Survival/fot. sxc.hu

Survival – co należy zabrać na wyprawę?

Survival to sposób na przetrwanie w każdych warunkach. Czym jest survival zielony? Jakie są najważniejsze elementy survivalowego ekwipunku? Czy GPS będzie nam potrzebny na naszej wyprawie? O czym należy pamiętać przed survivalowym wypadem? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas podczas survivalu?
/ 31.07.2012 11:39
Survival/fot. sxc.hu

Czym jest survival?

Survival według angielskiej definicji jest to sposób na przetrwanie w każdych warunkach, nawet ekstremalnych, bez szkodzenia innym oraz przyrodzie. Jego celem jest poznawanie, uczenie się i rozumienie otoczenia, a w efekcie  przystosowanie się i uczynienie go przyjaznym sobie. Jest także próbą samodzielności, charakteru i swoich możliwości, która przy okazji może okazać się przygodą życia.

Survival zielony – wersja dla początkujących

Dla początkujących osób polecana jest wyprawa na łono natury, czyli tzw. survival zielony. Decydując się na nią, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Celem naszej wyprawy jest przede wszystkim zdobycie wiedzy, wzrost naszej pewności siebie i wykształcenie sposobu myślenia, który sprawi, że poradzimy sobie w trudnych momentach. Gdy nabierzemy już doświadczenia, przyjdzie czas na poznawanie nowych umiejętności: zdobywanie pożywienia, uzdatnianie wody, rozpalanie ognia bez pomocy zapałek oraz planowanie trasy.

Survivalowy ekwipunek

Survival, choć kojarzony z rozrywką dla zorganizowanych grup czy ekskluzywnym wyjazdem dla klasy wyższej, staje się coraz bardziej popularny. Naszą pierwszą wyprawę możemy zaplanować samodzielnie lub razem z kilkoma znajomymi, jednak trzeba to zrobić skrupulatnie. Bardzo istotne jest wyposażenie.

Kluczowym elementem wyposażenia jest odpowiedni ubiór, który musi być wygodny oraz solidnie wykonany. Ważne, aby był odporny na działanie wilgoci, chronił nas przed niskimi temperaturami oraz słońcem. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne buty, tzw. pionierki oraz ciepłe i oddychające turystyczne skarpety. Przydadzą się też przeciwdeszczowe spodnie i kurtka, najlepiej w kolorze moro. Dodatkiem może być foliowa peleryna, dzięki której w razie rzęsistych opadów nie przemokniemy. Początkujący survivalowcy powinni koniecznie zabrać ze sobą dobrą mapę. Z pomocą przyjdzie najnowsza technologia, czyli nawigacja GPS.

Wybierając się na nieoznakowane szlaki warto zabrać ze sobą nawigację, która obsługuje mapy satelitarne, topograficzne oraz rastowe do odwzorowania małych obszarów” sugeruje Piotr Majewski, ekspert z firmy Rikaline.

Pomoże wyprowadzić nas wtedy, gdy się zgubimy oraz ułatwi sprowadzenie pomocy. Wówczas odczytamy z niej współrzędne naszego położenia i będziemy mogli poinformować służby ratunkowe o dokładnej lokalizacji.

„Dodatkowo, warto by urządzenie miało wyraźny obraz, a jego obudowa była odporna na uszkodzenia oraz działanie wilgoci i wody - spełniająca normę IP 57” – dodaje ekspert.

Co jeszcze trzeba zabrać ze sobą?

Kolejną część ekwipunku stanowią przybory, takie jak nóż (finka lub szwajcarski scyzoryk z wachlarzem narzędzi), palnik na gaz, menażka i sztućce. Jeśli planujemy dłuższy pobyt, konieczna jest wygodna karimata, nieprzemakalny namiot z nylonowym podłożem i ciepły śpiwór (o zakresie temperatur min. -1–25 stopni Celsjusza). Można zabrać także koc lub pled.

Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku jest plecak. Przed nabyciem zwróćmy uwagę na pojemność i przeanalizujmy, czy zmieścimy do niego niezbędne przedmioty. Dlatego plecak warto kupować dopiero, gdy mamy zgromadzony już cały sprzęt.

Najlepszym wyborem będzie taki, który wykonano z cordury. Jest to materiał o wysokiej odporności na przetarcia dzięki strukturze włókien i metodzie tkania. Ważna jest też wentylacja pleców oraz troczenie. Przelotki od zewnętrznej strony pozwolą umieścić tam rzeczy, których ze względu na swoje gabaryty nie można zapakować do plecaka, np. karimata. Jeśli nie pasuje nam ich umiejscowienie, można dorobić kilka niefabrycznych przelotek, by było bardziej komfortowo. Przydadzą się także dodatkowe kieszonki, gdzie schowamy podręczne gadżety. Wszystko po to, by nie szukać ich na dnie plecaka, gdy będą potrzebne.

Taki sprzęt, dostępny w różnych formatach i kolorach, znajdziemy w sklepach turystycznych. Ze względów praktycznych warto wybierać ciemne odcienie, zbliżone do koloru odzieży, które nie będą się zbyt szybko brudziły. Na sam koniec zaopatrzmy się w apteczkę, w której znajdą się plastry, bandaż i aspiryna. Do plecaka wrzućmy trochę jedzenia, mydło, zapalniczkę lub zapałki, mapę okolicy i dodatkowy zapas baterii.

Zobacz też: Jak dbać o zdrowie w podróży?

O czym należy pamiętać?

  • Aby nie obetrzeć stóp pamiętaj, aby rozchodzić wcześniej swoje nowe buty.
  • Miej zawsze ze sobą naładowany telefon komórkowy.
  • Informuj bliskich, do jakiego miejsca zamierzasz się wybrać i kiedy planujesz wrócić. Pozwoli to uniknąć problemów z komunikacją oraz ułatwi ewentualne sprowadzenie pomocy.
  • Natura nie lubi, by jej robić wbrew – przestrzegaj jej praw.
  • Sprzątaj po sobie. Nie zostawiaj w lesie przedmiotów i śmieci, tym bardziej jeśli są łatwopalne.

Niebezpieczeństwa

Jeśli nie mamy większego doświadczenia w survivalu, powinniśmy wybierać znane miejsca, wcześniej sprawdzone, np. lasy, w których widzieliśmy spacerujących ludzi. Na nieznanym terenie czyhają liczne niebezpieczeństwa np. dzikie zwierzęta.

W przypadku ukąszenia przez żmiję, trzeba przemyć ranę wodą, najlepiej z mydłem (jej jad nie jest dawką śmiertelną), nie wolno jej wyciskać, nacinać czy rozcierać. Na koniec należy nałożyć opaskę uciskową powyżej rany i jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza. Natomiast lepiej unikać kontaktu w przypadku innych zwierząt takich jak np. dziki, rysie lub lisy. Gdy nie czują zagrożenia, nie będą nas atakować.

Największe niebezpieczeństwo stanowią zostawione przez kłusowników wnyki i sidła. Wdepnięcie w nie z reguły kończy się zadrapaniem lub zranieniem, a w najgorszym wypadku złamaniem nogi. Dlatego koniecznie musimy zwracać uwagę na podłoże, po którym stąpamy. Jeśli jednak trafimy na sidła, warto je unieszkodliwić za pomocą długiego kija. Tym samym zapobiegniemy sytuacji, że wpadnie w nie ktoś inny lub leśna zwierzyna.

Źródło: materiały prasowe/JM

Zobacz też: Ugryzienia, użądlenia - co koniecznie musisz wiedzieć?