Zarządzanie domowym budżetem fot. Fotolia

Sztuka zarządzania domowym budżetem

Naucz się rzetelnie planować i analizować swoje domowe wydatki.
/ 01.08.2019 15:56
Zarządzanie domowym budżetem fot. FotoliaChociaż podobno pieniądze szczęścia nie dają, lepiej jednak, gdy nam ich nie brakuje i możemy systematycznie oszczędzać choć drobne kwoty. Jest to możliwe. Trzeba tylko rzetelnie planować i analizować wydatki.

Zachęcemy do systematycznego zapisywania każdej wydanej kwoty. Najlepiej, abyś to robiła już na stałe, ale jeśli się nie uda, wytrwaj chociaż kilka miesięcy. Przekonasz się, że łatwiej będzie panować nad finansami rodziny. Na bieżąco będziesz wiedziała, jaką kwotą jeszcze dysponujesz i na co wydajesz za dużo. W oparciu o te dane dokonasz korekty, zmniejszysz wydatki i zaczniesz gromadzić nadwyżki, np. koncie oszczędnościowym.


Jak konstruować budżet domowy?

Poniżej zamieszczamy przykładowe zestawienie miesięcznych dochodów i wydatków przeciętnej rodziny. Ze względu na brak miejsca podajemy tylko końcowe kwoty, jakie zostały wydane w ciągu miesiąca na żywność, zdrowie, środki czystości itd. Ty rób bardziej szczegółowe zestawienie. Nie lekceważ drobnych zakupów. Ich całkowity koszt jest znaczący.

  1. Przygotuj gruby zeszyt, najlepiej w kratkę. Na każdy miesiąc w roku przeznacz kilka kartek.
  2. Wpisz nazwę bieżącego miesiąca, a pod nią planowane dochody. Nie pomijaj nawet drobnych kwot, np. ze sprzedaży starych rzeczy przez internet. Pod koniec miesiąca wpisz rzeczywiste przychody – zapewne będą się różnić.
  3. Na kolejnych kartkach zaznacz, ile planujesz wydać przez miesiąc na żywność, zdrowie itd. Potem systematycznie notuj faktyczne wydatki, dzieląc je na podobne kategorie jak w naszym przykładzie. Ostatniego dnia miesiąca podsumuj rubryki i zobacz, czy nie przekroczyłaś planu. Jeśli wydałaś na daną grupę produktów więcej niż zakładałaś, pomyśl, czy da się zmniejszyć tę kwotę w przyszłym miesiącu i w jaki sposób to zrobić. Na co wydajesz najwięcej? Czy są rzeczy, które kupiłaś niepotrzebnie? Unikaj takich decyzji na przyszłość.
  4. Podsumuj kwoty końcowe wydatków z wszystkich kategorii i porównaj z przychodami. Jeśli wydaliście mniej niż zarabiacie, możesz być zadowolona. A może za miesiąc jeszcze poprawisz wynik? Prześledź, jakie oferty oszczędzania pieniędzy oferują banki i wybierz optymalną.

Skorzystaj z pomocy internetu


W sieci dostępne są liczne, łatwe w obsłudze programy do tworzenia domowego budżetu. Do najciekawszych należą: Kontomierz, Menedżer Finansów, MS Money. Zastępują one zeszyt do zapisywania wydatków i ułatwiają prowadzenie rachunków. Nasza rola ogranicza się tylko do wpisywania zakupów. Program dzieli je na kategorie i liczy, ile wydaliśmy. Może nawet pokazać na wykresach, jakie decyzje finansowe podejmowaliśmy np. w ciągu roku i podpowiedzieć, na co wydawaliśmy zbyt dużo.

Jak zmniejszyć miesięczne wydatki?

Z poniższej tabeli wynika, że nasza przykładowa rodzina Kowalskich przeszacowała dochody. Nie ma wprawdzie deficytu, ale wydała więcej niż planowała. Oto kilka pomysłów na cięcie kosztów w kolejnych miesiącach.

Mniej za ciepło


To najwyższa pozycja wśród wydatków mieszkaniowych, a więc warto ją obniżyć. Utrzymuj w pokojach w ciągu dnia temperaturę nie wyższą niż 21 st. C, zadbaj o szczelne okna i drzwi. Nocą przykręcaj kaloryfery. Mie-szkańcy bloków powinni podjąć uchwały o montażu zaworów termostatycznych na grzejnikach.

Taniej za wodę


Wprowadź zasadę, że wszyscy kąpiecie się pod prysznicem, a nie w wannie. Pralkę włączaj dopiero wtedy, gdy uzbierasz tyle bielizny, ile możesz włożyć do bębna przy danym programie prania. Myj naczynia w wodzie nalanej do komory zlewu i płucz je w zimnej (tańsza!). Egzekwuj, aby domownicy, myjąc zęby, korzystali z kubeczka.

Detergenty z umiarem


Jeśli ubrania domowników nie są brudne, a tylko wymagają odświeżenia, można śmiało zastąpić drogi proszek tańszym i dodawać go mniej, niż zaleca producent. Nie warto kupować jednorazowych ściereczek nasączonych detergentem. Ocet z powodzeniem zastąpi płyn do okien, a szare mydło – odplamiacz.

Żywność pod kontrolą


Jeśli zdarza ci się wyrzucać czerstwy chleb, resztki z obiadu lub nadpsute owoce, to znaczy, że tę pozycję w budżecie da się łatwo obniżyć. Kupuj mniej jedzenia, mniej gotuj i chroń produkty przed zepsuciem. Warto także kupować mniej gotowych dań i ograniczyć dzieciom pieniądze na batoniki i colę.

Oszczędna jazda


Zrezygnuj z korzystania z samochodu, jeśli możesz w dane miejsce np. dojechać rowerem. Gdy dojeżdżasz samochodem do pracy, rozważ zamianę tego środka loko-mocji na autobus lub pociąg. Bilet miesięczny będzie kosztował mniej niż paliwo. Jadąc autem, nie przyspieszaj i nie hamuj gwałto-wnie, zdejmij bagażnik z dachu.

Mniejsze rachunki za prąd


Wymień w mieszkaniu żarówki na energooszczędne świetlówki, a ogród oświetl lampami solarnymi. Optymalnie użytkuj lodówkę – ustaw urządzenie jak najdalej od grzejnika, nie wkładaj do niej gorących potraw, wymień uszczelki, jeżeli są sparciałe. Wyłączaj telewizor i komputer, jeśli z nich nie korzystasz.