Zakrzepicy można zapobiegać stosując się do kilku prostych zasad

Podróżujesz? Uważaj na zakrzepicę

Wybierając się w daleką podróż samochodem, autobusem czy samolotem nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że długotrwałe unieruchomienie w pozycji siedzącej nie jest obojętne dla naszego zdrowia – prowadzić może do rozwoju zakrzepicy żył głębokich. Zakrzepicy można jednak zapobiegać, stosując się do kilku prostych zasad.
/ 27.01.2011 15:49
Zakrzepicy można zapobiegać stosując się do kilku prostych zasad

Zakrzepica – co to takiego?

Zakrzepica żył głębokich dotyczy przede wszystkim żył kończyn dolnych. Do jej powstawania przyczyniają się czynniki określane przez naukowców i lekarzy jako triada Virchowa. Choroba ta powoduje uszkodzenia ściany naczyń krwionośnych i spowolnienie przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych. Z tym ostatnim mamy do czynienia w sytuacji, gdy kończyny przez dłuższy czas są unieruchomione – na przykład podczas podróży.

Niebezpieczeństwo związane z zakrzepicą wynika z faktu, że zakrzepy mogą się przemieszczać w obrębie układu krążenia, prowadząc do tak groźnych stanów, jak zatorowość płucna, a nawet udar mózgu.

Zobacz: Jak może objawiać się zakrzepica?

Economy class syndrome

Zakrzepica związana z długotrwałymi podróżami jest określana przez naukowców jako economy class syndrome, czyli zespół klasy ekonomicznej. Klasa ekonomiczna symbolizuje tu niewygodne warunki podróżowania, brak miejsca umożliwiającego swobodne poruszanie się. Ucisk na tylną powierzchnię ud oraz doły podkolanowe, do których dochodzi podczas unieruchomienia w fotelu lotniczym czy samochodowym powoduje zwolnienie przepływu krwi, jej zastój w żyłach głębokich kończyn dolnych, a co z tym idzie – może prowadzić do wystąpienia zakrzepicy i jej powikłań.

Kto jest szczególnie narażony na rozwój zakrzepicy?

Nie wszyscy jesteśmy jednakowo narażeni na rozwój zakrzepicy żył głębokich. Stopień zagrożenia tą chorobą zależy od obecności czynników ryzyka jej rozwoju, do których należą m. in.:
 wiek (ryzyko wzrasta wraz z wiekiem),
otyłość,
 ciąża,
 niewydolność serca,
 choroby zapalne jelit,
 choroby krwi powodujące zaburzenia jej krzepliwości,
nowotwory,
 przebyta w przeszłości zakrzepica żył głębokich.

Zobacz: Kinezyterapia - ćwiczenia czynne

Jak się uchronić przed zakrzepicą?

Bardzo ważny jest odpowiedni strój – luźny i wygodny, taki, który nie będzie uciskał kończyn dolnych ani talii. Konieczne jest również zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu. Podczas podróży możliwie często należy napinać mięśnie podudzi. Długotrwała podróż samochodem powinna być co jakiś czas przerywana, w celu „rozprostowania nóg” i krótkiej gimnastyki.
W pewnych sytuacjach lekarz może zalecić założenie specjalnych podkolanówek uciskowych bądź też wstrzyknięcie przed podróżą leku – heparyny drobnocząsteczkowej.