Zakład powinien być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej lub korzystać z własnego ujęcia wody.

Jakie wymogi musisz spełnić, aby założyć salon fryzjerski?

Aby otworzyć i prowadzić salon fryzjerski nie potrzeba w zasadzie żadnych specjalnych pozwoleń ani uprawnień. Niezbędne jest jedynie założenie działalności gospodarczej.
/ 06.10.2016 19:58
 Zakład powinien być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej lub korzystać z własnego ujęcia wody.

Wymagania sanitarne

Wymagania sanitarne dotyczące salonu fryzjerskiego zostały bardzo dokładnie określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (opublikowane w dzienniku ustaw z 2004 r. numer 31 pod pozycją 273).

Zgodnie z przepisami zawartymi w tym rozporządzeniu pomieszczenia w zakładzie, w których są świadczone usługi, powinny mieć powierzchnię umożliwiającą takie rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie stanowiących jego wyposażenie urządzeń i sprzętu, które zapewni właściwe świadczenie usług.

I tak np. ściany przy umywalkach i zlewach w pomieszczeniach, w których są świadczone usługi, pokrywa się do wysokości co najmniej 1,6 m nienasiąkliwym materiałem, łatwo zmywalnym i odpornym na działanie wilgoci oraz różnych środków.

Zakład powinien być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej lub korzystać z własnego ujęcia wody. Do zakładu doprowadza się ciepłą i zimną wodę lub instaluje w nim urządzenia służące do podgrzewania wody.

Ścieki ze wszystkich urządzeń sanitarnych, do których jest doprowadzona woda, mają być odprowadzane do instalacji kanalizacyjnej.

W zakładzie mają być wydzielone:

1) pomieszczenia, w których są świadczone usługi;
2) szatnia i poczekalnia dla osób korzystających z usług;
3) pomieszczenia sanitarnohigieniczne dla osób korzystających z usług i zatrudnionych w zakładzie;
4) pomieszczenie lub miejsce do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości;
5) pomieszczenie lub szafy do przechowywania preparatów kosmetycznych oraz czystej i brudnej bielizny;
6) miejsce na pojemniki, w których są gromadzone odpady.

W zakładzie fryzjerskim należy wydzielić stanowisko do mycia i farbowania włosów wyposażone w umywalkę z doprowadzoną ciepłą i zimną wodą.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/25.09.2019 07:14
Tutaj macie opisane wszystkie zasady - wyposazenie-salonu-fryzjerskiego.pl/blog/wymagania-i-zgody-potrzebne-do-otwarcia-nowego-salonu-fryzjerskiego.html Wszystko jest dosyć proste do ogarnięcia. Bardziej wymagające jest załatwienie pełnego wyposażenia salonu.
/30.10.2015 18:47
Wymogów jest wiele ale największy problem stanowi kasa. Oczywiście, że można dostać dotację z urzędu pracy ale też trzeba myśleć o tym jak zaoszczędzić. czytam, ze wiele osób kupuje sprzęty w hurtowniach takich jak fryzomania czy podobne - czy na takich zakupach można oszczędzić? co zrobić żeby rozpocząć i nie stracić majątku?
/12.08.2015 14:47
Należy również pamiętać o opłatach dla ZAIKS, ZPAV, STOART, SAWP z tytułu publicznego odtwarzania muzyki. Można ich jednak uniknąć. Wystarczy odtwarzać radio internetowe z muzyką Royalty Free np. http://www.rebelscream.pl/multimedia/radio/
POKAŻ KOMENTARZE (6)