Czym jest samodzielny lokal mieszkalny?

Odrębna własność lokalu może być ustanowiona w każdym budynku, w którym znajdują się co najmniej dwa samodzielne lokale.
Odrębna własność lokalu może być ustanowiona w każdym budynku, w którym znajdują się co najmniej dwa samodzielne lokale.

Taki lokal mieszkalny, jak również lokal o innym przeznaczeniu (np.biurowy), który ma cechę samodzielności, może stanowić odrębną od gruntu lub budynku na użytkowanym gruncie nieruchomości i jako taki zostać sprzedany.

Czym jest samodzielny lokal mieszkalny?

Ustawa o własności lokali daje nam ogólną definicję samodzielnego lokalu mieszkalnego. Jest nim wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
Ogólnie można powiedzieć, że lokal jest samodzielny, gdy korzystanie z niego nie wiąże się z koniecznością korzystania z urządzeń znajdujących się w innym lokalu. Spełnienie powyższych wymagań stwierdza starosta w formie zaświadczenia.

Nie otrzymamy takiego zaświadczenia, jeśli wyodrębnione mieszkanie nie spełnia wymogów sanitarno-technicznych, o których mowa w prawie budowlanym oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.nr 75, poz. 690 ze zm.). Samodzielny lokal nie musi być wyposażony we wszystkie niezbędne do zaspokajania potrzeb bytowych urządzenia. Niektóre z nich mogą znajdować się poza lokalem (np. urządzenia sanitarne). Najważniejsze, by to zewnętrzne urządzenie nie znajdowało się w innym samodzielnym lokalu.

Klaudia Borkowska
prawnik, licencjonowany pośrednik
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
upragniony przez tyle osob, niektorym jednak brak odwagi zeby wziac kredyt, a pozniej mozna nie miec mozliwosci. My zdecydowalismy sie od razu gdy okazalo sie ze w Getin mozemy dostac RNS, motywacja byla wysoka cena wynajmu, ok 1400 za kawalerke