10 najczęstszych błędów w PIT

Najlepiej wysłać PIT przez internet, wtedy mamy pewność, że będzie bezbłędny. Gdy wypełniamy zeznanie ręcznie, dokładnie je sprawdźmy, aby z powodu błędu nie składać korekty PIT-u. Dowiedz się, jakie pomyłki są najczęstsze.
10 najczęstszych błędów w PIT fot. fot. Fotolia

Do rozliczenia z urzędem skarbowym zostało już niewiele czasu. Gdy zaczynamy w pośpiechu wypełniać zeznanie, łatwiej o pomyłkę. Potem trzeba ponownie wypełnić formularz i złożyć korektę, a czasem nawet pofatygować się do urzędu skarbowego. Poniżej lista błędów, jakie najczęściej zdarza się popełniać podatnikom. Przeczytaj i miej je przed oczami, kiedy sama zaczniesz wypełniać PIT.

1. Błędny NIP lub PESEL. Są to nasze identyfikatory podatkowe. NIP wpisujesz tylko wówczas, gdy prowadzisz działalność gospodarczą!

2. Nieaktualne formularze. Zdarza się, że wykorzystujemy druki podatkowe, które mamy w domu. Warto pamiętać, że zmieniają się one co roku, choć bardzo nieznacznie. Dlatego najlepiej wydrukuj PIT ze strony Ministerstwa Finansów albo weź (z urzędu skarbowego.

3. Nieaktualne dane. W czasie roku podatkowego wyszłaś za mąż i zmieniłaś nazwisko albo miejsce zamieszkania? Trzeba o tym powiadomić urząd skarbowy. Możesz to zrobić składając zeznanie. Jeżeli jednak, jako identyfikator podatkowy stosujesz NIP musisz wypełnić NIP-7.

4. Błędy rachunkowe. Gdy masz różne źródła przychodu, musisz je wszystkie policzyć. Dotyczy to także kosztów ich uzyskania. Lepiej sprawdzić dwa razy obliczenia niż narażać się na wezwanie do urzędu celem poprawienia błędu.

5. Nieuwzględnienie składek na ubezpieczenia. Zdarza się, że zapominamy odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne. (Jeśli ich nie uwzględnisz, zapłacisz wyższy podatek (i, co za tym idzie, będziesz musiała później skorygować zeznanie).

6. Brak podpisu. To jeden z najczęstszych błędów. Jeśli nie podpiszesz zeznania podatkowego, zostaniesz wezwana do urzędu, a trzymiesięczny termin na zwrot podatku liczony będzie od momentu podpisania zeznania.

7. Niewłaściwy adres. Uważaj, by przy wypełnianiu PIT-u w części B wpisać aktualny adres zamieszkania, czyli ten, pod którym mieszkasz w dniu składania zeznania. Pamiętaj, podajesz adres zamieszkania, nie zameldowania!

8. Brak oznaczenia celu złożenia formularza. Wiele z nas zapomina o rubryce zawierającej pytanie o cel złożenia zeznania. Robimy to,  zaznaczając odpowiedni kwadrat ("złożenie zeznania", "korekta zeznania").

9. Zła kolejność małżonków. Kiedy rozliczacie się wspólnie, sami decydujecie, które z was będzie wpisane w rubryce B1 formularza jako "podatnik", a które w B2 jako "małżonek". Ważne, by w dalszych częściach zeznania zachować kolejność ustaloną przez was na początku zeznania. Warto też sprawdzić, czy na pewno macie prawo do wspólnego rozliczenia.

10. Organizacja spoza listy. Jeśli chcesz przekazać organizacji pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku, sprawdź, czy figuruje ona na liście organizacji uprawnionych do tego – www.pozytek.gov.pl. W zeznaniu podatkowym podajesz nazwę organizacji oraz jej numer KRS.

Alicja Hass
autorka jest redaktorem Przyjaciółki i Pani Domu

Przeczytaj również:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)