Swędzenie skóry - przyczyny i sposoby leczenia

Swędzenie skóry fot. Fotolia
Poznaj 7 dolegliwości zdrowotnych, których jednym z pierwszych objawów jest swędzenie skory głowy!
Marta Wilczkowska / 08.08.2014 09:21
Swędzenie skóry fot. Fotolia

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale swędzenie skóry może być jednym z pierwszych objawów choroby. Poznaj 7 dolegliwości, które mogą powodować świąd!

Jakie mogą być przyczyny swędzenia skóry głowy?

1. Pokrzywka

Mechanizm jej powstawania nie jest dobrze znany, choć wiadomo, że towarzyszy mu wzrost poziomu histaminy we krwi. Istnieją też pokrzywki niealergiczne, np. wywołane przez stres. Na podstawie obserwacji trzeba ustalić czynnik powodujący zmiany skórne (np. silne emocje, uczulające produkty) i go unikać. Jeśli pokrzywka powraca, lekarz może przepisać leki przeciwuczuleniowe oraz kremy zmniejszające świąd.

2. Infekcja intymna

Lista chorób przenoszonych drogą płciową, przy których występuje świąd okolic intymnych, jest długa. Może to być np. grzybica, opryszczka, rzęsistkowica, chlamydioza, rzeżączka czy kiła. Jeśli dodatkowo pojawią się upławy i bóle w dole brzucha – nie ma co zwlekać z wizytą u ginekologa. Zastosuje on odpowiednią kurację (zwykle muszą ją przejść oboje partnerzy seksualni). Pamiętaj, by na czas leczenia zrezygnować ze stosunków lub używać prezerwatyw.

3. Niedoczynność tarczycy

Z zaburzeń hormonalnych skóra staje się wysuszona, zaczyna się łuszczyć i w konsekwencji – swędzieć. Dodatkowo niedoczynności towarzyszą: przybieranie na wadze, osłabienie, wypadanie i łamliwość włosów, nadmierne odczuwanie zimna. Przy takich objawach trzeba poszukać pomocy u endokrynologa. Przepisze leki, które pozwolą zapanować nad niedoczynnością i uporać się ze swędzeniem.

4. Zapalenie wątroby

Świąd skóry pojawia się w zaawansowanej postaci choroby, która przez wiele lat może przebiegać bez wyraźnych objawów (jak np. przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C). Najczęściej swędzą łydki i przedramiona. Lekarz musi znaleźć przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie leczenie.

5. Infekcja grzybicza

Powodowana jest przez dermatofity, będące elementem fizjologicznej mikroflory skóry głowy. Stają się one przyczyną choroby, gdy np. dojdzie do spadku odporności. Wtedy miejscami mogą pojawić się łysiejące „placki”. Jeśli grzybica nie jest zbyt zaawansowana – dermatolog zleca stosowanie szamponu z ketokonazolem. Gdy zmiany są nasilone, niezbędna bywa też kuracja doustnymi lekami grzybobójczymi. Po wyleczeniu włosy odrastają.

6. Łupież

Wywołuje go zwykle grzyb drożdżopodobny Pityrosporum ovale. Naturalnie żyje na skórze głowy, jeśli jednak ma ona tendencję do przetłuszczania – mnoży się on ponad miarę. A im więcej jest grzybów, tym łatwiej o stan zapalny (objawia się właśnie swędzeniem), po którym dochodzi do złuszczania naskórka. By rozprawić się z tą przypadłością, trzeba zastosować kupiony w aptece szampon przeciwłupieżowy. Jeśli po kuracji zmiany nawracają, dermatolog może zlecić leki doustne i płyny do przemywania skóry głowy.

7. Owsica

Małe pasożyty, owsiki, dostają się do organizmu drogą pokarmową (np. przenosimy je z brudnych rąk do ust). Głównym objawem obecności owsików jest świąd odbytu i jego okolic, potęgujący się wieczorem. Leczeniu muszą się poddać wszyscy domownicy. W zależności od przepisanego przez lekarza preparatu – doustną kurację trzeba zwykle powtórzyć. Ważne jest też, by gotować bieliznę, pościel, ręczniki, których używamy. Tylko wysoka temperatura zniszczy owsiki!

Na podstawie artykułu Beaty Prasałek

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA