Bezpieczna podróż fot. Fotolia.pl

Zasady bezpiecznego podróżowania - porady specjalistów

Zobaczcie co radzą specjaliści
Karolina Kalinowska / 25.07.2014 14:19
Bezpieczna podróż fot. Fotolia.pl

Planujesz wyjazd? Nie stresuj się! Tym razem nie będziesz cierpieć z powodu bólu pleców czy choroby lokomocyjnej. Rozpoczniesz urlop w rewelacyjnym nastroju. Pamiętaj tylko o kilku ważnych zasadach bezpiecznego podróżowania.1. Zadbaj o kręgosłup

Jeśli na wysokości pasa twój kręgosłup będzie dobrze podparty, możesz siedzieć nawet 10 godzin i nie odczujesz bólu pleców Ustaw fotel prosto, a w wolną przestrzeń pośrodku pleców wsuń wałek ze zrolowanego swetra czy kocyka. Dzięki temu utrzymasz prawidłowe wygięcie kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego. Cierpisz na dyskopatię? Kup sobie pas lędźwiowy. Podczas postojów rób kilkuminutowe spacery, maksymalnie rozluźniając plecy.

2. Popraw krążenie

Długie siedzenie w autokarze lub samolocie powoduje, że krew nie może swobodnie płynąć z nóg w kierunku serca. Mięśnie nóg nie pracują i w efekcie krew zalega w naczyniach. To sprzyja groźnemu zakrzepowemu zapaleniu żył. Gdy się poruszamy, praca mięśni nóg ułatwia odpływ krwi z naczyń żylnych.

Włóż sportowe, luźne ubranie (unikaj ciasnej bielizny) i szerokie buty. Natomiast poprzedniego dnia i tuż przed podróżą łyknij tabletkę aspiryny (przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów). Podczas jazdy pociągiem co godzinę spaceruj po korytarzu, rób przysiady. Jeśli jesteś unieruchomiona, np. w autokarze, raz na 1,5–2 godziny rób ćwiczenia izometryczne, np. napinaj mięśnie łydek, licz do 6 i rozluźniaj. Tak samo ćwicz mięśnie ud.

3. Nie daj się chorobie lokomocyjnej

Nawet jeśli nigdy nie miałaś nudności w podróży, zawsze może zdarzyć się to pierwszy raz. Aby temu zapobiec zastosuj się do zasad bezpiecznego podróżowania. Wystarczy, że usiądziesz z przodu i będziesz patrzeć przed siebie. Natomiast unikaj rozglądania się na boki, nie czytaj podczas podróży. Na wszelki wypadek miej przy sobie aviomarin lub homeopatyczny środek przeciw chorobie lokomocyjnej (cocculine, avioplant).

4. Jedz tylko lekkie posiłki

Przed podróżą zjedz coś lekkostrawnego, co nie wywołuje wzdęć, np. jajecznicę. Unikaj mleka (lepszy jogurt), kapusty, fasoli, kalafiora, tłustego mięsa i kiełbasy. Nawet jeśli nie lubisz jadać w podróży albo chcesz zjeść w przydrożnym barze, na wszelki wypadek włóż do torby coś do przegryzienia. Przyda się, jeśli bar czy restauracja nie będzie budzić twojego zaufania.

 Lepiej zapakuj kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z plastrem pieczonego indyka lub schabu.Zaś do picia weź butelkę wody bez gazu. Unikaj słodkich napojów, sprzyjających wzdęciom.

5. Nie pij wody z niepewnych źródeł

Na przykład z kraników na postojach albo przy stacjach benzynowych. Nawet woda ze studni często zawiera bakterie – gdy ją wypijesz, możesz mieć biegunkę i ból brzucha.

Weź ze sobą kropelki do odkażania napojów, np. citrotravel. Zabierz w drogę kilka torebeczek smecty. W przypadku bólu brzucha czy wzdęcia rozpuść ją w herbacie i wypij. Już po 30 min poczujesz ulgę.

6. Śpij w kołnierzu

Tak podróżują Japończycy, Francuzi, Amerykanie, a zwyczaj ten przyjmuje się i u nas. Co daje kołnierz? Zapobiega bezwładnemu opadaniu głowy podczas snu. A to może sprzyjać zwyrodnieniom kręgów szyjnych i bólom głowy.

Gdy czeka cię długa podróż i możesz sobie pospać, nadmuchaj kołnierz i włóż go przez głowę, tak by opierał się na twoich ramionach. Kupisz go w sklepie sportowym lub sklepiku ze sprzętem rehabilitacyjnym (cena ok. 10 zł).

7. Wrzuć do torby coś do odkażania

Takim środkiem (np. nadmanganianem potasu – 2 zł) zdezynfekujesz wannę, brodzik czy deskę klozetową w miejscu, w którym czeka cię nocleg.

Mikroskopijny kryształek rozpuść w misce wody. Gdy uzyska ona różowe zabarwienie, polej nią urządzenia łazienkowe. Już po chwili będą czyste i bezpieczne. Uwaga! Woda tak odkażana nie nadaje się do picia.

8. Pamiętaj o nakładce na toaletę

Chroni ona przed zakażeniami, np. zapaleniem cewki moczowej lub pęcherza, a także przed grzybicą lub bakteryjną infekcją dróg rodnych.

Pamiętaj również: nie siadaj na desce klozetowej w publicznym miejscu, jeśli nie masz nakładki. Nie korzystaj z toalety, w której nie działa spłuczka. Używaj chusteczek zapobiegających odparzeniom miejsc intymnych.

9. Pamiętaj o nakryciu głowy

Często w podróży słońce mocno operuje przez szybę – naukowcy z USA udowodnili, że przenikają przez nią promienie ultrafioletowe.

Jeśli podróżujesz w słoneczny dzień, posmaruj twarz kremem z filtrem. Pamiętaj o nakryciu głowy, najlepiej w jasnym kolorze.

10. Nie zapomnij książeczki zdrowia

Może być ci potrzebna, jeśli zechcesz w podróży skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej. Zamiast książeczki możesz wykorzystać zaświadczenie o ubezpieczeniu w NFZ, które przed wyjazdem otrzymasz w zakładzie pracy.

Na podstawie artykułu Aleksandry Barcikowskiej

Więcej porad dotyczących bezpiecznej podroży: