Jak napisać CV oraz list motywacyjny? fot. Fotolia

Jak napisać CV - 9 najważniejszych punktów

Od tego, jak zaprezentujesz się pracodawcy, zależy, czy dostaniesz wymarzoną pracę.
/ 27.09.2013 09:47
Jak napisać CV oraz list motywacyjny? fot. Fotolia
Twoje dokumenty - życiorys i list motywacyjny - będą mówić za ciebie podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą. Musisz je tak przygotować, by przekonały przyszłego szefa, że warto się z tobą spotkać.

Niezwykle istotne w CV jest rozmieszczenie informacji - tekst powinien być przede wszytskim uporządkowany.

Życiorys musi składać się z siedmiu części. Są to:

1. Dane teleadresowe


Twoje imię, nazwisko, adres, telefon i ewentualnie adres poczty elektronicznej. Zwróć uwagę, by ten ostatni był profesjonalny. Jeżeli zatem otrzymujesz pocztę np. na adres misia@..., lepiej załóż sobie nową skrzynkę z imieniem i nazwiskiem.

2. Dane personalne (osobowe)


To znaczy: stan cywilny, wiek, miejsce urodzenia. W tej kwestii obowiązuje dowolność - możesz je podać, ale nie musisz.

3. Wykształcenie


Podajesz lata, w jakich się uczyłaś, i nazwę szkoły, a także otrzymany tytuł. Gdy ukończyłaś studia wyższe, wystarczy informacja o nich - nie musisz wymieniać szkoły średniej. Opisz natomiast związane z pracą kursy, które ukończyłaś.

4. Doświadczenie zawodowe


Tu obowiązuje porządek odwrócony - najpierw podajesz informację o zakładzie pracy, w którym ostatnio pracowałaś, a następnie o poprzednich. Podając lata, w jakich byłaś zatrudniona, wystarczy wpisać rok.

5. Umiejętności


Jeżeli masz prawo jazdy, umiesz obsługiwać komputer czy urządzenia biurowe, tu jest miejsce by o tym wspomnieć.

6. Zalety osobiste


Możesz (ale nie musisz) podkreślić mocne strony swojego charakteru, np.: odpowiedzialność, wytrwałość, systematyczność, poczucie humoru.

7. Zainteresowania


Nie używaj ogólników w rodzaju: sport, muzyka. Podawaj konkrety, np. jazda na rowerze, piesze wędrówki.

8. Kwalifikacje na stanowisko


Warto po danych teleadresowych zamieścić rubrykę "kwalifikacje na stanowisko". Wypunktuj w niej to, co twoim zdaniem może być najważniejsze w pracy, o którą się ubiegasz. Jeżeli np. chcesz pracować w sklepie, twoim atutem będzie łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, umiejętność posługiwania się komputerem.

9. Formuła końcowa


Na końcu życiorysu nie zapomnij umieścić formuły: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przeprowadzenia procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. nr 133, poz. 883)."

Pamiętaj!


Dobrze napisany życiorys to połowa sukcesu. Musi być przede wszystkim konkretny. Powinien się mieścić na jednej kartce i być napisany na maszynie lub komputerze (będzie czytelny), wiadomo bowiem z badań, że pracodawca poświęca na przeczytanie jednego CV ok. 30 sekund.

Choć życiorys powinien zawierać informacje o wszystkich etapach twojego życia, trzeba raczej wyeksponować to, co z punktu widzenia pracodawcy jest istotne, a pominąć informacje, które nie mają dla niego znaczenia. Jeżeli np. starasz się o posadę w kwiaciarni, twoim atutem jest ukończony kurs florystyczny, nie musisz natomiast pisać o szkoleniu na PC.

Pod żadnym pozorem nie wolno ci napisać nieprawdy. Jeżeli zmyślisz, że np. znasz język angielski, a w rzeczywistości rozumiesz tylko podstawowe zwroty, prędzej czy później wyjdzie to na jaw. Często już podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca sprawdza tę umiejętność. Co więc zrobisz, gdy zada ci pytanie w tym języku?