Wakacje/fot. Fotolia fot. Fotolia

Przygotuj się na wakacje! - poradnik

Lato to okres odpoczynku i częstych podróży, jednak niesie ze sobą również wiele zagrożeń dla naszego zdrowia. Na co warto zwrócić uwagę wyjeżdżając, żeby nasz urlop nie zakończył się wizytą w szpitalu, czytamy w Gazecie Wyborczej w artykule „Poradnik dla turystów: od A do Z-drowia”.
/ 06.06.2012 12:48
Wakacje/fot. Fotolia fot. Fotolia

A – aaaapsik!, czyli alergie

Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych objawów alergii jest unikanie alergenów, które nas uczulają. Niestety często jest to niemożliwe, zwłaszcza, jeśli uczulają nas pyłki drzew. Możemy wtedy poratować się wyjazdem nad morze lub w góry, gdzie stężenie pyłków w powietrzu jest niższe niż na terenach nizinnych. Wyjeżdżając, bezwzględnie pamiętaj o zabraniu ze sobą leków, żeby kichanie i łzawienie oczu nie zrujnowało Twojego wyjazdu!

Dowiedz się więcej z Alergia.wieszjak.polki.pl!

C – choroby tropikalne

Wyjeżdżając w tropiki musisz bardzo uważać na panujące tam choroby tropikalne, czyli te, które występują tylko w tamtejszym klimacie oraz takie, które występują na całym świecie, jednak ze względów sanitarnych i klimatycznych są tam bardziej nasilone. Powinieneś odpowiednio wcześniej skontaktować się z lekarzem, który oceni, jakie szczepionki są Ci potrzebne oraz pokieruje dalej Twoimi przygotowaniami do wyjazdu. Szczepieniem, bez którego nie wjedziesz do większości państw Afryki i Ameryki Południowej, jest to szczepienie na żółtą febrę.

Dowiedz się więcej o chorobach tropiklanych!

D – jak DEET

Warto zaopatrzyć się w środek przeciwko komarom, muszkom, muchom tse-tse i kleszczom. W Polsce środki z tą substancją chemiczną można kupić w profesjonalnych sklepach dla myśliwych, jednak w krajach egzotycznych dostępne są w niemalże każdym sklepie.

Więcej o skuteczności środków z DEET dowiesz się z artykułu: Czy repelenty są skuteczne?

E – EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ta karta jest Ci potrzebna, żeby uzyskać darmową pomoc medyczną w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii. Szwajcarii i Lichtensteinie. Taką kartę możesz wyrobić w najbliższym oddziale NFZ, jednak warto pamiętać, że usługi medyczne objęte tą kartą są zgodne z prawem panującym w danym kraju, nie w Polsce, przez co niektóre zabiegi medyczne dostępne bezpłatnie w Polsce za granicą mogą być płatne.

Dowiedz się: Do jakich świadczeń uprawnia nas EKUZ?

F – filtry!

Wybierając kremy z filtrami przeciwsłonecznymi warto zwrócić uwagę, żeby wybrany przez nas specyfik chronił zarówno przed promieniowaniem UVB, znanym jako to wywołujące poparzenia skóry, jak i UVA, które wnika głęboko w skórę i uszkadza w niej włókna kolagenu i elastyny. Najwięcej promieni dociera do Ziemi między godziną 11.00 a 15.00 i najlepiej wtedy nie wystawiać się na oddziaływanie słońca. Pamiętaj także o stosowaniu kremów w wodzie, ponieważ szkodliwe promieniowanie przenika ponad metr w głab wody.

Dowiedz się się wiecej o opalaniu z działu Opalanie!

G – góry, góry, góry…

Wybierając góry, powinieneś najpierw zapoznać się z objawami choroby wysokościowej, żeby móc ją u siebie rozpoznać i przeciwdziałać jej w odpowiednim momencie. Choroba wysokościowa związana jest z mniejszą ilością tlenu w powietrzu i jej objawy pojawiają się zazwyczaj powyżej 2,5 tys. m. n. p. m. Jej najczęstsze symptomy to: bezsenność, drażliwość, zmęczenie, ból głowy i brak apetytu. Żeby jej zapobiec, trzeba się zaaklimatyzować, czyli wspinać powoli, unikać odwonienia, a w przypadku pojawienia objawów choroby wysokościowej – zejść niżej.

