Przechodzimy teraz do krawędzi dłoni. Masujemy je kciukiem drugiej ręki, najpierw odcinek od małego palca do nadgarstka, potem okolicę pod kciukiem - od stawu do nadgarstka. fot. Fot. Pawel Kiszkiel / AG

Jak dbać o dłonie?

Skóra na rękach szybko się starzeje. To fakt, dlatego trzeba o nie dbać, i to intensywnie, a im wcześniej o tym pomyślimy, tym dla naszych dłoni lepiej. W przeciwnym razie wkrótce przypomną nam, że czas nieubłaganie mija...
/ 24.09.2012 00:00
Przechodzimy teraz do krawędzi dłoni. Masujemy je kciukiem drugiej ręki, najpierw odcinek od małego palca do nadgarstka, potem okolicę pod kciukiem - od stawu do nadgarstka. fot. Fot. Pawel Kiszkiel / AG

 

Cienka i wrażliwa skóra dłoni wymaga specjalnej troski. Sprawdź, czy potrafisz o nią właściwie zadbać. Oto podstawowe przykazania:

 • Nie mocz zbyt często rąk w gorącej wodzie (to niszczy ich i tak niezbyt mocną warstewkę ochronną).
 • Do codziennego mycia używaj tylko dobrych kosmetyków, z właściwym pH 5,5. Najlepiej zrezygnuj ze zwykłych mydeł, które również niszczą warstwę ochronną skóry.
 • Po każdym myciu smaruj dłonie kremem do rąk. Niech ci to wejdzie w nawyk. Krem do rąk postaw sobie w kuchni, w łazience, noś go ze sobą w torebce i nakładaj zawsze, kiedy tylko dłonie są suche.
 • Dobierz odpowiedni krem do swojej skóry, by dostarczyć jej tego, czego potrzebuje.
 • Raz w tygodniu zrób dłoniom peeling, który wygładzi skórę i przygotuje ją na przyjęcie preparatów pielęgnacyjnych.
 • Od czasu do czasu zafunduj dłoniom całonocną kurację. Najpierw zrób delikatny peeling, potem nałóż na dłonie grubą warstwę kremu lub specjalnego serum, a na to załóż bawełniane rękawiczki.
 • Chroń skórę przed przebarwieniami - przed wyjściem z domu, zwłaszcza w słoneczny dzień, zawsze nakładaj na dłonie warstewkę kremu ochronnego z filtrem UV.
 • Do prac domowych zawsze staraj się zakładać gumowe rękawiczki albo przynajmniej smaruj dłonie specjalnym kremem ochronnym, by je zabezpieczyć przed działaniem szkodliwych detergentów.
 • Zimą zawsze noś rękawiczki, i to ciepłe. Dłoni nie wolno przemrozić, bo wtedy skóra sinieje, robi się spierzchnięta, szorstka i naprawdę trudno przywrócić jej ładny wygląd.
 • Oprócz składników nawilżających i odżywczych krem do rąk powinien zawierać składniki wzmacniające paznokcie.

Masaż dłoni

Dobrze przeprowadzony masaż pozwala pozbyć się napięć i uczucia zmęczenia. Poprawia krążenie, wpływając na wygląd skóry, ale też zapobiega zwyrodnieniom więzadeł i stawów. Pomaga też, gdy stawy już bolą. Wystarczy poświęcić na niego kilkanaście minut dziennie, np. wieczorem, przed telewizorem. Do masażu nie potrzeba specjalnych przygotowań. Wystarczy zaopatrzyć się w oliwkę (można ją zastąpić zwykłą oliwą lub kremem pielęgnacyjnym, ale dość tłustym, by dłonie przy masażu miały poślizg) i ręczniczek.

 • Zaczynamy od palców. Masujemy je od czubka do nasady. Zaczynamy od głaskania, a gdy skóra się rozluźni, przechodzimy do mocniejszego rozcierania. Kończymy na ugniataniu (nie uciskamy stawów!).
 • Przechodzimy do zewnętrznej strony dłoni. Rozluźnioną rękę opieramy na ręczniku rozłożonym na kolanach i głaszczemy jej powierzchnię od palców w kierunku nadgarstka.
 • Rękę odwracamy wewnętrzną stroną do góry, kładziemy na ręczniku i nasadą drugiej dłoni, okrężnymi ruchami prowadzonymi zawsze w stronę nadgarstka, masujemy jej wnętrze.
 • Przechodzimy teraz do krawędzi dłoni. Masujemy je kciukiem drugiej ręki, najpierw odcinek od małego palca do nadgarstka, potem okolicę pod kciukiem - od stawu do nadgarstka.
 • Na sam koniec masujemy nadgarstek. Masaż zaczynamy również od głaskania, dopiero potem, gdy skóra się rozluźni, przechodzimy do rozcierania, a kończymy na ugniataniu.

