Oparzenia, przytopienie, krwawienia, omdlenia – wszystko to może zakłócić spokój na urlopie. Nie daj się jednak zaskoczyć! Przeczytaj, co należy robić w nagłych przypadkach i dowiedz się, jak odpowiednio udzielić pomocy

Wszystko, co każdy turysta o pierwszej pomocy wiedzieć powinien

Oparzenia, przytopienie, krwawienia, omdlenia – wszystko to może zakłócić spokój na urlopie. Nie daj się jednak zaskoczyć! Przeczytaj, co należy robić w nagłych przypadkach i dowiedz się, jak odpowiednio udzielić pomocy.
/ 01.11.2010 02:45
Oparzenia, przytopienie, krwawienia, omdlenia – wszystko to może zakłócić spokój na urlopie. Nie daj się jednak zaskoczyć! Przeczytaj, co należy robić w nagłych przypadkach i dowiedz się, jak odpowiednio udzielić pomocy

Część z nas, szukając miejsca na urlop, wybiera okolice spokojne, raczej odludne. Nieraz ciężko o wykwalifikowaną pomoc medyczną z dala od cywilizacji. Jak więc sobie poradzić w sytuacjach nagłych? Co robić, gdy ktoś traci przytomność, poparzył się czy obficie krwawi w wyniku jakiegoś urazu?

Utrata przytomności

Przede wszystkim, niezwykle ważna jest ocena bezpieczeństwa (trzeba uważać m.in. na prąd elektryczny, ruch uliczny). Gdy widzimy, że ktoś leży lub właśnie upadł i wygląda na nieprzytomnego należy podejść, potrząsnąć chorego za ramiona i zapytać czy nas słyszy. W sytuacji braku reakcji wołamy głośno o pomoc, ale nie zostawiamy tej osoby samej.

Następnie staramy się ułożyć ją na plecach na płaskim podłożu. Kolejny etap to udrożnienie dróg oddechowych. Aby to zrobić, jedną dłoń układamy na czole chorego i odginamy głowę do tyłu a palcem wskazującym i środkowym drugiej dłoni unosimy żuchwę do góry. Następnie oceniamy czy chory oddycha.

Patrzymy na ruchy klatki piersiowej, nasłuchujemy szmerów oddechowych i staramy się wyczuć ruch powietrza na policzku. Sprawdzamy to przez 10 sekund. Jeśli jest oddech, kładziemy osobę w pozycji bezpiecznej. Brak oddechu, dzwonimy na pogotowie, a następnie rozpoczynamy resuscytację krążeniowo- oddechową.

W tym celu klękamy koło poszkodowanego. Nadgarstek jednej ręki kładziemy na środku klatki piersiowej, druga ręka na grzbiecie pierwszej, splatamy palce obu dłoni. Z prostymi ramionami uciskamy klatkę piersiową 30 razy. Po tym występują dwa oddechy ratownicze metodą usta- usta.

Jeśli ktoś nie chce lub nie może wykonywać oddechów tylko uciska klatkę w tempie 100/min. Możemy przerwać resuscytację, gdy chory poruszy się lub zacznie oddychać, przyjedzie pogotowie lub ulegniemy wyczerpaniu.

Zobacz też: Co zrobić, gdy ktoś zemdleje?

Omdlenia

Wysokie temperatury powodują, że często w czasie wakacji możemy mieć do czynienia z omdleniem.

Pierwsza pomoc polega na zapewnieniu dostępu świeżego powietrza, czyli np. wynosimy osobę z zatłoczonego miejsca. Następnie musimy chorego ułożyć na wznak, ocenić funkcje życiowe i oddech, co zostało opisane wyżej. Jeśli one występują, unosimy nogi chorego do góry.

Osoba powinna dzięki temu odzyskać świadomość, jeśli nie, dzwonimy po pogotowie. Nie wolno podawać żadnych leków, chlapać wodą czy klepać po twarzy.

Podtopienie

Gdy jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia, należy: zadbać o bezpieczeństwo, wezwać pogotowie i wyciągnąć chorego z wody w miarę możliwości stabilizując kręgosłup szyjny. Gdy poszkodowany nie oddycha podejmujemy zabiegi resuscytacyjne opisane wcześniej.

