Jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego, aplikacji w smartfonie i karty zbliżeniowej fot. Fotolia

Jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego, aplikacji w smartfonie i karty zbliżeniowej

Czy wiesz, jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego, aplikacji w smartfonie oraz karty zbliżeniowej?
Milena Oszczepalińska / 20.04.2016 12:46
Jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego, aplikacji w smartfonie i karty zbliżeniowej fot. Fotolia

Nowoczesna technologia umożliwia korzystanie z usług banku niemal z każdego miejsca. Wystarczy dostęp do sieci i komputer (tego wymaga bankowość internetowa) lub telefon komórkowy z internetem i zasięgiem (bankowość mobilna). Za samodzielnie zrobiony przelew zwykle nie płacisz. Realizujesz go kiedy i gdzie chcesz. Możesz zdefiniować odbiorców i przelewy, które wykonujesz często. Zawsze jednak pamiętaj o bezpieczeństwie.

Konto w internecie

Nie włożyłabyś portfela do dziurawej kieszeni, prawda? Tak samo musisz pilnować wirtualnych pieniędzy. Najpierw więc zabezpiecz swój komputer, instalując legalne oprogramowanie, program antywirusowy i firewall’a (zabezpieczenie przeciwko hakerom). Oprogramowanie pirackie nie będzie aktualizowane, gdy pojawi się nowy typ wirusa, a poza tym może być stworzone przez przestępców i zamiast chronić, przechwyci twoje poufne dane. Nie pobieraj oprogramowania z nieznanych źródeł, np. ze stron internetowych, które nie są wiarygodne. Powinnaś też pamiętać o aktualizacjach. Każda nowsza wersja chroni lepiej.

Hasło do konta w e-banku ustalaj z głową – same zera czy data twoich urodzin to ryzykowny pomysł. Nie stosuj też wszędzie tego samego hasła. Ponieważ przeglądarki zapisują historię twojej obecności w sieci w plikach cookies i w pamięci cache (pliki tymczasowe). Niech ci wejdzie w nawyk czyszczenie pamięci podręcznej zawsze, gdy odwiedzałaś swój e-bank na komputerze dostępnym publicznie (wejdź w „Historię” na pasku narzędzi i wybierz opcję „Wyczyść całą historię przeglądania”). Koniecznie też po zakończeniu się wyloguj. Samo zamknięcie przeglądarki nie wystarczy.

Bank w telefonie

Jeśli masz smartfona i połączenie z internetem, możesz zainstalować aplikację swojego banku, której ikonka będzie widoczna na ekranie. Dzięki temu zyskujesz dostęp do swojego konta z takim samym poziomem bezpieczeństwa, co w tradycyjnej bankowości elektronicznej. Nie ma też dodatkowych kosztów. Za pomocą aplikacji m.in. sprawdzisz saldo, wykonasz przelew do zdefiniowanego odbiorcy, znajdziesz najbliższy bankomat i oddział banku. Możesz też przesłać pieniądze nie znając rachunku odbiorcy, a tylko jego numer telefonu. Jak mieć pewność, że operacje są bezpieczne? Przede wszystkim ustawiając ikonę banku w telefonie, nie umieszczaj jej na ekranie głównym. Niech będzie widoczna po przesunięciu na kolejną stronę. Tak jest bezpieczniej – nie ułatwiasz dostępu osobom niepowołanym.

Płacić zbliżeniowo czy nie?

Najbardziej popularnym sposobem korzystania z obrotu bezgotówkowego jest płacenie kartami. Od kilku lat oprócz tradycyjnego sposobu – z wstukiwaniem PIN-u, możliwe jest płacenie zbliżeniowe. Czy jest ono mniej bezpieczne? Nie. Brak pin-u nie oznacza, że bank nie dokonuje weryfikacji.

Poza tym płacąc zbliżeniowo bez pinu-u, jednorazowo nie można wydać więcej niż 50 zł, powyżej tej kwoty trzeba podać PIN. Jeśli stracisz kartę, dopóki nie zdążysz jej zastrzec, twoja odpowiedzialność za transakcje zbliżeniowe może sięgnąć równowartości 50 euro. Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć się przed niepożądanymi transakcjami, zastosuj osłonę chroniącą przed niepożądanym podglądem twoich danych na karcie. Specjalne etui ochroni przed niepowołanym dostępem do widocznych na karcie danych i jej zniszczeniem.

Kiedy chcesz mieć pewność

  • Staraj się wykonywać przelewy tylko na własnym komputerze. Masz wówczas pewność, że posiada legalne oprogramowanie oraz  programy antywirusowe.
  • Zawsze sprawdzaj, czy strona transakcyjna jest zabezpieczona. Świadczy o tym symbol kłódki i protokół https:// widoczny przy adresie strony banku.
  • Nie odchodź od komputera czy telefonu, gdy korzystasz z konta. Wyloguj się z rachunku i zamknij przeglądarkę od razu po dokonaniu transakcji.

Tekst: Joanna Kochańska

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej
www.nbportal.pl
www.NBP.pl