Zobacz też: Choroba wysokościowa - górska przypadłość

H – jak HIV

Ponad 2/3 wszystkich nosicieli wirusa HIV mieszka w Afryce. Unikaj kontaktów seksualnych z przypadkowymi osobami. Nie warto ryzykować!

Dowiedz się więcej: HIV i AIDS

I – informacja!

Zanim wybierzesz się w podróż, postaraj się zasięgnąć jak najwięcej informacji na temat regionu, do którego jedziesz. Korzystaj przy tym ze sprawdzonych źródeł – a takimi są strona internetowa Światowej Organizacji Zdrowia (WWW.who.int) oraz strona Centrum Informacji Medycyny Podróży (www.cimp.pl). Wszystkie wątpliwości dotyczące zdrowia powinien również rozwiać Twój lekarz.

Dodatkowe informacje możesz również znaleźć w Niezbędniku Podróżnika!

J – jak JET LAG

Gdy zmieniamy strefę czasową, nasz organizm czuje się zdezorientowany, dlatego pojawia się rozkojarzenie, ból głowy, zmęczenie oraz zaburzenia snu. Jet lag związany jest ze zmianą szerokości geograficznej, dlatego nieprzyjemne skutki nie powinny nas dotknąć, gdy lecimy np. do Afryki.

Zobacz też: Jet lag - zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej

K – kobiece dolegliwości

Dolegliwości związane z drogami moczowo-płciowymi u kobiet są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w trakcie wakacji lub niedługo po powrocie. Jeśli wiesz, że problemy takie często Cię dotykają, przed wyjazdem skontaktuj się ze swoim ginekologiem, a także zabierz ze sobą środki hamujące namnażanie bakterii.

Dowiedz się więcej o higienie intymnej!

L – jak choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna dotyka wielu ludzi i wynika z zaburzeń płynących z mózgu i błędnika. Objawia się bólem głowy, nudnościami i ogólnym osłabieniem. Żeby jej uniknąć, najlepiej zastosować przed podróżą środek łagodzący chorobę lokomocyjną.

Polecamy: Choroba lokomocyjna - jak sobie z nią radzić?

M – malaria

Malaria jest jedną z najpoważniejszych chorób pasożytniczych w tropikach, do dzisiaj nie wynaleziono szczepionki na nią, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka w postaci stosowania tabletek zapobiegawczych oraz unikania ugryzień przez komary. Na komary należy uważać zwłaszcza wieczorem, unikać odsłaniania ciała, spać pod moskitierą, palić kadzidła odstraszająca i pamiętać o stosowaniu środków z DEET!

O malarii dowiesz się więcej z działu Malaria!

N – noce

Wiele osób ma problem ze snem – i nie wynika to tylko z jet lagu. W Azji problem stanowi hałas – dlatego warto zabrać ze sobą zatyczki do uszu. Na północy Europy występują białe noce, z którymi można sobie poradzić używając opaski na oczy. Z kolei gdy nocujemy na pustyni, należy pamiętać, że różnica temperatury w ciągu dnia i nocą wynosi nawet kilkadziesiąt stopni, dlatego szykując się do snu nie powinieneś kierować się upałem, który panował za dnia.

Zobacz też: Jakie znasz sposoby na bezsenność?

O – owady

Wbrew pozorom groźne są nie tylko owady żyjące w tropikach, ale też nasz polskie pszczoły, osy, szerszenie i kleszcze. Te ostatnie przenoszą boreliozę, z kolei użądlenie przez pszczołę może doprowadzić do bardzo silnej reakcji alergicznej, a ta nawet do śmierci. Osoby uczulone na jad owadów powinny zawsze nosić ze sobą jednorazowy zastrzyk z adrenaliną, która może im uratować życie w trakcie reakcji uczuleniowej.

Polecamy: Obrzęk krtani - uważaj na żądlące owady!

P - jak…. psy

95% śmiertelnych przypadków wścieklizny ma miejsce w Azji i Afryce i jest konsekwencją pogryzienia przez chore zwierzęta. W krajach Trzeciego Świata istnieje ogromny problem bezpańskich psów, dlatego staraj się ich unikać, a jeśli któryś z nich Cię ugryzie – lub chociażby poliże! – niezwłocznie skontaktuj się z najbliższym lekarzem, który poda Ci szczepionkę oraz wyznaczy dalsze postępowanie (należy przyjąć 5 szczepionek).

