej przekazują do 5 zł miesięcznie. Tylko nieliczni są w stanie przekazywać na ten cel regularnie choćby kilkadziesiąt złotych. Ale to nie kwota wsparcia jest jednak najważniejsza. Liczy się przede wszystkim regularność. Organizacje charytatywne, aby skutecznie realizować cele statutowe i zaplanowane inicjatywy, potrzebują stałego wsparcia. Warto o tym pamiętać - potrzebujący nie znikają wraz z nastaniem nowego roku.

Sprawdź też inne porady finansowe:

Na podstawie materiałów prasowych Blue Media

Redakcja poleca

REKLAMA