Kiedy wymienić wycieraczki?

Jeśli nie oczyszczają dobrze szyby, skrzypią, zacinają się... to znaczy, że już nie nadają się do dalszego użytkowania.
Kiedy wymienić wycieraczki? fot. Fotolia.pl
Wymiana wycieraczek powinna się odbywać dość często. Mechanicy samochodowi twierdzą, że bardzo dobre wycieraczki potrafią być sprawne ok. 2 lata, a gorszej jakości trzeba wymieniać co roku. Jest to jednak termin orientacyjny.

Wycieraczki, tak jak cały samochód, po prostu trzeba obserwować i wymieniać je wtedy, kiedy przestają dobrze oczyszczać szyby. Za dobre oczyszczanie uznaje się takie, kiedy jeden ruch wycieraczek zbiera całą wodę i brud z szyby.


Wymiana wycieraczek - kiedy i jak:

  • Sprawne wycieraczki powinny idealnie przylegać do szkła i poruszać się po nim bezgłośnie. Gdy nie przylegają, warto spytać mechanika, czy da się je wyregulować, czy też trzeba wymienić.
  • Gdy po włączeniu wycieraczek słychać jak skrzypią lub piszczą, oznacza to, że gumowe pióra, w które są wyposażone (służące do oczyszczania szyby), są w znacznym stopniu zużyte. Nie wymienione nie tylko narażają cię na niebezpieczeństwo, ale mogą porysować szybę. Często nie trzeba wymieniać całych wycieraczek, ale właśnie same pióra, które kosztują 20–60 zł w zależności od marki i modelu.
  • Aby nie popełnić błędu przy zakupie, najlepiej wyjąć stare pióra, pójść z nimi do sklepu i poprosić o identyczne. Montaż jest prosty, ale jeśli okazałby się problemem, można zwrócić się o pomoc do mechanika w serwisie. W większości serwisów robią to gratis. Jeśli wycieraczka wibruje, prawdopodobnie trzeba wymienić całą.


Przeczytaj także:


Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
Ja zmieniam jak widzę, ze guma się brzydka robi albo przestają mi zbierać wode, robią smugi itp. Grzesiek, w fordzie chyba do końca roku mają promocję na wycieraczki, 79 zł z wymianą, jeśli sie nie mylę.
/3 lata temu
Na pewno warto to zrobic przed jesienią lub zimą. Wtedy najczęściej warunki atmosferyczne moga nas zaskoczyć, a nie ma chyba nic gorszego niż marna widoczność. To już niemalże prosta droga do wypadku ;/ Z moim Fordem jakdę do ASO w tym tygodniu, żeby wymienić swoje.
/3 lata temu
Ja z moimi visee pl jeżdżę już rok i nic złego się nie dzieje :) Zbierają dokładnie wodę, nie piszczą, nie pozostawiają smug. A kosztowały połowę taniej niż ich poprzedniczki :)