Wyjazd w tropiki – lista kontrolna przed podróżą

Jeśli wybierasz się w podróż do krajów tropikalnych, musisz pamiętać o tym, by skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć porady na temat dbania o zdrowie w podróży. Przed wyjazdem warto się też zaszczepić (w zależności od rejonu docelowego), zabezpieczyć przed malarią i ubezpieczyć.

Program wyjazdu w tropiki już ustalony? To świetnie! Ale czy jesteś pewny, że możesz bezpiecznie jechać? Zastanów się – krok po kroku – czy zrobiłeś wszystko, aby zminimalizować zagrożenie zachorowania na choroby tropikalne.

Skonsultuj się z lekarzem

Około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem należy odbyć konsultację lekarską w poradni medycyny podróży. Umożliwia to uzyskanie wiarygodnej informacji o zagrożeniach zdrowotnych w rejonie docelowym oraz poznanie zasad profilaktyki zdrowotnej i pierwszej pomocy w podróży. Lekarz pomoże także przygotować turyście  fachową apteczkę podróżnika.  

Zaszczep się

Najlepszym sposobem profilaktyki chorób tropikalnych są szczepienia, które uodparniają na kilka, kilkanaście lat, a niekiedy na całe życie. Szczepienia dla podróżujących dzielimy na obowiązkowe (wymagane przez konkretne kraje) oraz zalecane (rekomendowane przez lekarza medycyny podróży po uzgodnieniu trasy, charakteru wyjazdu oraz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta-turysty).

Niewątpliwie rekomendowane jest odbycie wszelkich innych konsultacji lekarskich, np. u lekarza specjalisty (w przypadku chorych przewlekle), pediatry (jeżeli na podróż wyjeżdżamy z dzieckiem), ginekologa, stomatologa czy okulisty.

Zobacz też: Niezbędnik podróżnika - poradnik

Zabezpiecz się przed malarią

Należy również sprawdzić, czy w rejonie do którego się wybieramy, nie istnieje ryzyko zarażenia się malarią – chorobą pasożytniczą przenoszoną przez komara widliszka.

Zapobieganie malarii polega na unikaniu ukłuć tych owadów (konieczne są repelenty, moskitiery, środki owadobójcze) i stosowaniu leków antymalarycznych (chemioprofilaktyka).

Ubezpiecz się

Gdy wyjeżdżamy w tropiki, nie możemy zapomnieć o turystycznym ubezpieczeniu zdrowotnym (kosztów leczenia, ratownictwa, kosztów transportu medycznego, następstw nieszczęśliwych wypadków – w zależności od potrzeb).

Pamiętając o wszystkich powyższych punktach dbamy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich. Teraz wystarczy już tylko czekać na tropikalny wyjazd!

Zobacz też: Jak przygotować się do egzotycznej podróży?