nordic walking

Urlop z nadciśnieniem

Nawet podczas urlopu, gdy jesteśmy zrelaksowani i odprężeni nadciśnienie nie śpi. Z tego względu zarówno osoby cierpiące na te chorobę, jak i te zagrożone jej wystąpieniem powinny stosować się do zaleceń lekarza, które pozwolą zachować prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego.
/ 11.07.2011 09:43
nordic walking

W Polsce na nadciśnienie cierpi aż 8,6 mln ludzi. Drugie tyle to osoby zagrożone jego wystąpieniem. Ponieważ choroba ta może prowadzić do groźnych powikłań, nawet w trakcie wakacyjnego wypoczynku nie zapominaj o leczeniu. „Okres wakacyjny to czas marnego przestrzegania zaleceń lekarskich. Znane jest zjawisko zwane po angielsku „drug holiday” – wielu chorych wyjeżdżając w podróż robi sobie tzw. wakacje od leków. Pacjenci przez roztargnienie nie zabierają ze sobą leków w podróż, albo na skutek odmiennego rytmu życia wakacyjnego, zapominają o zażywaniu tabletek lub zupełnie je odstawiają.” – zauważa prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Urlop z dietą

Pacjent z nadciśnieniem tętniczym powinien przestrzegać odpowiedniej diety. Przede wszystkim powinien ograniczyć spożycie soli, unikać tłustego pożywienia, a także ograniczyć spożycie alkoholu. Podczas wakacyjnych podróży mamy wiele okazji, aby wcielić w życie powyższe wskazówki. To od nas zależy co wybierzemy na obiad – hamburgera czy świeżą rybę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które skutecznie redukują ciśnienie krwi.

Przeczytaj: Nadciśnienie - choroba, której nie można ignorować

Rzuć palenie i wybierz rower zamiast plaży

Kolejnym krokiem ku zdrowiu jest rezygnacja z papierosów. Palenie tytoniu prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i przyspiesza czynności serca. Z każdym wypalonym papierosem nasila się rozwój miażdżycy. Po pięciu latach od zaprzestania palenia ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej. Oprócz zerwania z nałogiem palenia ważne jest, aby zadbać o aktywność fizyczną. Serce jest mięśniem i z tego powodu potrzebuje regularnego treningu. Wysiłek usprawnia jego pracę, a także poprawia przepływ krwi w naczyniach. Podczas wakacyjnego wyjazdu zamiast wylegiwać się na plaży, postaraj się zadbać o kondycję. Postaraj się jeździć na rowerze i dużo spacerować.  Aktywny wypoczynek pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

Stosuj się do zaleceń lekarza – nie zapominaj o lekach!

Zmiana trybu życia podczas wakacyjnych podróży często wpływa na odejście od codziennych przyzwyczajeń. Z tego powodu, osoby leczące się na nadciśnienie często zapominają o swojej terapii. Tymczasem regularne przyjmowanie leków jest ważne dla każdego chorego bez względu na to, czy jest to czas wakacyjnego odpoczynku czy każdy inny dzień w roku. Dla wielu „nadciśnieniowców” stanowi to niestety problem – lecząc się wieloma preparatami, nie dość, że zmuszeni są do zabrania całego zestawu leków ze sobą w wakacyjną podróż, to jeszcze powinni pamiętać, by każdy z nich regularnie przyjmować. W rozwiązaniu tego problemu pomóc może terapia złożona polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce. Dzięki niej możliwe jest zastąpienie kilku osobno stosowanych leków jedną pigułką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach. Ten sposób leczenia pomaga uzyskać właściwe wartości ciśnienia tętniczego przyspieszając osiągnięcie celów terapeutycznych. Dobrym przykładem na powodzenie stosowania terapii złożonej jest Kanada, gdzie w ciągu kilku lat udało się zwiększyć kontrolę ciśnienia z 16% do 66%.

O tych kilku prostych zasadach wchodzących w skład profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego musisz zawsze pamiętać - nawet w wakacje. Przestrzeganie zdrowej dla serca diety, niepalenie papierosów, wysiłek fizyczny, a u chorych regularne przyjmowanie leków pomogą w utrzymaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i nie dopuszczą do zaostrzenia choroby podczas letniego wypoczynku.

Zobacz też: Jak radzić sobie z nadciśnieniem tętniczym?

Źródło: Informacja prasowa G-COMMUNICATIONS Consultants/ak