Szczepienia, leki i ubezpieczenie - o czym pamiętać przed wyjazdem na urlop?

Wybierasz się na urlop i nie wiesz, czy w wybranym kraju będziesz mógł bezpłatnie skorzystać z opieki medycznej? Jakie szczepienia są konieczne? Czy w podróż z dzieckiem trzeba zabierać książeczkę zdrowia?
/ 21.05.2014 15:37

Zdrowie na urlopie

Fot. Fotolia

Przed planowanym wyjazdem przede wszystkim warto sprawdzić, jakie świadczenia zdrowotne są bezpłatne w kraju, do którego planujemy wyjazd, a za jakie będziemy zobowiązani dopłacić. Tego typu informacji szukać należy na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast w przypadku dalekich podróży, jeszcze na kilka tygodni przed planowaną datą wylotu warto odwiedzić specjalistę z poradni medycyny podróży. O czym jeszcze warto pamiętać przed wyjazdem, aby na miejscu czuć się bezpiecznie?

Podróże po Europie - wyrób kartę EKUZ

Każdy podróżujący znajdując się w innym państwie Unii Europejskiej ma prawo do świadczeń zdrowotnych, zarówno przy zdarzeniu losowym, wypadku, jak podczas choroby. Podczas podróży po Europie przydatna będzie Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego. –  "Wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej dobrze jest także wyrobić sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Otrzymać ją można w każdym oddziale NFZ po wcześniejszym przesłaniu aplikacji"  – informuje Aleksandra Jakiel z Tripsta.pl, internetowego biura podróży.

– "Wyrobienie dokumentu nie zajmuje dużo czasu i przebiega niezwykle sprawnie" – dodaje Jakiel. Prawu do opieki medycznej podlega każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w kraju należącym do Unii Europejskiej. Karta EKUZ to dowód świadczący o tym, że jesteśmy ubezpieczeni. Jest to również gwarancja bezpłatnej opieki medycznej przysługującej wszystkim obywatelom UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na podstawie przepisów o koordynacji systemów ubezpieczeniowych.

Jej posiadanie uprości płatności i procedury zwrotu poniesionych kosztów leczenia za granicą, a przede wszystkim umożliwi przebywającemu poza granicami kraju w uzyskaniu pomocy medycznej w każdej publicznej przychodni.

Zobacz także: Jakie ubezpieczenie warto wykupić przed wyjazdem za granicę?

W wielu przypadkach warto również pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. – "Przed wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia oznaczane symbolem KL. Da nam ono poczucie bezpieczeństwa, a towarzystwo ubezpieczeniowe, oprócz pokrycia kosztów ewentualnego leczenia, pomoże podróżującemu znaleźć  najbliższego lekarza, szpital lub zorganizuje wizytę domową" – informuje Marzena Olędzka Kierownik Centrum Medycznego Falck. Jest to komfortowe rozwiązanie, gdyż korzystając z pomocy polskiego ubezpieczyciela nie musimy znać języka kraju, do którego się udajemy. 

Egzotyczne wakacje - przeciwko jakim chorobom się zaszczepić?

Planując podróż do odleglejszych zakątków świata warto się zaszczepić. – "Do większości krajów egzotycznych dobrze jest zaszczepić się przeciw żółtaczce pokarmowej WZW A+B – szczepionka podawana w trzech dawkach w ciągu pół roku" – informuje Marzena Olędzka. Co więcej, do niektórych krajów wymagane są szczepienia ustalone odgórnie przez Sanepid. Pewnych szczepień wymagają również niektóre kraje.

Przed wjazdem do nich należy wylegitymować się specjalną książeczką, w której szczepienia są udokumentowane.

Na kilka miesięcy przed wyjazdem warto umówić się na wizytę w poradni medycyny podróży lub skorzystać z porady lekarza chorób zakaźnych. Specjalista pomoże zdecydować, czy szczepienie jest konieczne. W żadnym wypadku nie powinniśmy decydować o tym sami. Lekarz podpowie również w jakie leki wyposażyć podróżną apteczkę i na co zwracać szczególną uwagę już na miejscu pobytu. Bywa również, że podróżujący będzie zmuszony przyjmować nie tylko szczepienia, ale także leki jeszcze przed wyjazdem (malaria, wścieklizna).

Jakie leki zabrać na urlop?

W zagraniczną podróż przede wszystkim warto zabrać dobry stan zdrowia. Do walizki należy spakować podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz te przeciw biegunce. Użyteczne będą środki przeciwko komarom. Zwykłe, rozpuszczalne wapno nie zajmie dużo miejsca, a także może być przydatne, choćby w przypadku reakcji alergicznej. Nie należy zapominać o zabraniu zapasu leków, które przyjmujemy regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza. – "Taki zapas powinien stanowić ok. 150% zwykłego zapotrzebowania w analogicznym okresie. Wówczas leku nam nie zabraknie, a w przypadku zaostrzenia stanu chorobowego możemy zwiększyć dawkę" – informuje Marzena Olędzka. – "Ale tylko w przypadku, jeżeli jest to zgodne z terapią ustaloną przez lekarza prowadzącego nas w danej chorobie" – dodaje.

Na miejscu warto pamiętać o odpowiedniej higienie, choćby częstym myciu rąk oraz piciu butelkowanej wody i ochronie przed słońcem. 

Jeśli w podróż  wybieramy się z maluchem książeczka zdrowia nie jest konieczna. Należy jednak dobrze wiedzieć, czy nasza pociecha na coś choruje, czy ma uczulenia na leki oraz na co jest zaszczepiona. Podróżując z dzieckiem warto wyposażyć się w termometr i podstawowe środki opatrunkowe – tak na wszelki wypadek. Warto również sprawdzić numery pogotowia ratunkowego w kraju, do którego się wybieramy. Nie wszędzie jest to numer 999 lub 112, a może okazać się, że taka wiedza będzie bardzo przydatna już na miejscu pobytu.

Źródło: Materiały prasowe dotPR/ bj

Zobacz także: Niesmaczne wyżywienie podczas urlopu - gdzie po odszkodowanie?