Zobacz też: Na ratunek tonącemu!

Hipertermia

Udar cieplny to coś, z czym niewątpliwie możemy spotkać się w czasie urlopu. Musimy wtedy wezwać pogotowie.

Potem przenieść osobę poszkodowaną w chłodniejsze miejsce, zdjąć nadmiar ubrań i rozpocząć intensywne chłodzenie ( skrapianie obficie wodą, okładanie mokrymi ręcznikami, chustami, ubraniami, wachlowanie). Powinniśmy pozostać przy chorym do czasu przyjazdu lekarza.


Oparzenia

Gorący grill, ognisko w lesie… czynników ryzyka oparzenia podczas wakacji jest wiele.

W takiej sytuacji jak najszybciej odsuwamy osobę od źródła ciepła, w razie konieczności gasimy jej odzież. Nie wolno zdzierać tkanin, które przywarły do skóry!

Natychmiast trzeba rozpocząć schładzanie zimną wodą. Gdy oparzenie występują w jamie ustnej chory powinien płukać gardło zimna wodą lub ssać kostki lodu. Powinniśmy zdjąć tej osobie obrączkę, pierścionki, krawat, gdyż szybko dochodzi do obrzęku.

Ranę w miarę możliwości zaopatrujemy jałowym opatrunkiem.

Rany i krwotoki

Oczywiście, najważniejsze jest zatrzymanie krwawienia, poprzez miejscowe uciśnięcie rany lub jej bezpośredniej okolicy przez mniej więcej 4 min lub dłużej (jeśli  np.dana osoba bierze leki przeciwkrzepliwe).Potem pokrywamy ranę jałowym opatrunkiem.

  Gdy rana jest głęboka, trzeba ją wypełnić materiałem opatrunkowym i uciskać opaską elastyczną. Jeśli opatrunek przemaka, nie należy go zdejmować tylko pokryć dodatkową warstwą.

Do odkażania rany najlepiej stosować sól fizjologiczną, lub gdy jej brak, wodę pitną.

Jeśli jest to możliwe, powinniśmy unieruchomić uszkodzoną okolicę ciała. Zmniejsza to ryzyko ponownego urazu oraz przyśpiesza zatrzymanie krwawienia.

W przypadku kontaktu z krwią, dobrze byłoby mieć jednorazowe rękawiczki. Pewnie niewiele osób zabiera je ze sobą na wakacyjny urlop, jednakże w nagłych sytuacjach stanowią one naprawdę dobre zabezpieczenie przed zakażeniem.

Krwawienie z nosa

Musimy posadzić osobę  poszkodowaną z głową lekko pochyloną do przodu ( pozycja „wąchania”). Nie wolno odchylać głowy do tyłu!

Następnie ściskamy z obu stron dwoma palcami skrzydełka nosa( przez ok. 10min lub dłużej w przypadku przyjmowanie leków). Na czoło i nasadę nosa można położyć zimny kompres lub worek z lodem.

Ciało obce w oku

Jeśli ciało obce jest duże, nie wolno podejmować próby samodzielnego usunięcia! Należy wtedy zadzwonić na pogotowie. Jeśli coś drobnego dostało się do oka – piasek, muszka, trzeba je wypłukać przegotowaną ostudzoną wodą lub solą fizjologiczną.

Jeżeli to nie pomaga można podjąć próbę samodzielnego usunięcia, ale w sytuacji, gdy występuje ryzyko, że przedmiot jest głęboko umieszczony w tkankach oka, lepiej udać się do szpitala.

Podsumowując:

W pierwszej pomocy bardzo ważne jest bezpieczeństwo osoby, która tę pomoc niesie, dlatego nigdy nie można o tym zapominać.

Do najważniejszych działań ratowniczych należą:

  •  udrożnienie dróg oddechowych
  •  podjęcie resuscytacji, jeśli jest to konieczne, zatrzymanie krwawienia
  •  odpowiednie ułożenie chorego lub pozostawienie go w takiej pozycji, w jakiej był, gdy prawdopodobnie doszło do  uszkodzenia kręgosłupa
  •  zabezpieczenie przed zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą
  •  unieruchomienie kończyn, które doznały urazu
  • pozostanie przy chorym do czasu przyjazdu pogotowia.