Choroby piersi - 4 najczęstsze zmiany chorobowe

Zmiany w piersiach fot. Fotolia
Choć nie wszystkie zmiany w piersiach zagrażają zdrowiu, zwykle i tak powodują dużo stresu. Kiedy zmiany w piersiach powinny cię niepokoić? Przeczytaj!
Marta Wilczkowska / 23.09.2014 07:00
Zmiany w piersiach fot. Fotolia
Większość wykrywanych w piersiach zmian ma charakter łagodny (szacuje się, że takich jest ok. 80 procent guzków). Nie przeszkadza nam to jednak przejmować się każdą znalezioną zmianą. I bardzo dobrze! Im wcześniej zdiagnozujesz zmiany chorobowe, tym większa szansa, że uda się je całkowicie wyleczyć. Poznaj więcj 4 najczęstsze zmiany chorobowe, które mogą pojawić się w piersiach.

Jakie zmiany mogą pojawić się w twoich piersiach?

1. Torbiele

Zwykle ujawniają się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Wyczuwa się je jako twarde guzki, choć to pęcherzyki wypełnione płynem. Przy dotyku są gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. Większe często wywołują ból promieniujący do pachy. Jednym z etapów diagnozowania torbieli może być wykonanie biopsji cienkoigłowej (nakłucie guzka specjalną igłą). W większości przypadków odgrywa ona także rolę leczniczą. Ściągnięcie strzykawką płynu przynosi nie tylko ulgę, ale też sprawia, że guzek się zmniejsza a z czasem zupełnie zanika.


2. Gruczolakowłókniaki

Pojawiają się przeważnie u młodych kobiet przed 30. rokiem życia, a nawet u nastolatek. Zwykle lokują się w pobliżu brodawki sutkowej. W dotyku są gładkie i twarde. Można je rozpoznać wykonując USG gruczołów sutkowych. Jeśli wynik nie jest jednoznaczny, lekarz zleca biopsję, żeby pod mikroskopem zbadać pobrane z guzków próbki pod kątem obecności w nich komórek nowotworowych. Na szczęście gruczolakowłókniaki rzadko ulegają zwyrodnieniu.

U kobiet poniżej 25. roku życia raczej się ich nie usuwa, tylko pozostawia do obserwacji (potrzebne są wówczas częstsze kontrole USG, terminarz badań ustala lekarz), ponieważ wiele tego typu zmian z czasem samoistnie zanika. Na życzenie pacjentki mogą być jednak wycięte. Jeśli ten typ guzków mają panie w średnim wieku i starsze – trzeba je usunąć i sprawdzić pod mikroskopem (histopatologicznie), czy nie zawierają komórek nowotworowych oraz czy zmiany mają charakter łagodny czy złośliwy.

3. Brodawczaki

Najczęściej tworzą się u kobiet 40-50-letnich (zanim jeszcze przejdą one menopauzę). Można je wykryć podczas mammografii. Jeśli mamy z nimi do czynienia – przy ucisku z piersi lub brodawki sutkowej wydobywa się surowiczy lub mleczny wyciek. Wydzielina może być zabarwiona krwią, jeżeli uszypułowany brodawczak (obrazowo mówi się o nim „na nóżce”) zablokuje przewód mleczny, których guzki się tworzą. Brodawczaki leczy się chirurgicznie.


4. Rak piersi

W litej tkance piersi szybko rosnące i dzielące się komórki rakowe mają postać miejscowego nacieku lub guza. Zmiana może mieć charakter mniej lub bardziej złośliwy. Złośliwość polega na tym, że komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się poza pierwotne miejsce wystąpienia do sąsiednich tkanek (tłuszczowej, mięśniowej albo do skóry) lub wraz z krwią czy limfą wędrują do innych narządów. Rak piersi najczęściej daje przerzuty do węzłów chłonnych, kości, wątroby, płuc i mózgu.

Powodzenie leczenia zależy nie tylko od stopnia złośliwości guza, ale również od momentu, w którym zostanie on wykryty i zdiagnozowany. Im niższy stopień zaawansowania choroby, tym większe mamy szanse na odzyskanie zdrowia. Właśnie z tego powodu tak ważne jest regularne badanie piersi (także samokontrola). Pamiętaj, że guz nowotworowy potrzebuje średnio 8 lat, żeby osiągnąć wielkość mniej więcej 2 centymetrów.

Zadbaj o zdrowie swoich piersi!

Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA