Jak urządzić domowy gabinet - porady fot. Fotolia

Jak urządzić domowy gabinet - porady

Jak go urządzić?
Milena Oszczepalińska / 02.12.2014 05:32
Jak urządzić domowy gabinet - porady fot. Fotolia
Gabinet jest miejscem, które powinno służyć koncentracji oraz skupieniu, a jednocześnie cechować się funkcjonalnością. Największy komfort jest wtedy, gdy mamy wygospodarowany w tym celu osobny pokój. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Nie ma jednak co od razu załamywać rąk - umiejętna aranżacja choćby małej części wnętrza spowoduje, że stworzymy przyjazny i wygodny domowy gabinet.

Na co musimy zwrócić uwagę przy urządzaniu domowego biura?

Jest kilka elementów, które w istotnym stopniu wpływają na zwiększenie lub obniżenie komfortu pracy. Należą do nich:

Stonowana kolorystyka ścian

W tworzeniu przyjaznego dla pracy klimatu wnętrza ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki ścian. Warto postawić na stonowane, spokojne barwy, takie jak beże, błękity i szarości. Trzeba jednak uważać, gdyż te odcienie często bywają zimne, a przez to oschłe. By wprowadzić do gabinetu więcej ciepła, jak również energii, ułatwiającej przyswajanie informacji i pobudzającej aktywność umysłową, można zastosować połączenie bieli z wyrazistym odcieniem żółci, pomarańczy, bądź zieleni.

Jasne, naturalne światło

Istotną funkcję w domowym gabinecie pełni również oświetlenie. Sztuczne światło lamp powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Zamiast firan i zasłon, lepiej sprawdzą się rolety i żaluzje, które pozwalają regulować natężenie promieni słonecznych docierających do pokoju przez okna. Warto tę kwestię przemyśleć już w momencie ustalania przeznaczenia danego pokoju. Na gabinet powinno się wybrać pomieszczenie z dużym oknem, z którego widok nie wychodzi bezpośrednio na kolejny blok lub wysokie drzewo, ale na otwartą przestrzeń. W ten sposób zyskasz dużo więcej światła.

Funkcjonalne umeblowanie

Aby zyskać niezbędny ład i porządek, należy wyposażyć biuro w maksymalnie funkcjonalne meble. Warto wstawić do gabinetu odpowiednio dobrane biurka, regały oraz szafki, w których znajdzie się miejsce na posegregowane książki, dokumenty i inne materiały. Dzięki takiemu zagospodarowaniu przestrzeni domowy gabinet zyska estetyczny i harmonijny charakter.

Najważniejsze: wygodny fotel

Podstawowym elementem wyposażenia każdego gabinetu jest fotel, bądź krzesło biurowe. Zwykle użytkownicy wybierają modele obrotowe, na kółkach, które oprócz komfortu siedzenia, zapewniają również łatwość w poruszaniu się przy biurku, a także między szafkami czy regałami. Przy wyborze fotela należy zwracać uwagę nie tylko na jego design czy dopasowanie do biurka, lecz także na to, by długie siedzenie na nim nie sprawiało żadnych dolegliwości ani dla twojego kręgosłupa, ani nóg.

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych Imago PR