Dowiedz się więcej z: Wścieklizna - prawdy i mity

R – rośliny

Rośliny, co może się wydać nieco zaskakujące, mogą być równie groźne dla naszego zdrowia, jak bezpańskie psy czy owady. W Polsce najwięcej problemów przysparza barszcz Sosnowskiego, który powoduje ciężkie poparzenia nie tylko skóry, ale także dróg oddechowych i spojówek, ponieważ wydziela toksyczne opary. Jeśli miałeś styczność z ta rośliną i odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, natychmiast skontaktuj się z lekarzem!

Sprawdź Które polskie rośliny są trujące!

R – jak rozwolnienie

Biegunki nazywane są w zależności od miejsca pobytu zemstą faraona, zemstą sułtana lub zemstą Montezumy. Powodują je wbrew pozorom nie tylko złe warunki sanitarne, ale też inna flora bakteryjna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni oraz nowe, egzotyczne potrawy. Jeśli biegunka nie trwa za długo i nie jest szczególnie dokuczliwa – zadbaj o lekkostrawną dietę, dużo płynów i po prostu ją przeczekaj, jeśli jednak pojawią się wymioty, gorączka, a biegunka będzie się nasilała, natychmiast skontaktuj się z najbliższym lekarzem! Żeby ustrzec się poważnych chorób pokarmowych, pamiętaj o myciu rąk przed każdym posiłkiem, jedz produkty z pewnych źródeł i pij wyłącznie butelkowane napoje.

Więcej informacji znajdziesz w dziale Biegunka!

S – słońce, słońce i… udar!

Udar słoneczny objawia się bólem głowy, gorączką, przyspieszonym tętnem oraz suchością skóry. Jeśli pojawią się takie objawy, należy przenieść chorego w chłodne miejsce, stosować zimne kompresy na czoło i kark oraz podawać schłodzone płyny. Jeśli do powyższych objawów dołączą zaburzenia świadomości, należy niezwłocznie udać się po pomoc medyczną.

Zobacz też: Czy wiesz jak postępować w przypadku udaru słonecznego?

T – tabletki

Wyjeżdżając, warto zadbać o uzupełnienie apteczki podręcznej. Mogą Ci się przydać tabletki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, wapno, środki odkażające, tabletki na ból gardła oraz leki, które przyjmujesz na stałe. Jeśli chcesz kupić jakiś lek za granicą, powinieneś znać nazwę substancji w nim występującej, ponieważ leki w różnych krajach występują pod innymi nazwami. Pamietaj również, że w niektórych krajach leki mogą być źle przechowywane oraz może funkcjonować rynek fałszerski, dlatego jeśli lek nie jest Ci natychmiast potrzebny, lepiej go nie kupować.

Dowiedz się więcej o lekach z Leki.wieszjak.polki.pl

U – ubezpiecznie

Ubezpieczenie powinno obejmować przynajmniej koszty leczenia, odszkodowanie za nagłe wypadki oraz pomoc w powrocie do kraju w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Przed wyjazdem upewnij się co obejmuje ubezpieczenie zawarte w cenie Twojej wycieczki i zastanów się czy nie warto go rozszerzyć, zwłaszcza jeśli planujesz uprawiać np. windsurfing, który wiąże się z pewnym ryzykiem, lub jeśli chorujesz na choroby przewlekłe.

O ubezpieczeniu dowiesz się więcej z: Pacjent za granicą

W – woda

Pamiętaj, żeby nie pływać w stawach i jeziorach w Afryce i Azji, ponieważ możesz zachorować na schistomatoze, objawiającą się goraczką, biegunką, a także zmianami w układzie nerwowym. Ta choroba jest równie groźna jak malaria! Spędzając czas w morzu uważaj na meduzy, które wystepują licznie w Morzu Czarnym i Śródziemnym. W przypadku poparzenia umyj ranę morską wodą (nie słodką!) i przyjmij środki antyhistaminowe.

Sprawdź Co czyha na nas w tropikach!

Z – zakrzepica

Zakrzepica to groźna choroba polegająca na powstaniu skrzepu w żyłach, który może skończyć się zatorem płucnym prowadzacym do śmierci. Choroba ta zwana jest także „syndromem długiego lotu klasa ekonomiczną”, dlatego w trakcie podróży zadbaj o luźne wygodne ubranie. Nie pij alkoholu i kawy odwodniającej organizm oraz co jakiś czas przejdź się, żeby rozruszać organizm i poprawić cyrkulację krwi.

Dowiedz sie więcej o zakrzepicy!

Źródło: Gazeta Wyborcza z 31.05.2012/kr