POLECAMY

Jak założyć żłobek?

Chcesz otworzyć żłobek lub klubik? Podpowiadamy, jaką opiekę musisz zapewnić dzieciom!
Jak założyć żłobek? fot. Panthermedia
Chcę zająć się zawodowo opieką nad małymi dziećmi. Proszę o informację, w jakim wieku dzieci mogą zostać przyjęte do żłobka? Jaką opiekę trzeba im zapewnić?
Joanna W., Koszalin

Założenie żłobka czy tzw. klubiku dziecięcego jest obecnie łatwiejsze niż dawniej. W placówce takiej można teraz zatrudnić nie tylko personel medyczny, lecz także pedagogów. Żłobki nie są już uważane za zakłady opieki medycznej. Mogą być do nich przyjmowane dzieci w wieku od 20. tygodnia życia do 3 lat. Jeśli jednak po ukończeniu 3. roku życia dziecka nie będzie można wysłać do przedszkola lub będzie to utrudnione, opieka w żłobku może zostać wydłużona do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy
4 lata. W takim wypadku rodzice muszą złożyć w żłobku stosowne oświadczenie.

Jeden opiekun w żłobku może się zajmować nie więcej niż ośmiorgiem dzieci, a gdy mają mniej niż rok lub są niepełnosprawne – nie więcej niż pięciorgiem dzieci.

Natomiast do klubiku dziecięcego można przyjmować dzieci w wieku od roku do 3 lat. Opieka w nim może trwać najdłużej 5 godzin dziennie. Nie trzeba zapewniać dzieciom wyżywienia, podczas gdy w żłobku jest to konieczne.

Jeśli chodzi o wysokość opłat, jakie można pobierać za opiekę nad dzieckiem w żłobku lub klubiku, to ostatecznie ustala ją gmina, na terenie której znajduje się taka placówka.

Anna Grabowska,
prawnik, ekspert Komisji Trójstronnej ds. Spraw Społ.-Gospod.

Polki o pracy - forum >>
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)