Kiedy wymieniać wycieraczki fot. Fotolia.pl

Wymiana wycieraczek samochodowych - kiedy i jak

Jeśli nie oczyszczają dobrze szyby, skrzypią, zacinają się... to znaczy, że już nie nadają się do dalszego użytkowania.
Barbara Lasota / 11.02.2015 15:21
Kiedy wymieniać wycieraczki fot. Fotolia.pl
Wymiana wycieraczek powinna się odbywać dość często. Mechanicy samochodowi twierdzą, że bardzo dobre wycieraczki potrafią być sprawne ok. 2 lata, a gorszej jakości trzeba wymieniać co roku. Jest to jednak termin orientacyjny.

Wycieraczki, tak jak cały samochód, po prostu trzeba obserwować i wymieniać je wtedy, kiedy przestają dobrze oczyszczać szyby. Za dobre oczyszczanie uznaje się takie, kiedy jeden ruch wycieraczek zbiera całą wodę i brud z szyby.


Wymiana wycieraczek - kiedy i jak:

  • Sprawne wycieraczki powinny idealnie przylegać do szkła i poruszać się po nim bezgłośnie. Gdy nie przylegają, warto spytać mechanika, czy da się je wyregulować, czy też trzeba wymienić.
  • Gdy po włączeniu wycieraczek słychać jak skrzypią lub piszczą, oznacza to, że gumowe pióra, w które są wyposażone (służące do oczyszczania szyby), są w znacznym stopniu zużyte. Nie wymienione nie tylko narażają cię na niebezpieczeństwo, ale mogą porysować szybę. Często nie trzeba wymieniać całych wycieraczek, ale właśnie same pióra, które kosztują 20–60 zł w zależności od marki i modelu.
  • Aby nie popełnić błędu przy zakupie, najlepiej wyjąć stare pióra, pójść z nimi do sklepu i poprosić o identyczne. Montaż jest prosty, ale jeśli okazałby się problemem, można zwrócić się o pomoc do mechanika w serwisie. W większości serwisów robią to gratis. Jeśli wycieraczka wibruje, prawdopodobnie trzeba wymienić całą.


Przeczytaj także:


Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani domu".