Dłonie w salonie

Zniszczonym dłoniom przyda się intensywniejsza pielęgnacja w salonach kosmetycznych. Bardziej długotrwałe efekty dają zabiegi medycyny estetycznej docierające do głębszych warstw skóry. Skórę wypełnia się odpowiednimi preparatami lub pobudza do regeneracji, ostrzykując ją specjalnymi substancjami albo naświetlając promieniami lasera.

SO SMOOTH (Kosmetyczny Instytut Dr Irena Eris)

Zabieg odpręża, nawilża i wygładza spierzchniętą skórę, rozgrzewa bolące stawy. Już po jednej dawce skóra staje się miękka i gładka. W dłonie wmasowywany jest peelingujący Sorbet Cukrowy, następnie aplikuje się krem, który wyrównuje koloryt skóry i ją nawilża, po czym na dłonie zakłada się rękawice wypełnione ciepłą parafiną. Taki „okład” sprawia, że aktywne składniki wnikają głębiej i są lepiej przyswajane.

Czas trwania zabiegu: 50 minut. Cena: 125 zł.

DOTYK JEDWABIU (Instytut Bielenda Professional)

Zabieg polecany do skóry szorstkiej, przesuszonej. Zapobiega pękaniu naskórka, likwiduje suchość skóry, uelastycznia, wygładza, poprawia koloryt.

Rozpoczyna go peeling dłoni, po którym następuje relaksujący masaż specjalnym kremem. Następnie kosmetyczka nakłada na skórę Koncentrat regenerujący do dłoni, a gdy on się wchłonie - maskę, która po kilku minutach tężeje. Po 20 minutach ściąga się ją w całości i ręce masuje się kremem regenerującym.

Czas trwania zabiegu: 60 minut. Cena: ok. 60 zł

INTRACEUTICALS

Zabieg wskazany dla osób o bardzo zniszczonej skórze dłoni. Silnie nawilża, poprawia koloryt, jędrność i napięcie. Na skórę aplikuje się aktywne serum i za pomocą specjalnego aplikatora czystym, sprężonym tlenem wtłacza się aktywne składniki serum w skórę. Najważniejszym z nich jest kwas hialuronowy: drobnocząsteczkowy, przenikający do głębszych warstw naskórka i wielkocząsteczkowy, który wiąże wilgoć w skórze.

Czas trwania zabiegu: 60 minut. Cena: 450 zł.

RADIESSE (Merz Aesthetics)

Preparat wypełnia zmarszczki, zwiększa gęstość skóry, a rezultat utrzymuje się rok-półtora. W efekcie zabiegu dłonie są gładsze, a żyłki na nich mniej widoczne. Zabieg zaczyna się od znieczulenia, co może być nieprzyjemne, bo skórę wielokrotnie się nakłuwa. Znieczulone dłonie robią wrażenie zdrętwiałych - i dzięki temu zabieg jest bezbolesny. W zagłębienia między kośćmi a żyłami lekarz wprowadza wypełniacz, który potem rozmasowuje. Głównym składnikiem wstrzykiwanego preparatu jest hydroksyapatyt wapnia, identyczny z tym zawartym w zębach i kościach. Po ok. 4 miesiącach preparat się wchłania, a na jego miejscu powstaje nowy kolagen. Jego włókna opierają się na rusztowaniu z cząsteczek hydroksyapatytu, dzięki czemu skóra staje się elastyczniejsza i gładsza.

Czas trwania zabiegu: około 30 minut. Cena: 1500-2000 zł.

STYLEAGE HYDROMAX

To preparat kwasu hialuronowego, który nawilża skórę, poprawia jej sprężystość i jędrność na około pół roku (zależy to od jej kondycji, od wykonywanej pracy itd.). Zabieg rozświetla też skórę, wygładza ją i chroni przed działaniem wolnych rodników. Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje w skórę kwas hialuronowy w postaci płynnego żelu. Robi jedno, góra dwa, nakłucia, przez które wprowadza kaniulę (rodzaj grubszej igły) i rozprowadza preparat w formie wachlarza. Zabieg jest trochę nieprzyjemny, ale nie powinien być bolesny, trwa maks. 5 minut na każdą rękę. Po wprowadzeniu preparat się rozmasowuje, żeby rozłożył się równomiernie. Po zabiegu dłonie są opuchnięte przez 24-48 godzin. Efekty zabiegu uwidaczniają się stopniowo w ciągu miesiąca od zabiegu. By osiągnąć optymalny rezultat, wystarczą 2 zabiegi (przy złym stanie skóry mogą być konieczne 3).

Czas trwania zabiegu: ok. 20 minut. Cena: 800 zł za ampułkę. Jeśli dłonie są bardzo zniszczone, potrzebne są 2 ampułki za 1400 zł.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)