Jak prawidłowo robić pranie?

Welur, jedwab czy wełna... Dowiedz się, jak je prać!
Jak prawidłowo robić pranie? fot. Fotolia

Nie wszystko można po prostu wrzucić do pralki i nastawić odpowiedni program. Wiele tkanin wymaga ostrożności podczas prania i suszenia - gdy jej nie zachowamy, łatwo się zniszczą.

Dowiedz się, jak prawidłowo robić pranie!

Jak prać ubrania wełniane?


Ubrania wełniane pierzemy w pralce tylko wówczas, jeśli na ich metce jest napisane, że nadają się do prania mechanicznego. Pranie ręczne jest bezpieczniejsze, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

  • Pierzemy i płuczemy w letniej wodzie (30-35°C), w płynach przeznaczonych do prania wełny.
  • Materiału nie wolno wykręcać - jedynie go wygniatamy. Można też położyć ubranie na brzegu wanny, aby ociekło, a potem ułożyć na grubym ręczniku, który następnie należy zwinąć w rulon i uciskać, żeby wchłonął jak najwięcej wody.
  • Wełniane ubranie najlepiej suszyć rozłożone na płasko, a kiedy trochę podeschnie, warto je kilkakrotnie strzepnąć, żeby odzyskało swój pierwotny kształt.

Jak prać ubrania jedwabne?
 

Niektóre jedwabie (np. chusty, szale, apaszki) mogą farbować, więc jeśli nie jesteśmy pewni, czy nadają się do prania w wodzie, lepiej oddać je do pralni, gdzie zostaną uprane na sucho. Jeśli producent zaleca pranie ręczne, stosujemy letnią wodę z dodatkiem płynu do delikatnych tkanin.

  • Wyprane tkaniny płuczemy kilkakrotnie (również w letniej wodzie), wyciskamy w ręczniku i strzepujemy. l Jeżeli do ostatniego płukania dodamy koncentrat do zmiękczania tkanin, jedwab nabierze większej miękkości i nie będzie się elektryzował. Zamiast płynu można też dodać odrobinę szamponu do włosów.
  • Jedwabiu nie należy suszyć na słońcu ani rozwieszać na sznurze. Najlepiej tkaninę rozłożyć na płaskiej powierzchni w chłodnym miejscu.
  • Żeby jednak jedwab ładnie się prezentował, po strzepaniu, kiedy jest jeszcze nieco wilgotny, warto uprasować go żelazkiem o temperaturze 160°C. Przy okazji na pewno wyschnie.

Jak prać welur i plusz?

Pierzemy go ręcznie w niskich temperaturach (do 30°C). Do wody dobrze jest dodać płyn do delikatnych tkanin.

  • Jeśli chcemy tylko usunąć z materiału kurz, zanurzmy szczotkę do ubrań w soli, a następnie delikatnie wyczyśćmy nią tkaninę.
  • Tego rodzaju materiałów nie wolno wyciskać. Mokrą tkaninę rozwieszamy tak, by nie powstały na niej zagniecenia - ubrania najlepiej suszyć na wieszaku. Ewentualne zagniecenia można zlikwidować, szczotkując wilgotny welur pod włos szczotką do ubrań. LEN Białe tkaniny z lnu pierzemy w pralce w temp. 60° lub nawet 90°C. Kolorowe ubrania przewracamy na lewą stronę, a następnie pierzemy w temperaturze nie przekraczającej 40°C.
  • Tkaninę najlepiej prasować, kiedy jest jeszcze wilgotna, w przeciwnym wypadku usunięcie zagnieceń może przysporzyć problemów.
  • Lnianych ubrań nie wolno wybielać środkami zawierającymi chlor (który niszczy ich włókna) ani odwirowywać w pralce.


OZNACZENIA NA METKACH UBRAŃ:
 

Można gotować

Prać w temp. 40°C

Prać w temp. 60°C

Prać ręcznie

Czyścić chemicznie

Prasować w temp. 110°C

Prasować w temp. 150°C

Prasować w temp. 200°C

Można chlorować

Nie wolno chlorować

Można czyścić we wszystkich środkach chemicznych

Czyścić w perchloroetylenie


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
A może warto zainwestować w pralkę parową? Jest bardzo delikatna dla ubrań.
/3 lata temu
U mnie jest podobnie - nie kupujemy zbyt problematycznych ubrań. Z drugiej strony dobra pralka wiele ułatwia. farlitka - co to za pralka z tym bębnem?
/3 lata temu
Ja tam firanki normalnie piorę w pralce. Mam teraz od ślubu nowszą z tym delikatnym bębnem softdrum. Już ze trzy razy tak prałam i nic im się jeszcze nie stało.
POKAŻ KOMENTARZE (2)