Rozliczanie PIT-u fot. fot. Fotolia

PIT - najczęstsze błędy przy wypełnianiu formularza

O błędy w PIT nie jest trudno, zwłaszcza gdy wypełnienie zeznania zostawiamy na ostatnią chwilę. Sprawdź, jakie błędy są szczególnie częste. Łatwiej ich wtedy unikniesz.
Alicja Hass / 23.01.2019 11:17
Rozliczanie PIT-u fot. fot. Fotolia

Do rozliczenia z podatku dochodowego z urzędem skarbowym mamy czas do końca kwietnia. Gdy zaczynamy w pośpiechu wypełniać zeznanie, łatwiej o pomyłkę. Potem trzeba ponownie wypełnić formularz i złożyć korektę, a czasem nawet pofatygować się do urzędu skarbowego. Poniżej lista błędów, jakie najczęściej zdarza się popełniać podatnikom. Przeczytaj i miej je przed oczami, kiedy sama zaczniesz wypełniać PIT.

  1. Błędny NIP lub PESEL. Są to nasze identyfikatory podatkowe. NIP wpisujesz tylko wówczas, gdy prowadzisz działalność gospodarczą!
  2. Nieaktualne formularze. Zdarza się, że wykorzystujemy druki podatkowe, które mamy w domu. Warto pamiętać, że zmieniają się one co roku, choć bardzo nieznacznie. Dlatego najlepiej wydrukuj PIT ze strony Ministerstwa Finansów albo weź (z urzędu skarbowego.
  3. Nieaktualne dane. W czasie roku podatkowego wyszłaś za mąż i zmieniłaś nazwisko albo miejsce zamieszkania? Trzeba o tym powiadomić urząd skarbowy. Możesz to zrobić składając zeznanie. Jeżeli jednak, jako identyfikator podatkowy stosujesz NIP musisz wypełnić NIP-7.
  4. Błędy rachunkowe. Gdy masz różne źródła przychodu, musisz je wszystkie policzyć. Dotyczy to także kosztów ich uzyskania. Lepiej sprawdzić dwa razy obliczenia niż narażać się na wezwanie do urzędu celem poprawienia błędu.
  5. Nieuwzględnienie składek na ubezpieczenia. Zdarza się, że zapominamy odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne. (Jeśli ich nie uwzględnisz, zapłacisz wyższy podatek (i, co za tym idzie, będziesz musiała później skorygować zeznanie).
  6. Brak podpisu. To jeden z najczęstszych błędów. Jeśli nie podpiszesz zeznania podatkowego, zostaniesz wezwana do urzędu, a trzymiesięczny termin na zwrot podatku liczony będzie od momentu podpisania zeznania.
  7. Niewłaściwy adres. Uważaj, by przy wypełnianiu PIT-u w części B wpisać aktualny adres zamieszkania, czyli ten, pod którym mieszkasz w dniu składania zeznania. Pamiętaj, podajesz adres zamieszkania, nie zameldowania!
  8. Brak oznaczenia celu złożenia formularza. Wiele z nas zapomina o rubryce zawierającej pytanie o cel złożenia zeznania. Robimy to,  zaznaczając odpowiedni kwadrat ("złożenie zeznania", "korekta zeznania").
  9. Zła kolejność małżonków. Kiedy rozliczacie się wspólnie, sami decydujecie, które z was będzie wpisane w rubryce B1 formularza jako "podatnik", a które w B2 jako "małżonek". Ważne, by w dalszych częściach zeznania zachować kolejność ustaloną przez was na początku zeznania. Warto też sprawdzić, czy na pewno macie prawo do wspólnego rozliczenia.
  10. Organizacja spoza listy. Jeśli chcesz przekazać organizacji pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku, sprawdź, czy figuruje ona na liście organizacji uprawnionych do tego: https://pozytek.gov.pl/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego-uprawnionych-do-otrzymania-1-podatku-dochodowego-od-osob-fizycznych-2018-rok-w-2019-roku/ W zeznaniu podatkowym podajesz nazwę organizacji oraz jej numer KRS.

Błędnie wypełniony PIT oznacza potrzebę zrobienia korekty i opóźnia ewentualny zwrot nadpłaty podatku. Pamiętaj też, że od 2019 roku urząd skarbowy będzie samodzielnie samodzielnie wygeneruje PIT-37 i PIT-38.

Więcej o podatkach i rozliczeniach:
Lista fundacji, na które można przekazać 1%
Pomoc urzędu skarbowego przy rozliczeniu - zasady