Jak stworzyć plan finansowy firmy?

Plan finansowy to jedna z najistotniejszych rzeczy przy otwieraniu własnej firmy. Jeśli chcesz być dobrym i świadomym przedsiębiorcą, musisz go sporządzić bez względu na to, czy lubisz zagadnienia finansowe i czy się na nich znasz!
/ 20.03.2014 13:16

plan finansowy firmy

fot. Fotolia

Nie wyobrażam sobie prowadzenia biznesu bez znajomości tych parametrów… No chyba, że chcesz dołączyć do grona przegranych, którzy zamykają biznes po 3 miesiącach od jego otwarcia.

Możesz mieć najwspanialszy produkt i najciekawszy koncept, ale jeżeli nie będziesz na nim zarabiać, jaki jest sens robienia takiego biznesu? Oczywiście zaczynamy zazwyczaj od stworzenia koncepcji, zastanawiamy się nad strategią, natomiast nigdy nie możemy zaczynać biznesu bez uprzedniego stworzenia planu finansowego. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkich zacznij od zebrania podstawowych informacji.

Z czego składa się plan finansowy?

W swoim planie finansowym musisz określić:

  • ceny swoich produktów,
  • ilość (przewidywaną) sprzedanych produktów,
  • koszty stałe,
  • koszty zmienne,
  • marżę.

Te dane pozwolą ci oszacować, ile zarobisz na swoim produkcie.

Polecamy: Własna firma - plan działania

Nawet jeśli wydaje ci się, że stworzenie planu finansowego cię przerasta i jest za trudne, chciałabym pokazać ci, że tak nie jest. W rzeczywistości jest to bardzo prosta matematyka, która wymaga tylko znajomości odpowiednich danych i logicznego  myślenia.

Co daje plan finansowy?

Plan finansowy pomoże ci zweryfikować Twoje założenia i podjąć już na starcie odpowiednie działania. Musisz zdać sobie sprawę z faktu, że podstawową przyczyną niepowodzeń finansowych, a nawet upadku firm, jest brak płynności finansowej, niedoszacowanie kosztów, brak bieżącego weryfikowania i uaktualniania planu finansowego, przeinwestowanie i brak zabezpieczenia przed nieterminowymi płatnościami kontrahentów. Dzięki planowi finansowemu, będziesz mogła ustrzec się tych podstawowych błędów.

Zobacz także: Własna firma - analiza konkurencji

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA